טיפולי שיניים משמרים

טיפולי שיניים משמרים תורמים לבריאות הפה, השיניים והחניכיים | אילו טיפולי שיניים מניעתיים תוכלו למצוא בכללית סמייל?

רופאי כללית סמייל

טיפולי שיניים משמרים

טיפול שיננית

השיננית מסירה משקעים ואבנית המצטברים על השיניים, ואלו גורמים לדלקות חניכיים ולעששת. מקובל לבקר אצל השיננית אחת לחצי שנה, אם כי מדובר בטיפול אינדיבידואלי אשר נקבע בהתאם למצב הפה והחניכיים של כל מטופל.

הגילאים המומלצים להתחיל ביקורים אצל השיננית הם גיל 4-5, שהרווחים בין השיניים נסגרים, המשנן הופך צפוף והשיננית יכולה להסיר שאריות אוכל ורובד חיידקי שקשה לעיתים להסירם בצחצוח הביתי .

בנוסף, חשוב מאד לקבל מהשיננית הסברים והדגמות על הדרך הנכונה לשמור על השיניים הן של הילדים והן של המבוגרים במשפחה.

איטום חרירים וחריצים

לעיתים מתפתחים באופן טבעי חריצים בשיניים הטוחנות, אשר מברשת השיניים אינה מצליחה לחדור אליהם ולנקות אותם משאריות מזון וחיידקים.

על-כן, כדי שלא תתפתח בחריצים אלה עששת, אוטמים את החריצים בחומר קשיח כצעד מניעתי ומונעים את הצורך בסתימה, בשלב מאוחר יותר.

בדרך כלל מבצעים איטום חריצים באופן יזום בילדים בלבד, מתוך מחשבה שאם לא התפתחה עששת בחריצים עד גיל הבגרות, היא לא תתפתח גם בהמשך, בתנאי שהרגלי ההיגיינה של אותו מבוגר לא ישתנו.

שחזור וסתימה

כאשר שן נתקפת בעששת או ריקבון כתוצאה מהפרשת חומצה על ידי חיידקים, יש להסיר את הרקמה הנגועה ולשחזר את החלק החסר בחומר שחזור. בלשון העממית, נקראת הפעולה "סתימה".

קיים מגוון של חומרי שחזור ולכל חומר היתרונות שלו, והרופא יבחר את החומר הרצוי לשחזר בעזרתו את השן, בהתאם לשיקולים שונים כמו אסתטיקה, מצב השן, רמת העששת וכדומה.

לדוגמה, בשיניים קדמיות ישתמש הרופא בחומר מרוכב בצבע השן ואילו בשיניים טוחנות יכול הרופא להשתמש לחילופין באמלגם, חומר גמיש העשוי מתרכובות של מתכות, המתקשה בתוך השן וצבעו אפור.

טיפול שורש

כאשר העששת אינה מטופלת בזמן היא ממשיכה להתפשט ועשויה להגיע עד למוך השן – הרקמה הרכה הנמצאת בעומק השן, הכוללת את כלי הדם והעצבים. מוך השן נמצא בתוך חלל קטן וסגור ולכן נוצר לחץ על הרקמה הרכה ובהתאם לכך האדם חש כאב מתגבר.

בשלב זה הרופא מסלק את הרקמה הרכה, המודלקת או הנמקית, ואוטם את תעלות השורש שנשארו פתוחות ועלולות להוביל חיידקים מחלל הפה לחניכיים ולעצם – מה שמהווה למעשה טיפול שורש. במקרים רבים,  טיפול זה מונע את הצורך בעקירת השן ולמעשה מציל אותה.

טיפולי חניכיים

החניכיים הן מנגנון האחיזה של השיניים בתוך עצם הלסת. תפקידן, בין היתר, הוא לשמור על אחיזתן של השיניים בתוך הלסת  ובחלל הפה. הצטברות של חיידקים ואבנית בשיניים וסביבן עלולה לגרום לדלקת בחניכיים ולפגוע במנגנון אחיזת השן.

בהיעדר טיפול, החניכיים יהיו רגישות וידממו באופן קבוע, העצם תיספג עם הזמן והאדם הסובל מהתופעה יסבול מנסיגת חניכיים, מרגישות בעת אכילת מאכלים חמים או קרים, משיניים מתנדנדות ועד לאובדן שיניים. חשוב להתייחס להיגיינת הפה ולטפל בכל בעיה שמתעוררת, גם אם זו דלקת "קלה" או דימום שעובר.

במצבים מורכבים, כאשר לא הצלחנו למנוע את דלקת החניכיים, נדרשים טיפולים לשליטה על הדלקת החל מהקצעות שורשים דרך ניתוחי חניכיים עם או ללא עירוב עצם הלסת, ועל כן המטופל יופנה לפריודונט, רופא מומחה למחלות לחניכיים. בשלב הראשון הפריודונט יאבחן את המצב הנתון וימליץ על מהלך טיפולי שמטרתו הראשונה היא מניעה של כל פגיעה נוספת במנגנון התאחיזה של השיניים.

בשלב השני, יש אפשרות לנסות לתקן בהליך כירורגי נזקים שנגרמו לתאחיזת השיניים בלסת. אם מדובר בנזק פונקציונלי, הרצון הוא לנסות לשפר את תאחיזת השיניים חזרה בלסת. במקרים של נזק אסתטי נרצה להחזיר את המראה של החיוך האסתטי ואת החניכיים למקומם (סמוך לכותרת השן) ולשפר את המראה של חניכיים נסוגות.

לקריאה נוספת בנושא מחלות חניכיים

לקריאה נוספת בנושא ההשפעה החיובית שיש לפעילות גופנית על בריאות החניכיים

לקריאה נוספת בנושא מניעת דלקת חניכיים, מקטינה סיכון לדמנציה

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו