הנחיות במהלך ואחרי יישור שיניים (אורתודונטיה)

על מה חשוב להקפיד? ממה כדאי להימנע? מהן תופעות הלוואי והסיבוכים שעלולים להופיע במהלך יישור שיניים? איך לשמור על תוצאות הטיפול האורתודנטי?

רופאי כללית סמייל

יישור שיניים, אורתודנטיה

اللغة العربية РУССКИЙ ENGLISH አማርኛ

 

מה חשוב לדעת במהלך יישור שיניים?

יישור שיניים הוא טיפול שהצלחתו מושפעת מהתגובה הביולוגית לטיפול, כמו גם משיתוף הפעולה של המטופל. לכן לא תמיד ניתן לחזות מראש באופן מדויק מה יהיו תוצאות הטיפול האורתודנטי.

למעשה חשוב מאוד להשיג שיתוף פעולה גם מהמטופל וגם ממשפחתו. זה כולל שמירה קפדנית על היגיינת הפה – צחצוח שיניים וצחצוח החניכיים, וכן הרכבת המכשור האורתודנטי לפי הנחיות הרופא, תוך הקפדה על הגעה לפגישות במרפאה.

חוסר שיתוף פעולה עלול להאריך את משך הטיפול, להביא לשינוי בתכנית הטיפול המקורית, ואף לגרום לתוצאה פחות טובה בסוף הטיפול האורתודנטי.

חוסר שמירה על ניקיון קפדני של השיניים והחניכיים לאורך זמן עלול להביא להפסקת הטיפול כדי לא לסכן את בריאות המטופל וכדי שלא לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בשיניים, בשל עששת או מחלת חניכיים, שתסכן את השיניים עצמן. שמירה על ניקיון הפה והשיניים הכרחית בשל השימוש במכשור בפה בזמן הטיפול ליישור שיניים – דבר המקשה יותר לסלק את כל שאריות רובד החיידקים סביב המכשור בין השיניים וליד החניכיים.

סריקה אינטרה-אוראלית דיגיטלית: הטכנולוגיה של המחר בכללית סמייל

 

מה מומלץ לאכול?

נגיסה במוצרי מזון קשים עלולה לגרום לניתוק הגשר מהשיניים (מכשור), ואף לשבירתו. לכן, צריך לאכול בזהירות תפוחים, גזר, תירס, אגס, ואת החלק הקשה של הלחם.

אכלתם חטיפים או דברי מתיקה? חשוב לצחצח שיניים היטב מיד לאחר מכן. חשוב לדעת שנגיסות בקרח, אכילת עצמות, כסיסת ציפורניים ולעיסת מכשירי כתיבה יכולות לגרום לשברים וניתוקים חוזרים ונשנים בגשר בשיניים.

 

מהן תופעות הלוואי?

תופעות הלוואי השכיחות במהלך טיפול יישור שיניים הן הופעת רגישות בשיניים, וכן כאב בעוצמה משתנה ולמשך פרקי זמן משתנים בין מטופל למטופל. לרוב מדובר בתופעה שנמשכת במשך ימים בודדים לאחר התקנת הגשר בשיניים ולאחר שינויים שנעשים בו מדי פעם בפעם, ובמקרים קיצוניים ניתן להשתמש בתרופה לשיכוך כאבים בהתאם להמלצת הרופא.

 

יישור שיניים – סיבוכים

 • נזקים מהמכשור האורתודנטי – כשנעשה שימוש לקוי במכשור האורתודנטי, הוא עלול לגרום לפציעות ונזקים לרקמות החניכיים הסמוכות.
 • פציעות ובליעת סמכים – לעתים עלולים להיפצע מהגשר בשיניים, או לבלוע בטעות את אחד הסמכים – ובמקרה כזה יש להודיע על כך מיידית למרפאת השיניים.
 • עששת ואובדן סידן מזגוגית השן – ניקוי לקוי של גשר בשיניים וסביב הסמכים (הקוביות) המודבקים על השיניים עלול לגרום למחלות שיניים. צחצוח נכון, במיוחד בשולי הגשר בשיניים וסביב הסמכים, יקטין את הסיכוי לנזקים לזגוגית השן.
 • מעקב וביקורת ביקור תקופתי אצל השיננית ארבע פעמים בשנה מקטין גם הוא את הסיכון לפגיעה בזגוגית. שימוש יומיומי בשטיפות פה המכילות פלואוריד ממזער נזקים שעלולים להיגרם לזגוגית השן.
 • מחלות חניכיים – היגיינת פה לקויה עלולה לגרום לדלקת חניכיים המתבטאת בנפיחות בחניכיים ובדימומים במהלך צחצוח השיניים. במקרים חריגים דלקת החניכיים עלולה לגרום לאובדן חלק מרקמת החניכיים, נסיגתה ואובדן העצם התומכת בשיניים או להיפך – נפיחות גדולה בחניכיים במקום. במקרים נדירים בהם השמירה על ההיגיינה לא מתקבלת ולא נמצא פתרון למחלת החניכיים, יהיה צורך לשקול את הפסקת הטיפול האורתודנטי.
 • ספיגת שורשים – קיצור שורש השן היא תופעה נפוצה ביותר במהלך יישור שיניים, והיא מופיעה פעמים רבות גם ללא טיפול אורתודנטי. במקרה בו מערכת השיניים תקינה, מדובר בעניין שולי מבחינה רפואית, שאין לו השלכה כלשהי על בריאות השיניים. לרוב מדובר בקיצור של עד 2 מילימטר מאורך שורש ממוצע של כ-15 מילימטר. במקרים נדירים של ספיגת שורשים חמורה, תיתכן הפסקה של הטיפול האורתודנטי.
 • בעיות אנדודונטליות הקשורות לתעלות השורש – במקרים חריגים העצב המגיע לשן עלול לאבד את החיות שלו. מצב כזה נובע ברוב המקרים מחבלה שסופגת השן, גם אם אירעה לפני שנים רבות. סוג כאב מסוים ושינוי צבע השן עלולים להצביע על כך, וייתכן שיהיה צורך בטיפול שורש.
 • אנקילוזיס – מקרה של חיבור ישיר של השן לעצם הסובבת. לעיתים נדירות השן מחוברת לעצם העוטפת אותה, ולכן לא ניתן להזיז אותה למקום הרצוי, ויש צורך במציאת טיפול חלופי.

 

מה חשוב לדעת לאחר סיום הטיפול האורתודנטי?

איך לשמור על תוצאות הטיפול

 • הטיפול האורתודנטי הפעיל פותר רק את הבעיה שבגללה בוצע הטיפול, אך הגורמים והכוחות שיצרו את הבעיה ממשיכים לפעול גם לאחר סיום הטיפול. לכן נדרש זמן נוסף, כדי שהרקמות הסובבות את השיניים יסתגלו באופן מלא למצב החדש.
 • הרכבת הפלטה והדבקת הקיבוע נועדו למנוע את תזוזת השיניים. בנוסף חשוב לשמור על ניקיון הפלטות כדי למנוע עששת ודלקת שיניים. הצטברות אבנית ופלאק סביב המכשור האורתודנטי הקבוע עלולה לגרות לנזקים בלתי הפיכים, שידרשו התערבות טיפולית משמעותית.
 • כאשר יש קיבוע, חשוב להקפיד על ניקיון האזור – לצחצח היטב את המקום, לעשות שימוש בשטיפות פה המכילות פלואוריד, וכמובן להגיע לביקור אצל שיננית פעמיים בשנה ואף יותר. היגיינת פה לקויה עלולה לגרום לריכוז גבוה של חיידקים, ולהיווצרות עששת או מחלת חניכיים.
 • חשוב להקפיד על ניקוי הפלטה כדי למנוע זיהום, עששת ודלקות חניכיים. חובה לצחצח את המכשירים האורתודנטיים לפחות פעמיים ביום במברשת שיניים, ולשטוף במים קרים. אין לנקות את המכשירים במים רותחים או חמים, מכיוון שכך הם עלולים להתעוות.
 • שימו לב: אובדן הפלטה היא בעיה נפוצה מאוד שנוטה לקרות לא פעם בזמן הארוחה, משום שנוהגים לעטוף אותה במפית נייר ובתום האוכל להשליכה לפח, בהיסח הדעת.
 • המכשור נסדק? נשבר? ניתק מהמקום? אבד? יש ליצור קשר מיידי עם האורתודנט כדי למנוע עוגמת נפש והוצאה כספית מיותרת בעקבות תזוזת השיניים.
 • לסיום חשוב להבהיר שתזוזת שיניים עלולה להתרחש אחרי סיום טיפול יישור שיניים גם כש"מקפידים על הכללים", כי לעתים הלסתות גדלות ומתרחשים שינויים במערכת השיניים. אם מבחינים בתזוזת שיניים – יש לפנות אל המרפאה.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: לזימון תור אונליין לבדיקת רופא שיניים או לשיננית

בטלפון: לחיפוש מרפאה הקרובה אליכם

 

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו