הנחיות לפני ואחרי השתלת שיניים

כיצד להתכונן להשתלת שיניים? מה חשוב לדעת? מהן תופעות הלוואי? אילו סיבוכים עלולים לצוץ? מה מותר לאכול ולשתות? כל ההמלצות במקום אחד

רופאי כללית סמייל

שתלים דנטליים

اللغة العربية | РУССКИЙ ENGLISH አማርኛ

 

הנחיות לפני השתלת שיניים

כיצד להתכונן להשתלת שיניים?
ניתוחי התקנת שתלים ללסתות מתבצעים בדרך כלל בהרדמה מקומית ולכן אין צורך בצום לפני הניתוח. מאחר ואחרי ניתוח בחלל הפה (כולל ניתוח התקנת שתלים ללסתות) אסור לאכול במשך שעתיים לפני הניתוח , מותר לאכול ארוחה קלה לפני הניתוח.. פעמים רבות הרופא המטפל ממליץ ליטול אנטיביוטיקה כשעה לפני השתלת שיניים ולהמשיך שלושה עד שבעה ימים, בהתאם למקרה.

איך להתמודד עם חרדה לפני השתלת שיניים?
חששות ומתח לפני השתלת שיניים הם עניין מובן ושכיח ביותר בקרב המטופלים. במקרים בהם יש תחושה של קושי רב לווסת את הרגשות ולפוגג את המתח, ניתן לשקול ליטול חומרים נוגדי חרדה לפני השתלת השיניים, בתאום עם רופא המשפחה. בנוסף ניתן לקבל לפני הניתוח טשטוש הכרתי בנוכחות מרדים, ובמקרים  חריגים  אחרים ניתן גם לבצע הרדמה כללית לצורך טיפול כירורגי נרחב.

 

הנחיות לאחר השתלת שיניים

תופעות לוואי לאחר השתלת שיניים
אחרי השתלת שיניים מופיעים פעמים רבות כאבים, דימום, שטפי דם תת-עוריים וקושי לפתוח את הפה. בנוסף מופיעה נפיחות שהולכת ומתפתחת, ומגיעה לשיאהּ יומיים-שלושה לאחר הניתוח, ולאחר מכן מתחילה לרדת.

סיבוכים לאחר השתלת שיניים
זיהום לאחר הניתוח הוא אחד הסיבוכים שעלולים להתפתח. אם מקום הניתוח מזדהם, הסימנים הקליניים לכך הם חום מקומי, חום כללי גבוה, כאבים או נפיחות שאינם יורדים אחרי שבוע מהניתוח והפרשת מוגלהבמקרים אלו יש לפנות למרפאה. גם במקרה של דימום שאינו נפסק יש לפנות למרפאה.

סיבוכים נוספים שעלולים להיגרם בניתוח השתלת שיניים זה הפרעה תחושתית באזור השפתיים והסנטר, פגיעה בשיניים הסמוכות או זיהום של חלל הסינוס המקסילרי (סינוסיטיס). אם תחושת ההרדמה לא חולפת לאחר מספר שעות או נוצרת תחושת הרדמה בשפה או בסנטר בהשתלה בלסת תחתונה יש לחזור מיד לרופא המטפל.

מה מותר לאכול ולשתות לאחר השתלת שיניים?
בשעתיים הראשונות לאחר השתלת שיניים יש להימנע לחלוטין מאכילה. לאחר מכן מומלץ לאכול מזון רך, עם עדיפות למאכלים קרים כדוגמת מעדנים וגלידות. במשך היממה הראשונה לאחר השתלת שיניים מומלץ להימנע משתייה חמה.

איך להפחית כאבים?
כאבים הם תופעה שכיחה לאחר השתלת שיניים, וכדי להפיג אותם ניתן ליטול משככי כאבים אותם יש לבקש מהרופא המטפל. פעמים רבות תקבלו הוראה ליטול שני כדורים מסוגים שונים.

מותר לצחצח שיניים?
מותר לצחצח שיניים רק יום לאחר השתלת השיניים, אבל חשוב להימנע מצחצוח שיניים באזור המנותח – בגלל הרגישות וכדי לא לגרום לפתיחת התפרים. לאחר הסרת התפרים, או לאחר היעלמותם (אם מדובר בתפרים נמסים), יש לצחצח שיניים אמצעות מברשת שיניים רכה ובתנועות עדינות.

פעילות גופנית אחרי השתלת שיניים
פעילות גופנית גורמת לעלייה בדופק ובלחץ הדם, ולכן היא עלולה להגביר את הנפיחות ולגרום לדימום. לאחר השתלת שיניים, מומלץ להימנע מפעילות גופנית בהתאם למורכבות הניתוח ובהתאם להמלצת הרופא – בין שלושה ימים לשבועיים. חשוב לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי.

הגעה לביקורת במרפאת השיניים
לרב המטופל יוזמן לביקורת במרפאת השיניים כעבור שבוע לאחר השתלת השיניים. יש צורך בהמשך מעקב ארוך טווח, על מנת לבדוק את תקינות השתלים ובריאות הרקמות העוטפות אותם. לרוב יש צורך בביקורת אחת לחצי שנה,  בהתאם להנחיות הרופא.

בריאות הפה והשיניים אחרי השתלת שיניים
לאחר השתלת שיניים חשוב להימנע מעישון, שמכפיל את כמות הכישלונות בשתלים. בנוסף יש להקפיד על היגיינת הפה היומיומית – לא די בצחצוח שיניים יסודי, אלא יש צורך גם בשמירה על ההיגיינה בין השיניים וליד השתלים באמצעות מברשות וקיסמים. מומלץ לבקר אצל שיננית לצורך הסרת פלאק ואבנית בתדירות של בין פעמיים עד ארבע פעמים בשנה, בהתאם למצב בריאות החניכיים של המטופל. ביצוע השתלה אין זה אומר שלא יכולה להיגרם מחלת חניכיים ברקמות סביב השתל מה שעלול להביא בסוף לכשל ונפילת השתל בדיוק כפי ששיניים מאבדות את אחיזתן בעקבות מחלת חניכיים.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: לזימון תור לבדיקת רופא או שיננית לחצו כאן

בטלפון: לחיפוש מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול

 

מידע נוסף בנושא

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו