הנחיות לפני ואחרי טיפול שורש

כיצד להתכונן לטיפול שורש? מה חשוב לדעת? מהן תופעות הלוואי? אילו סיבוכים עלולים לצוץ? ומה מותר לאכול ולשתות?

רופאי כללית סמייל

הנחיות לטיפול שורש

اللغة العربية |  РУССКИЙ ENGLISH | አማርኛ

בטיפול שורש רופא השיניים נכנס לתעלות השורש, מנקה אותן, מרחיב אותן, ולבסוף סותם אותן. הטיפול נעשה כאשר יש דלקת במוֹך השן (הרקמה הפנימית של השן), או במקרים של נמק במוֹך השן. לעתים מתבצע טיפול שורש גם כאשר השן בריאה, משיקולים שיקומיים או אסתטיים, ולאחריו יתבצע שיקום השן באמצעות כתר.

מהו טיפול שורש? המדריך המלא על הטיפול בכללית סמייל

 

הנחיות לפני טיפול שורש

מה מותר ומה אסור לאכול לפני טיפול שורש?
ניתן לאכול כרגיל לפני טיפול שורש. במקרה בו המטופל סובל מרפלקס הקאה מוגבר, מומלץ להימנע מארוחות כבדות כשלוש שעות לפני תחילת הטיפול.

הטיפול כואב?
הטיפול עצמו אינו כרוך בכאב, אולם לאחר שהשפעת ההרדמה המקומית מתפוגגת – עלולה להתעורר תחושת כאב.

איך להתמודד עם חרדה?
מטופלים רבים חוששים מביקור אצל רופא השיניים. במקרים חריגים בהם המטופל מתקשה לווסת את הרגשות ולפוגג את המתח – ניתן לשקול ליטול חומרים נוגדי חרדה לפני הטיפול, בתאום עם רופא המשפחה. בררו עם רופא השיניים המטפל האם יש צורך לבצע את הטיפול תוך כדי טשטוש באמצעות גז צחוק.

צילומים
במהלך טיפול שורש מבוצעים מספר צילומי רנטגן. אם יש בידיכם צילומים ישנים יותר כדאי להביא אותם איתכם לטיפול.

כתר קבוע
אם יש לכם כתר קבוע על השן המטופלת, לעיתים יש להחליף אותו בכתר זמני אצל הרופא המטפל עוד לפני טיפול השורש – ניתן לבצע זאת מראש או במועד הטיפול עצמו.

 

הנחיות אחרי טיפול שורש

מה מותר לאכול ולשתות אחרי טיפול שורש?
מיד לאחר טיפול שורש ניתן לשתות משקאות קרים, אך רק אחרי התפוגגות השפעת ההרדמה המקומית אפשר לאכול ולשתות גם מזונות ומשקאות חמים. רעבים וההרדמה עדיין לא התפוגגה? תוכלו בינתיים לאכול מזונות קרים שלא דורשים לעיסה, כדוגמת יוגורט וגלידה.

צחצוח שיניים אחרי טיפול שורש
לאחר טיפול שורש ניתן לצחצח שיניים באופן מיידי, ואין צורך להימנע מצחצוח השן המטופלת.

פעילות גופנית אחרי טיפול שורש
מבחינה רפואית אין מניעה לבצע פעילות גופנית מיד לאחר טיפול שורש, אולם אם חשים בכאבים או שיש תחושה של "נפילת מתח" – הדבר עלול להפריע בזמן אימון ספורטיבי.

יחד עם זאת, אם טיפול השורש לא הסתיים במפגש אחד ואתם נמצאים בין מפגשים של אותו טיפול, עלולה להיות מגבלה בצלילה ובטיסה בגובה רב (בגלל שינויים נפחיים בגזים הלכודים בתוך תעלות השורש).

תופעות לוואי אחרי טיפול שורש
ההרדמה המקומית ממשיכה להשפיע לאחר טיפול שורש במשך כשעתיים. לאחר מכן עלולה להיות תחושת כאב במשך כשבוע, שנעה בין אי-נוחות קלה בזמן לעיסה לבין כאבים בעוצמה גבוהה.

איך להפחית כאבים?
כאבים מתונים שנמשכים 48 שעות הם תופעה שכיחה לאחר טיפול שורש, ועל מנת להפיג אותם ניתן ליטול משככי כאבים, אותם יש לבקש מהרופא המטפל.

סיבוכים אחרי טיפול שורש
יש לפנות למרפאת השיניים במקרה בו הסתימה הזמנית נופלת, במקרה בו השן נשברת, וכן במקרה של כאבים עזים הנמשכים למעלה מ-48 שעות לאחר טיפול שורש.

מקרה נוסף בו יש לראות רופא בהקדם הוא הופעת נפיחות שעלולה להצביע על זיהום, כמו גם חום מקומי, חום  גבוה והפרשות מוגלה באזור הטיפול – ואז יהיה צורך בנטילת אנטיביוטיקה ובטיפולים נוספים המתבצעים במרפאת השיניים.

בדיקה תקופתית
במקרים בהם הייתה דלקת בסב חוד השן, יש להגיע לבדיקת מעקב במרפאה אחרי הטיפול פעמיים – לאחר שישה חודשים ולאחר שנה. במקרה בו אין דלקת והכל תקין, יש להגיע לבדיקת שיניים שגרתית תקופתית אצל רופא השיניים פעם בשנה.

בריאות הפה והשיניים אחרי טיפול שורש
לאחר טיפול שורש חשוב להקפיד על היגיינת הפה היומיומית – צחצוח שיניים יסודי, וכן שימוש במברשות וקיסמים. מומלץ לבקר אצל שיננית לצורך הסרת פלאק ואבנית בתדירות של בין פעמיים עד ארבע פעמים בשנה, בהתאם למצב בריאות השיניים והחניכיים של המטופל.

מה עוד?
עד להתקנת הכתר – השן חלשה מהרגיל, ולכן מומלץ להימנע משימוש בה בזמן הלעיסה מחשש שתישבר.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. טיפול שורש – לא מה שחשבתם
  2. פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?
  3. איך לבחור רופא שיניים?

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו