הנחיות לאחר קבלת שיניים תותבות

הסתגלות לשיניים תותבות דורשת זמן וסבלנות. מה מותר לאכול? איך לשמור על התותבות לאורך זמן? ובצורה נכונה? מה חשוב לדעת ואילו סיבוכים עלולים להופיע?

רופאי כללית סמייל

שיניים תותבות

اللغة العربية |  РУССКИЙENGLISH

 

קיבלת שיניים תותבות שרופא השיניים התאים בעבורך? כעת צוות מרפאת כללית סמייל כאן כדי ללוות אותך בתהליך ההסתגלות – שפעמים רבות הוא לא פשוט כלל ודורש זמן וסבלנות. רוב המטופלים מדווחים בתחילת הדרך על תחושה של חוסר נוחות וקושי להתרגל לעצם זר בפה. מטרת השיניים התותבות היא אמנם לחקות שיניים טבעיות, אך הן לעולם לא יוכלו לתפקד באופן זהה לשיניים טבעיות, וחשוב לזכור זאת.

לעתים השיניים התותבות זזות בתוך הפה, לעתים הן גורמות לפצעים, ובהתחלה עלולות לגרום גם גם קושי בדיבור. מטבע הדברים זה מתסכל. אז מה קורה במהלך תקופת ההסתגלות לשיניים תותבות? מה אפשר לאכול וממה כדאי להימנע? ואיך ניתן לשמור על בריאות הפה והשיניים באמצעות תחזוקה נכונה של השיניים התותבות? ריכזנו את המידע כאן.

 

תקופת ההסתגלות

לאחר תחילת השימוש בשיניים תותבות, פעמים רבות חשים אי-נוחות, יש קושי לדבר, התותבות זזות, עלולה להתעורר בחילה, יש עודף רוק, ואף קיים לחץ על רקמות החניכיים והשיניים שגורם לכאבים.

אם התופעות האלה לא חולפות מעצמן – פנו למרפאה.

כשיש קושי לסגור את הפה, וכשהלחץ על החניכיים גורם להופעת פצעים, הרופא יבצע עבורכם את ההתאמות הנדרשות. זהו חלק אינטגרלי ושכיח מתהליך התאמת שיניים תותבות.

 

מתי מותר לאכול?

חלק מתהליך ההסתגלות לשיניים תותבות הוא ללמוד איך לאכול באמצעותן. אין מניעה לאכול אחרי הטיפול, רק קחו בחשבון שללמוד לאכול עם שיניים תותבות לוקח זמן ודורש סבלנות.

במהלך הימים הראשונים מומלץ לאכול רק אוכל רך, ולעבור בהדרגה למזון קשה. צריך לזכור כי כוח הלעיסה של תותבת הוא רק עשירית מכוח הלעיסה של שיניים טבעיות.

 

מותר לישון עם תותבות?

רצוי לא לישון עם שיניים תותבות, מחשש לריכוז גבוה של חיידקים ברקמות החניכיים שעלול לגרום לפטרת או דלקת. הקפידו על אוורור של החניכיים באמצעות הוצאת התותבות לפחות לארבע שעות ביממה.

 

איך לתחזק את התותבות?

  • לפני השינה שטפו את השיניים התותבות באמצעות מברשת שיניים מיוחדת.
  • רצוי גם לחטא את התותבות באמצעות טבליות ייעודיות שניתן לרכוש בכל בית מרקחת, אך חשוב לזכור שהטבליות אינן תחליף לצחצוח.
  • אין לנקות תותבות באמצעות משחת שיניים רגילה, שעלולה לגרום לשחיקה מוגברת.
  • אחרי צחצוח השיניים, שטפו את השיניים התותבות והשרו אותן בכוס מים לא חמים.
  • לפני החזרת התותבות לפה שטפו אותן במי ברז.

 

ניקוי עמוק של התותבות

מדי כמה שנים, יש צורך בניקוי שיניים תותבות עם מכשור ייעודי על ידי שיננית או רופא השיניים. שיניים תותבות צוברות אבנית כמו שיניים טבעיות, ועם הזמן מופיעים עליהן כתמים ופיגמנטציה. במקרים אלו רק מכשור ייעודי שקיים במרפאת השיניים יוכל להסיר את המשקעים.

לזימון תור לבדיקת רופא שיניים או לשיננית באתר כללית או באפליקציה

 

סיבוכים ודרכי הטיפול בהם

  • אם מדובר בתותבות זמניות שנמסרות אחרי עקירות שיניים, רצוי ביממה הראשונה לא להרכיב את התותבות אחרי העקירה. (לעיתים ייתכן שהרופא ידריך אתכם להשתמש בתותבת ולא להוריד אותה ואז התותבת משמשת כסוג של חבישת לחץ לאחר העקירה).
  • כיבים בנקודות לחץ וחיכוך בין התותבות לחניכיים ייתכנו בשכיחות גבוהה, ואז חשוב להגיע למרפאה לביקורת ולהמשך טיפול והתאמה של התותבות.
  • במקרים מסוימים, בהתאם להמלצת הרופא, נעזרים במשחות ייעודיות כדי למנוע החרפה של הכיבים מחשש להתפתחות זיהום.

 

מתי יש להגיע לביקורת?

  • תכיפות הביקורים הנדרשים במרפאת השיניים שמטרה לבדוק את תקינות התותבות ואת בריאות הפה והשיניים – נקבעת באופן אישי – כל מטופל בהתאם למצבו הדנטלי.
  • ככלל, מומלץ להגיע לביקורת לפחות פעם בשנה, גם כשנראה שהכל תקין. שיניים תותבות לא פעם גורמות לשחיקת החניכיים, וניתן למנוע דלקות חניכיים אם מזהים אותן בזמן.

 

סיבוכים או טיפולים בעקבות היסטוריה רפואית

יש מחלות שגורמות ליובש פה, כמו גם טיפולים תרופתיים שגורמים לכך. כאשר יש פחות רוק בפה – הדבר עלול לגרום לתזוזה וחיכוך של השיניים התותבות, שכן הרוק משמש למעשה מעין "דבק" ומקבע את השיניים התותבות בפה. לעיתים פתרון לתזוזת תותבת יכול להיות שתלים דנטליים שמשמשים עיגון של התותבת בפה ומפחתים משמעותית את תזוזת התותבת בפה ומגבירים משמעותית את נוחות השימוש בתותבת ואפשרות הלעיסה בעזרתה.

מעבר לתחושת חוסר הנוחות בעקבות תזוזת התותבות – יש גם חשש שהן יפצעו את החניכיים ויגרמו לכאבים. הפתרון? ניתן ליטול תכשיר רוק מלאכותי, בהתאם להמלצות הרופא.

 

משך החיים של השן התותבת

שן תותבת היא מכשיר עשוי חומר פלסטי מלאכותי שנשחק עם הזמן בחלק העליון ואינו משתנה בחלק הנוגע בחניכיים. הגוף והחניכיים לעומתו משתנים כל הזמן. כל כמה שנים (בממוצע בין שלוש לשבע שנים) יש צורך בתותבת חדשה כי ההתאמה לפה נפגעת ומשתנה במרוצת הזמן ממסירת התותבת. השינוי ברקמות או במידת השחיקה של התותבת שונה מאדם לאדם לכן השוני בתקופת הזמן שאחריה יש צורך בתותבת חדשה.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו