הנחיות לפני ואחרי שימוש בגז צחוק במרפאת השיניים

ממה עשוי גז צחוק? האם עלולים להיות סיבוכים כאשר נעשה שימוש בגז צחוק? למי הוא מיועד ולמי לא? מה חשוב לדעת?

רופאי כללית סמייל

גז צחוק

اللغة العربية | РУССКИЙ ENGLISH | አማርኛ

הילד שלכם עומד לעבור טיפול שיניים תחת השפעת גז צחוק? כך תדעו איך להכין אותו לטיפול ואיך להתכונן בעצמכם. השימוש בגז צחוק נועד להפחית חרדה, להקהות את רפלקס ההקאה, וליצור תנאים נוחים לביצוע טיפול השיניים כדי להשאיר את הילד עם חוויה חיובית ונעימה.

מהו גז צחוק?

גז הצחוק (Nitrous oxide) מורכב מחמצן וחנקן, כך שהוא למעשה נמצא בכמויות קטנות באוויר. שיטת השימוש בגז צחוק היא שילוב עם חמצן באחוז גבוה מאחוז החמצן הנמצא באוויר, ולכן מדובר בשיטה בטיחותית ביותר.

איך מקבלים גז צחוק?

באמצעות מסכה שאותה מניחים על האף, ומחוברת למכשיר שמזרים את הגז. לאחר חיבור המסכה מוזרם לאפו של הילד רק אוויר מועשר בחמצן למשך מספר דקות כדי להתרגל למסכה, ולאחר מכן הוא מתחיל לקבל גז צחוק למשך הטיפול כולו. בסוף הטיפול שוב ניתן אוויר מועשר בחמצן בלבד, כדי לפנות את שאריות הגז מהגוף.

תוך כמה זמן משפיע החומר?

השפעת גז הצחוק היא מיידית, והיא נפסקת ברגע שהמסכה מוסרת בסיום הטיפול.

האם גז צחוק גורם לאובדן הכרה?

לא, מטרתו של גז הצחוק היא רק לטשטש במעט את ההכרה, ולגרום לתחושת רוגע ולעתים למצב של נמנום קל. עם זאת, הילד שלך יהיה בהכרה מלאה במשך הטיפול כולו, מודע לסביבתו, ויכול לשתף פעולה עם הצוות הרפואי.

מה מרגישים?

לעתים יש תחושה של חמימות בגוף, רוגע ושלווה, ואפילו תחושת ריחוף נעימה. חוש השמיעה מתעמעם, ולפעמים יש קושי קל בדיבור בשל הטשטוש.

מה לגבי מי שסובל מבעיות במערכת הנשימה?

גז צחוק הוא חומר שנשאף במהלך הטיפול באמצעות מסיכה שמונחת על האף, ולכן יש לוודא שהילד אינו מנוזל או סובל מאסתמה או אלרגיה המקשה על הנשימה, ושהוא יכול לנשום דרך האף. כמובן שלא ניתן להניח את המסכה על הפה, כדי לאפשר לבצע את טיפול השיניים. חשוב לדווח לרופא מראש על כל מצבו הרפואי של הילד, ובכלל זה גם על מצבו הנפשי – אם הוא תחת טיפול תרופתי פסיכיאטרי.

תרופות, ויטמינים ותוספי מזון

יש לדווח לרופא השיניים על תרופות, ויטמינים, ותוספי מזון שהילד נוטל באופן קבוע.

אכילה ושתייה לפני הטיפול

מומלץ להימנע מאכילה כשלוש שעות לפני הטיפול, שכן גז צחוק מעורר את מערכת העיכול, ועלול לגרום לבחילות והקאות כשהקיבה מלאה. ניתן לשתות מים ומשקאות צלולים, כדוגמת תה, אך חשוב להימנע ממוצרי חלב מאחר שתהליך העיכול שלהם יחסית איטי.

סיבוכים אפשריים? 

שימוש בגז צחוק הוא בטיחותי ואינו כרוך בחשש לסיבוכים כלשהם. לא ידוע על רגישות כלשהי או אלרגיה לגז צחוק, וניתן לעשות בו שימוש גם במקרים בהם הילד סובל מאפילפסיה, ממחלת לב או מסוכרת.

תוך כמה זמן אפשר לחזור לאכול כרגיל?

הילד יוכל לשתות מיד בסיום הטיפול, ואף לאכול מאכלים רכים שאין צורך ללעוס אותם כדוגמת מעדנים.

מה עוד?

בקרת האיכות המוקפדת במרפאות השיניים של כללית סמייל מבטיחה שימוש בציוד ובמכשור הרפואי הטוב ביותר ובחומרים הדנטליים האיכותיים ביותר, והכל תחת פיקוח משרד הבריאות.

כלל הציוד והחומרים הדנטליים במרפאות כללית סמייל נרכשים מחברות בינלאומיות, מוכרות ומובילות בתחום רפואת השיניים. כל החומרים בכללית סמייל ובמעבדות השותפות לה, נבדקו ועברו מחקרים על ידי מרכזים אקדמיים מוסמכים, וקיבלו אישור ותקינה על ידי השוק האירופאי המשותף, על ידי ה-FDI בארה"ב (שאחראי על תקינת תרופות וחומרים לרפואה) ועל ידי אמ"ר (אביזרים ומכשירים רפואיים) של משרד הבריאות בישראל.

בכל שאלה נוספת נשמח לעמוד לרשותכם – הרופא המטפל, מנהל המרפאה או מנהלת שירות הלקוחות במרפאה.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור לבדיקה של רופא שיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?
  2. טיפולי שיניים חינם עד גיל 18
  3. איך מתמודדים עם פחד מרופא השיניים?

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו