טיפולי מניעה וטיפולים משמרים

מגוון טיפולי השיניים התורמים לשימור השיניים ומצב פה בריא, החל ממניעה על ידי טיפולים במרפאה והדרכה למניעה בשגרה הביתית (הדרכה לגהות הפה). הטיפולים במרפאה כוללים הסרת אבנית ומשקעים, איטום חריצים וחרירים, כלל הטיפולים והדרכה למניעת עששת ו/או מחלת חניכיים, וכאשר כבר יש מחלת עששת שחזורים (סתימות), טיפולי שורש וכדומה.

טיפול שיננית

השיננית מסירה משקעים ואבנית המצטברים על השיניים, ואלו גורמים לדלקות חניכיים ולעששת. מקובל לבקר אצל השיננית אחת לחצי שנה, אם כי מדובר בטיפול אינדיבידואלי אשר נקבע בהתאם למצב הפה והחניכיים של כל מטופל. הגילאים המומלצים להתחיל ביקורים אצל השיננית הם גיל 4-5, שהרווחים בין השיניים נסגרים, המשנן הופך צפוף והשיננית יכולה להסיר שאריות אוכל ורובד חיידקי שקשה לעיתים להסירם בצחצוח הביתי . בנוסף, חשוב מאד לקבל מהשיננית הסברים והדגמות על הדרך הנכונה לשמור על השיניים הן של הילדים והן של המבוגרים במשפחה.

 שיחזור / סתימה

כאשר שן נתקפת בעששת או ריקבון כתוצאה מהפרשת חומצה על ידי חיידקים, יש להסיר את הרקמה הנגועה ולשחזר את החלק החסר בחומר שחזור. בלשון העממית, נקראת הפעולה "סתימה". קיים מגוון של חומרי שחזור ולכל חומר היתרונות שלו, והרופא יבחר את החומר הרצוי לשחזר בעזרתו את השן, בהתאם לשיקולים שונים כמו אסתטיקה, מצב השן, רמת העששת וכדומה. לדוגמה, בשיניים קדמיות ישתמש הרופא בחומר מרוכב בצבע השן ואילו בשיניים טוחנות יכול הרופא להשתמש לחילופין באמלגם, חומר גמיש העשוי מתרכובות של מתכות, המתקשה בתוך השן וצבעו אפור.

 טיפול שורש

כאשר העששת אינה מטופלת בזמן היא ממשיכה להתפשט ועשויה להגיע עד למוך השן – הרקמה הרכה הנמצאת בעומק השן, הכוללת את כלי הדם והעצבים. מוך השן נמצא בתוך חלל קטן וסגור ולכן נוצר לחץ על הרקמה הרכה ובהתאם לכך האדם חש כאב מתגבר. בשלב זה הרופא מסלק את הרקמה הרכה, המודלקת או הנמקית, ואוטם את תעלות השורש שנשארו פתוחות ועלולות להוביל חיידקים מחלל הפה לחניכיים ולעצם – מה שמהווה למעשה טיפול שורש. במקרים רבים,  טיפול זה מונע את הצורך בעקירת השן ולמעשה מציל אותה.

 איטום חרירים וחריצים

לעיתים מתפתחים באופן טבעי חריצים בשיניים הטוחנות, אשר מברשת השיניים אינה מצליחה לחדור אליהם ולנקות אותם משאריות מזון וחיידקים. על-כן, כדי שלא תתפתח בחריצים אלה עששת, אוטמים את החריצים בחומר קשיח כצעד מניעתי ומונעים את הצורך בסתימה, בשלב מאוחר יותר. בדרך כלל מבצעים איטום חריצים באופן יזום בילדים בלבד, מתוך מחשבה שאם לא התפתחה עששת בחריצים עד גיל הבגרות, היא לא תתפתח גם בהמשך, בתנאי שהרגלי ההיגיינה של אותו מבוגר לא ישתנו.

 

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.