טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 16– זה מגיע לכם!

טיפולי שיניים לילדים בכללית סמייל - הכל אודות טיפולי השיניים המונעים והמשמרים שילדים עד גיל 16 יכולים ליהנות מהם בחינם או בעלות נמוכה, במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי

ד"ר חגי סלוצקי

טיפולי שיניים

בשנת 2010 הוכנסו לראשונה לסל הבריאות טיפולי שיניים חינם לילדים, ומאז ניכרת עלייה במודעות לשמירה על היגיינת הפה ונדמה כי מצב שיני הילדים בארץ טוב מבעבר.

ההקפדה על טיפולים בשנות הילדות "מצמיחה" מבוגרים עם שיניים בריאות ומשפיעה על איכות חיים טובה, בכתבה שלפניכם, הכל אודות טיפולי השיניים המונעים והמשמרים שילדים עד גיל 16 יכולים ליהנות מהם בחינם או בעלות נמוכה, במסגרת חוק בריאות ממלכתי.

נא להכיר: חוק ביטוח בריאות ממלכתי 

מדובר בחוק חשוב אשר אושר בכנסת ביוני 2010, וכיום מאפשר לילדים עד גיל 16 ליהנות מטיפולי שיניים חינם או בהשתתפות עצמית נמוכה, כחלק מהשירותים הניתנים לאזרחים במסגרת סל הבריאות. השירות ניתן אוטומטית לחברי כללית ואין צורך להירשם אליו.

החוק יצר מהפכה של ממש בתחום הבריאות בכלל ובריאות הפה והשיניים בארץ בפרט. עד לפני שניים-שלושה עשורים, התקיימו טיפולי השיניים במרפאות פרטיות, במחיר שמשפחות רבות לא עמדו בו ובלית ברירה הזניחו את שיניהם ושיני ילדיהם. הבעיה הפכה לנטל על המדינה – מבוגרים עם שיניים פגועות נטו לחלות יותר במחלות זיהומיות ולהתאשפז, מה שגרר אובדן ימי עבודה ועומס על מערכת הבריאות.

ילדים לא טופלו לאורך שנים וכשהתגייסו, סבסדה המערכת הצבאית טיפולים בסך 40 מיליון שקל לשנה. קשישים סבלו מאובדן שיניים ומפגיעה באיכות חייהם שלא לדבר על פגיעה משמעותית בבריאותם עקב הקושי לשמור על תזונה נאותה. היה ברור לכל מי שהשוויון ואיכות חיי האזרחים היא נר לרגליו שחשוב לטפל בבעיה ברמה הארצית.

חוק הענקת טיפולי שיניים חינם לילדים, פותר בהדרגה בעיה בריאותית, כלכלית וחברתית ותוצאותיו ישפיעו לטובה על הבריאות הכוללת בארץ בעשורים הבאים. חוקרי מכון ברוקדייל כבר מצאו כי שכ-64 אחוז מהאזרחים מודעים לחוק ומנצלים את שרותי קופות החולים, מה שמוכיח כי המודעות עלתה דרמטית וכי מדובר בחוק חיוני ומוצלח.

סל השירותים החינמיים כולל כמעט את כל טיפולי השיניים, למעט יישור שיניים (אורתודונטיה) וטיפולים בעקבות טראומה (נפילה, חבלה) אשר מכוסים מבחינת ביטוח עד גיל 18 על ידי משרד החינוך.

את פירוט הטיפולים תוכלו לראות בטבלה שלהלן. כל הילדים עד גיל 16 (לפי התאריך הלועזי) שהינם מבוטחים בכללית, זכאים לטיפולים בסל.

אילו טיפולי שיניים כלולים במסגרת סל הבריאות?

ישנו מגוון רחב של טיפולי שיניים הכלולים בסל, חלקם בחינם וחלקם בהשתתפות עצמית נמוכה:

 • בדיקה תקופתית על ידי הרופא, פעם אחת בשנה קלנדרית, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • בדיקות שגרה ומעקב כחלק מטיפול רפואי, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • ייעוץ והכנת תוכניות טיפול – פעם בשנה קלנדרית, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • צילומי רנטגן במהלך הטיפול, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • זוג צילומי נשך – במסגרת בדיקה תקופתית, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • הדרכה בהיגיינה אוראלית – עד פעמיים בשנה קלנדרית, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • הסרת אבנית – פעם בשנה קלנדרית, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • טיפול מניעה באפליקציה מקומית (טיפול בפלואוריד), פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • איטום חריצים וחרירים, פטור מתשלום השתתפות עצמית.
 • עזרה ראשונה – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • שחזורים מאמלגם ומחומרים מורכבים ("סתימות") – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • טיפול במוך השן במשנן הנשיר והקבוע (כולל טיפול שורש) – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • מבנים (יצוקים ומידיים) – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • כתרים טרומיים בשיניים אחוריות וקדמיות – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • עקירה (לרבות עקירה כירורגית) – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • שומר מקום לאחר עקירה – השתתפות עצמית בסך 24 ₪
 • שימוש בסדציה / גז צחוק – השתתפות עצמית הסך 24 ₪
 • הרדמה לילדים עד גיל 5, הסובלים מעששת ילדות מוקדמת – השתתפות עצמית בסך 24 ₪

* עלות ההשתתפות העצמית, כפופה לשינויים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

מהי עלות ההשתתפות העצמית?

כאמור, רוב הטיפולים יינתנו לילדכם בחינם.
אם מדובר בטיפול שיניים הדורש השתתפות עצמית, תעמוד ההשתתפות העצמית על 24 ₪ בלבד. אם במהלך אותו ביקור יתבצע יותר מטיפול אחד הדורש השתתפות עצמית, סך ההשתתפות העצמית יעמוד על מקסימום 49 ₪ לאותו הביקור.

הנגשת טיפולי השיניים לילדים בכללית סמייל

קופת חולים כללית היתה חלוצה בהנגשת שירותי רפואת השיניים לילדים באמצעות מרפאות השיניים של כללית סמייל. התווספו מרפאות חדשות ונערכו שינויים מבניים ואחרים במרפאות קיימות על מנת לקלוט את הילדים. כחלק מכך, המרפאות הפכו "ידידותיות" לילדים – הוקצו עבורם חדרי טיפול המתנה מיוחדים ופינות משחק ובחלק מהמקומות אף הוקמו מרפאות ילדים ייעודיות. בנוסף, מתקיימים ימי הסברה ועיון לצוותים הרפואיים במסגרתם הרופאים מתעדכנים בשיטות טיפול רפואיות ופסיכולוגיות ייחודיות לילדים.

היכן מקבלים את השירות וכיצד קובעים תור?

השירות ניתן בכל אחת מ-100 מרפאות כללית סמייל הפרושות ברחבי הארץ וניתן לקבוע תור ביצירת קשר טלפוני עם מרפאת כללית סמייל הקרובה לביתכם, או באמצעות מילוי פרטיכם בטופס שמשמאל.

ומה לגבי מי שמתגוררים רחוק ממרפאות סמייל?

בנוסף למרפאות כללית סמייל, נחתמו הסכמים בין כללית סמייל ובין למעלה מ-500 מרפאות שיניים פרטיות נוספות, כדי להקל על ציבור הפונים ולהנגיש את המרפאות לאזור מגוריהם. אלה, מחויבות בעמידה בסטנדרטים הרפואיים של כללית סמייל ומעניקות מענה באזורים פריפריים, בכפרים במגזר הערבי וביישובים חרדיים. פרטים נוספים ניתן לקבל דרך מרכז שירות הלקוחות של כללית בטלפון 2700* או באתר כללית – clalit.co.il.

האם ניתן לבחור את הרופא המטפל?

בהחלט! תוכלו לבחור את הרופא "שלכם" בכל אחת ממרפאות כללית סמייל או במרפאות שבהסכם עם הכללית.

האם אני זכאי להחזר?

על פי החוק, לא יינתנו החזרים עבור טיפולים שנעשו באופן פרטי ולא דרך קופות החולים, אלא במקרים חריגים. לבירור ניתן לפנות למרכז שירות הלקוחות 2700*.

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם