טיפול אורתודנטי בגיל צעיר, להקדים תרופה לטיפולים ליישור שיניים!

פגמים אסתטיים ותפקודיים של הפה והלסת דורשים לעתים להתחיל בטיפול אורתודנטי (טיפול ליישור שיניים) כבר בגיל צעיר. כללית סמייל מציעה להגיע לבדיקה בגילאים מוקדמים כדי לא לפספס את הרכבת

יישור שיניים לילדים

לחיוך שחושף שיניים יפות יש לא רק תרומה משמעותית למראה החיצוני שלנו, אלא גם השפעה על הדימוי העצמי שלנו. לכן לשיניים עקומות ובולטות, או לסתות לא סימטריות, עלולה להיות השפעה רגשית משמעותית על הילד גם לטווח ארוך.

החיוך מסייע לילד ליצור ולשמֵר קשרים חדשים, ומחקרים מוכיחים שהוא אפילו גורם להפרשת ההורמון אוקסיטוצין, המכונה "הורמון האהבה". ובאופן טבעי, ילד שמרגיש חוסר נוחות עם מראה השיניים שלו – נוטה להימנע מלחייך בצורה טבעית ומשוחררת.

טיפול יישור שיניים מתבצע בדרך כלל רק בגיל הנעורים, לאחר בקיעת השיניים הקבועות, אולם לעתים יש צורך בטיפול אורתודנטי בגילאי שבע עד תשע כאשר השיניים או הלסת בולטות קדימה בצורה חריגה, הלסתות לא סימטריות ברוחבן, קיים סגר צלבי קדמי או אחורי, וכן במצבים נוספים הנוגעים לפגמים אסתטיים ותפקודיים של הפה והלסת.

כמובן שטיפול אורתודנטי בגיל צעיר הוא חלקי בלבד, ומטרתו להכין את הלסתות ולנצל את הגדילה הטבעית בגילאים אלו ולכוונה לקראת בקיעת שיניים טובה יותר. זהו טיפול שלב ראשון או גל ראשון הוא לא נעשה לאחר שכל השיניים הקבועות בקעו, אלא רק במצבים שיש צורך בטיפול אורתודנטי מקדים שאינו סובל דיחוי. לאחר סיום הטיפול, מתבצע מעקב אחר בקיעת השיניים הקבועות שטרם בקעו והחלטה על הזמן הנכון לטיפול שלב שני – היישור שיניים – כדי להביא לתוצאה מושלמת לאחר שכל השיניים הקבועות בקעו.

לא ניתן להעריך מראש כמה זמן יימשך תהליך הטיפול האורתודנטי כולו, מאחר שקצב החלפת שיני החלב בשיניים קבועות משתנה מילד לילד.

 

הקשר בין מוצץ אורתודנטי לשיניים ישרות

הדעה הרווחת היא שבכל הנוגע לשיניים ישרות – מוצץ פחות מזיק ממציצת אצבע, כיוון שבשלב מסוים הילד נגמל מהמוצץ, ואילו האצבע נותרת זמינה  וההרגל המזיק נמשך עוד ועוד.

חשוב לדעת שעוצמת נזק המציצה שנגרמת לשיניים מושפעת לא רק מאורך תקופת המציצה, אלא גם מהתדירות שלה. מציצת אצבע בעוצמה גבוהה ולאורך שעות ארוכות עלולה לגרום לשיניים העליונות לבלוט ולהותיר מנשך שיניים פתוח. שימוש במוצץ גדול במיוחד לאורך שעות עלול לגרום גם הוא לנזק חמור לשיניים.

אז מה מומלץ לעשות? בשום אופן לא לאפשר לילד למצוץ אצבע לאחר בקיעת שיני החלב – עשו הכל כדי לגמול אותו מההרגל המזיק הזה. בחרו מוצץ אורתודנטי שמותאם לצורת הפה והלסת, והקפידו על התאמה טובה בין גודל המוצץ לבין גילו של הילד. ובכל מקרה, כדאי לגמול את הילד מהמוצץ עד גיל ארבע לכל המאוחר.

הילד מסרב להרפות מהאצבע? אם הוא עבר את גיל שש, כדאי להתייעץ עם אורתודנט – קיים טיפול לצורך התמודדות עם הנזק שכבר נגרם לשיניים בעקבות המציצה, תוך מניעת נזק עתידי.

 

באילו מקרים לקחת את הילד לאורתודונט?

  • מנשך פתוח – מצב בו השיניים העליונות והתחתונות אינן נפגשות בעת סגירת הלסתות, ונותר חלל ביניהן, באזור הקדמי או האחורי של חלל הפה.
  • שיניים בולטות – מצב בו השיניים העליונות או תחתונות בולטות בצורה חריגה, ולא מאפשרות לסגור שתיים ולהגן על השיניים מפני שברים ונזקים אחרים בעת חבלה.
  • מציצת אצבע אחרי גיל ארבע.
  • חוסר או עודף שיניים.
  • שיניים צפופות – מצב בו השיניים עקומות או "מטפסות" זו על זו בצורה חריגה.
  • מנשך צלבי – כשהשיניים העליונות, הקדמיות או האחוריות סגורות בתוך השיניים התחתונות, ואינן מקיפות אותן מבחוץ.
  • כאשר למצב השיניים השפעה נפשית שלילית על הילד – כדאי לשקול יישור שיניים בגיל מוקדם גם מסיבות אישיות או חברתיות, ולא רק רפואיות.

 

מחסור מולד בשיניים

לרובנו יש בפה 28 שיניים קבועות, נוסף על ארבע שיניים טוחנות שלישיות בכל רביע של הלסת, המכונות "שיני בינה". בקרב כשליש מהאוכלוסייה שיני הבינה כלל לא בוקעות, כך שמדובר למעשה בתופעה שכיחה ולא מטרידה. אולם אי בקיעה של שיניים אחרות הוא כבר מצב נדיר, וקיים רק בקרב אחוזים בודדים באוכלוסייה.

השיניים הקבועות בוקעות לרוב עד גיל 14. קורה לעתים שתחלופת שיני החלב בשיניים קבועות אורך זמן ממושך יותר מהרגיל, אולם במקרים חריגים אין מדובר בעיכוב – אלא השיניים פשוט אינן בוקעות כלל.

כאשר מתעורר חשד לחוסר מולד בשיניים, יש לבצע צילום רנטגן ייחודי שמציג את אזור שורשי השיניים והנבטים שטרם בקעו. במקרה שמתברר שאכן מדובר בתופעה חריגה זו, לרפואת השיניים פתרונות. את הטיפול בוחר האורתודנט בהתאם לשיקולים רפואיים ואסתטיים.

חוסר שיניים חותכות צדדיות עליונות, למשל, ניתן לטיפול באמצעות העתקת הניבים העליונים אל המקום החסר, תוך יצירת צורה של שיניים חותכות. מדובר בטיפול שמתבצע בדרך כלל כבר בין גיל 11 ל-13. טיפול נוסף במקרה זה הוא פתיחת מקום ביישור שיניים לשן החסרה והשתלת שיניים להשלמת החסר.

 

מה קורה אם מחכים עם הטיפול?

ניתן לבצע טיפול יישור שיניים גם בגילאים מתקדמים יותר, וכיום לא מעט מבוגרים מבצעים יישור שיניים. אף פעם לא מאוחר מדי לחייך בביטחון לסובבים אותנו. כך הגיע לאחת ממרפאות כללית סמייל מטופל מבוגר בשנות השבעים לחייו לצורך יישור שיניים, מאחר שמצב השיניים שלו הטריד את מנוחתו גם בגילו המופלג, וכפי שסיפר בעצמו הוא נמנע משך כל השנים מלחייך חיוך רחב חושף שיניים.

עם זאת, ככל שיידחה הטיפול – כך מורכבותו והזמן להגיע לתוצאה הרצויה תהיה רבה יותר, והאפשרות להגיע לתוצאות מיטביות פוחתת בהתאם.

בגילאים בוגרים, מומלץ להתייעץ עם מומחים נוספים בתחום רפואת השיניים, בהם רופא מומחה לחניכיים ורופא מומחה לשיקום הפה, כדי להבטיח תוצאה טובה שתישאר לאורך זמן.

רוצים לברר אם הילד זקוק לטיפול אורתודנטי? כללית סמייל מזמינה אתכם לבדיקה חינם אצל רופא השיניים, על מנת לבדוק אם ילדכם זקוק להפניה לאורתודונט. כי לטיימינג משמעות רבה.

כללית סמייל מאחלת לכם לחייך תמיד עם שיניים ישרות ובריאות!

עדכוני פעילות כללית סמייל

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, המרפאות סגורות. ניתן לקבל טיפולי עזרה ראשונה בלבד במרפאות המר"מ (מרכז לרפואה מיידית) ובמרפאות ההסדר.

מטופלים שאובחנו כחולי קורונה או אנשים שחייבים להישאר בבידוד למשך 14 יום יכולים לפנות לייעוץ טלפוני.

לכל הפרטים >>