הקצעת שורשים: צבא הגנה לחניכיים

דלקות חניכיים הן מצב נפוץ, בדרך כלל ניתן לטפל בו בעזרת ניקוי שיניים יסודי אצל השיננית ושיפור גהות הפה (ההיגיינה הדנטלית). אולם בחלק מהמקרים, הדלקת הופכת למחלת חניכיים ומחייבת טיפול מעמיק יותר. אז איך הטיפול מתבצע ומה חשוב לדעת לפני שנכנסים אליו?

ד"ר ליאת צ'אושו, מומחית למחלות חניכיים (פריודונטיה) ברשת כללית סמייל

הקצעת שורשים

רוב האנשים בעולם, בשלב כזה או אחר בחייהם, יסבלו מדלקת חניכיים ברמה כלשהי. הדקלת הזאת גורמת לנפיחות בחניכיים מסביב לשן, שינוי צבע מוורוד לאדום, דימום וריח רע מהפה. ברוב המקרים אפשר לטפל בבעיה בעזרת ניקוי מסביב השיניים אצל השיננית והקפדה יתרה על היגיינת חלל הפה. במקרים אחרים, יהיה צורך בניקוי עמוק יותר הנקרא הקצעת שורשים שאותו מבצע פריודונט, רופא המתמחה בטיפול בבעיות חניכיים. אז מה זה אומר בדיוק ולמה לצפות בטיפול ואחריו? הנה כל המידע שחשוב שתכירו כדי לטפל בבעיה לפני שיהיה מאוחר.

איך יודעים שיש צורך בטיפול הקצעת שורשים?

כשלא מטפלים בדלקת חניכיים כראוי, היא עלולה להחמיר ולהפוך למחלת חניכיים כרונית, מצב שגורם לספיגת עצמות הלסת התומכות בשיניים וליצירת "כיסי חניכיים" – כלומר מרווחים בין השיניים לחניכיים. במצב כזה יש אובדן באחיזת השן בלסת והשיניים עלולות להתנדנד מעט ובהיעדר טיפול אף לנשור. מצב כזה יכול לחייב כאמור טיפול ממוקד ומשמעותי יותר בדלקת.

הפריודונט הוא זה שמקבל את ההחלטה אם יש לבצע טיפול הקצעת שורשים לאחר שהוא עורך בדיקה מעמיקה של מצב חלל הפה והרקמות ומעריך את רמת הדלקת. האבחנה שלו מתבססת על תצלום רנטגן ועל בדיקה קלינית שכוללת מדידה של כיסי החניכיים והערכה של חומרת הדלקת.

בהתאם לחומרת המקרה, הרופא בונה תוכנית טיפול מתאימה. במקרים מסוימים ניתן יהיה לבצע את טיפול הקצעת החניכיים גם אצל שיננית. זאת החלטה שמקבלים בהתאם להיקף הנזק בתום האבחון.

מתי כדאי לפנות לאבחון?

למרבה הצער, רוב האנשים לא מגיעים לאבחון עד שהבעיה הופכת חמורה ביותר ובמצב כזה גם הטיפול יהיה מורכב יותר. לכן חשוב לשים לב לסימנים שמעידים על דלקת חניכיים וכוללים בין היתר: שינוי צבע החניכיים, רגישות לחום או לקור, דימום בזמן צחצוח השיניים או באכילה, כאבים בעת הלעיסה, תזוזה של שיניים, ריח רע מהפה שלא עובר גם בצחצוח או נפיחות בחניכיים.

חשוב להדגיש כי גם אם לא מזהים את התסמינים האלו, מומלץ להגיע לבדיקה של רופא שיניים לפחות פעם בשנה ולניקוי חלל הפה אצל שיננית בין פעמיים לארבע פעמים בשנה. הרופא והשיננית ידעו להפנות לאבחון נוסף אצל פריודונט במידת הצורך.

איך מתכוננים לטיפול הקצעת שורשים?

לפני הטיפול חשוב אפילו יותר מהרגיל לשמור על רמת היגיינה גבוהה של חלל הפה. זה אומר בין היתר לצחצח היטב את השיניים באמצעות מברשת רכה המתאימה לסובלים מבעיות חניכיים, לנקות את המרווחים שבין השיניים בעזרת חוט דנטלי, מברשת ייעודית לניקוי בין השיניים או קיסמים דנטליים וכן לשטוף את הפה בתמיסות מתאימות או במי מלח. הצלחת הטיפול תלויה במידה רבה ביכולת של המטופל לשמור על בריאות חלל הפה שלו – עוד לפני ההליך הרפואי.

האם הטיפול מבוצע בהרדמה?

הקצעת שורשים מבצעים בהרדמה מקומית כך שהמטופל לא מרגיש שום כאב במהלך הטיפול.

כמה זמן נמשך טיפול הקצעת שורשים?

ברוב המקרים, מדובר על טיפול שנמשך לאורך ארבעה מפגשים. בכל מפגש יתמקד הרופא ברבע מחלל הפה. זאת כדי לאפשר טיפול יסודי, מעמיק וממוקד בדלקת.

במקרים מסוימים אפשר לבצע ולסיים את הטיפול בשני מפגשים בלבד, אבל זאת בהתאם לבדיקה מדוקדקת יותר של חלל הפה וההחלטה של הרופא בנושא.

האם ההליך כרוך בסיכונים או בתופעות לוואי משמעותיות?

הטיפול אינו כרוך בסיכונים משמעותיים. עם זאת, בימים שאחריו ייתכן שתופיע רגישות בחלל הפה. הרגישות לרוב תהיה בתגובה למזונות או משקאות חמים או קרים. כמו שהיא מגיעה, כך היא גם חולפת, בדרך כלל לאחר כמה ימים. במקרים מסוימים הרגישות לקור לא תחלוף מכיוון שהחניכיים עלולות להתכווץ לאחר הפחתת הדלקת בצורה שתחשוף את שורש השן. במצב כזה, ניתן לפנות לרופא שיניים לצורך הדרכה וגיבוש שיטת טיפול מתאימה.

למה לצפות בשעות שאחרי הטיפול?

אחרי הטיפול, אזור חלל הפה עדיין יהיה רדום. לכן יש להימנע מלנשוך את השפתיים וכן להשתדל שלא לאכול או לשתות עד לחזרת התחושה לאזור.

כאמור, בתום הטיפול לא אמורים להופיע כאבים מיוחדים, אך ייתכן שתחושו ברגישות בשיניים, על זה אפשר להתגבר בעזרת משככי כאבים ללא מרשם רופא.

איך אפשר לשפר את בריאות חלל הפה אחרי הטיפול?

הצלחת הטיפול תלויה בשני גורמים משמעותיים – מיומנות המטפל או המטפלת והאחריות של המטופל. בסיום הטיפול תקבלו מהפריודונט הנחיות מדויקות לשמירה על היגיינת הפה. יש להקפיד לבצע אותן במלואן ולנקוט בכל הצעדים החיוניים לשמירה על היגיינת הפה:

חשוב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולפחות לשתי דקות, לבצע ניקוי של האזורים שבין השיניים ולהגיע לביקורות אצל הפריודונט במועדים שנקבעו – בדרך כלל בין 6 ל-8 שבועות לאחר הטיפול האחרון, בהתאם להחלטת הרופא. בבדיקה הזאת בוחנים האם הטיפול הצליח והפיודנט מגבש המלצות להמשך הטיפול ולמניעה של הופעת הדלקת מחדש.

חשוב לזכור כי גם כאשר הדלקת חולפת ובריאות הפה משתפרת, אסור לנוח על זרי הדפנה ומומלץ תמיד לתחזק באופן מתמיד את בריאות השיניים והחניכיים, שמירה קפדנית יום יומית על שגרת צחצוח זה סוד ההצלחה. בנוסף, יש להגיע לטיפולים אצל השיננית ולביקורות קבועות אצל רופא השיניים. הפעולות הפשוטות האלו עשויות למנוע הליכים מורכבים, כואבים ויקרים הרבה יותר בעתיד.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. איך לבחור רופא שיניים?
  2. כל ההנחיות לטיפולים בכללית סמייל
  3. מחלת חניכיים – אפשר גם אחרת

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו