פחות מבהיל משחשבתם: המדריך המלא לטיפולי שורש

איך נערכים לטיפול שורש? האם הכאבים הכרוכים בו באמת תואמים לשמועות ולמה לצפות בשעות ובימים שאחריו? כל המידע שחשוב שתכירו כדי לצלוח את הטיפול בשלום ולחזור לחייך – כמה שיותר מהר

ד"ר דוד קינן, מומחה לטיפולי שורש ברשת כללית סמייל ומדריך מקצועי בתחום רפאות שיניים בבית החולים הדסה

טיפול שורש

אין הרבה ביטויים בשפה העברית שמצליחים להפחיד אותנו כמו "טיפול שורש", אך הניסיון הרפואי בשטח מלמד שדווקא כשאנשים נמנעים מההליך הזה, הם סובלים מכאבים חזקים בהרבה מאלו של הטיפול עצמו ואף מגדילים את הסיכון לאובדן שיניים. אם זה לא מספיק אותם אנשים יחיובו לעבור טיפולים מורכבים וכואבים בהרבה בהמשך.

מנגד, טיפול שורש אפשר לבצע בהרדמה מקומית, כך שהוא לא כואב בכלל – וגם ההתאוששות והשיקום ממנו לא מוכרחים להיות כאלו דרמטיים. כדי לעזור לכם להירגע ולהיערך בצורה טובה יותר לטיפול – הנה כמה תשובות לשאלות שאולי הכי מטרידות אתכם לגביו.

מתי בכלל נדרש לבצע טיפול שורש?

הגורם המרכזי שמחייב טיפול שורש הוא חדירה של עששת לשורשי השן. עששת היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידקים שחיים על השיניים שלנו ומפרישים חומרים שגורמים לפירוק השן. בשלבים הראשוניים תפרק העששת את השכבות הקשיחות של השן – האימייל והדנטין, ובסופו של דבר, אם לא מטפלים בה היא עלולה להגיע למוך השן, שכבה רכה שמכילה עצבים וכלי דם. בשלב הזה המטופל כבר סובל מכאבים משמעותיים והדלקת עשויה להתפשט כאמור גם לשורש השן ואפילו לעצם הלסת שתומכת בה.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש נועד למעשה לנקות את רקמות הדלקת בתעלות של שורש השן ולהציל את השן מהרס מוחלט. מבצעים אותו במצב של הרס מתקדם של השן, מצב שמלווה לא פעם בכאבים משמעותיים ביותר. לכן, כאשר יש צורך בטיפול שורש, השאיפה תהיה לבצע אותו בהקדם האפשרי ולמנוע אי-נוחות למטופל.

איך נערכים לטיפול שורש?

אם הרופא אבחן שנדרש טיפול שורש, חשוב מאוד להקפיד על היגיינת פה קפדנית ולהיצמד לתפריט בריא ומאוזן עד למועד הטיפול כדי לשמור על בריאות חלל הפה ולא להחמיר עוד יותר את המצב.

צחצוח שיניים – חשוב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, להשתמש בחוט דנטלי או בקיסמים רפואיים כדי לנקות את האזורים שבין השיניים ולשטוף את הפה עם תמיסה ייעודית או עם מי מלח.

הפחתת כאבים – סביר להניח כי עד לטיפול השורש עדיין תחוו כאבים ברמות שונות. לכן כדאי להצטייד במשככי כאבים – גם אם אתם לא מרגישים כעת כאב כלשהו.

צילום – לקראת הטיפול, הרופא יבצע צילום אבחנתי ממוקד לשן המטופלת, שמציג תמונה מדויקת ביותר שלה – החל מהכתר שהוא החלק הנראה לעין ועד לשורשים ולעצמות הקטנות בלסת שמקיפות אותה. את זה הוא עושה כדי להבין מהי חומרת הדלקת, את מידת הפגיעה בשן וגם האם ישנם עצבים, סינוסים או שיניים כלואות באזור שעלולים להיפגע בטיפול.

בדיקות נוספות – בנוסף נבצע עוד כמה בדיקות קליניות לשן – לרבות בדיקות שבוחנות את התגובה שלה לקור או למגע ובדיקת רקמות החניכיים התומכות בה. כל זאת כדי לקבל תמונה מדויקת ככל שניתן של מצב השן ולשפר את תוצאות הטיפול.

סיכונים ותופעות לוואי

טיפול שורש נחשב לטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים ועם סיכוי נמוך לסיבוכים, ואת זה הוכיחו מחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם. עם זאת, כמו כל הליך רפואי, גם הוא טומן בחובו תופעות לוואי וסיכונים שחשוב להכיר:

כאב, נפיחות ורגישות בשיניים – אלו תופעות לוואי נפוצות שבהחלט עשויות להופיע אחרי הטיפול, אך הן גם חולפות כעבור כמה ימים. משככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא נחשבים יעילים לטיפול בהם. אם הכאבים והנפיחות לא פוחתים ואף מתגברים אחרי כמה ימים – יש לעדכן את הצוות הרפואי.

פגיעה עצבית – במקרים נדירים, הטיפול יכול לגרום לפגיעה בעצבים סמוכים בלשון, בלסת או בחך. ברובם המוחלט של המקרים הפגיעה הזאת היא זמנית ותחלוף כעבור כמה ימים, שבועות או חודשים. במקרים קיצוניים הפגיעה עלולה להישאר לכל החיים.

זיהום או דלקת – זהו סיכון שקיים בכל הליך פולשני והוא נובע מחדירה לא צפויה של חיידקים לאזור הטיפול, לרקמות או לאיברים סמוכים. אם זיהום כזה מופיע, ניתן לטפל בו בעזרת אנטיביוטיקה.

זליגת חומרי חיטוי מחוץ לשורש השן – במהלך הטיפול נעשה שימוש בחומר בשם סודיום היפוכלוריט. במקרים מסוימים, החומר הזה יכול לדלוף מחוץ לשורש השן, דבר אשר עלול לגרום לנפיחות ולכאב מקומי באזורים שונים בלסת. הכאבים צפויים לפחות בהדרגה לאחר כמה ימים.

שבירת פוצר בתעלת השן – פוצר הוא מעין מחט קטנה המשמשת לניקוי תעלת השורש בשן. לעיתים הכלי העדין הזה עלול להישבר בעת הניקוי. במקרה כזה, אם לא ניתן יהיה לשלוף את הפוצר החוצה, הוא ישמש כחלק מחומרי האיטום שמשמשים למילוי השן בתום הטיפול.

איך ירדימו אותי?

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית וברובם המוחלט של המקרים המטופל לא ירגיש שום כאב או אי-נוחות במהלכו.

טיפול שורש

מה בדיוק עושים בטיפול עצמו?

לאחר ההרדמה, הרופא מבודד את השן המטופלת באמצעות טבעת גומי שמאפשרת טיפול סטרילי ומונעת פגיעה ברקמות סמוכות. בהמשך הוא יוצר פתח בכותרת השן – כלומר החלק הנראה לעין שלה, על מנת להגיע לרקמת מוך השן, השכבה הפנימית ביותר שבה, שמכילה עצבים, כלי דם ואת שורש השן. לאחר מכן, הרופא מנקה בעזרת מכשירים שונים את תעלת השורש, תוך הסרת רקמות הדלקת והעששת. לאחר מכן תתבצע אטימה של הפתח בשן באמצעות חומר דמוי גומי, ויונח שחזור זמני של כותרת השן. בהמשך תידרש גם השלמה של כתר קבוע לשן המטופלת.

חשוב להבין כי במקרים מסוימים לא ניתן יהיה לבצע את הטיפול בצורה בטיחותית ויעילה במפגש אחד ויידרשו כמה טיפולים במרפאה על מנת לפתור את הבעיה. זה עלול לקרות  מכיוון שלעיתים יש הפרשות מוגלתיות מהשן שמקשות על הרופא לנקות אותה ביעילות. את ההחלטה על כמות הטיפולים מקבל הרופא לאחר בחינה מדוקדקת של המצב הדנטלי.

השעות שאחרי הטיפול: למה לצפות?

עם התפוגגות חומרי ההרדמה, ייתכן כי המטופלים ירגישו כאבים מסוימים באזור הטיפול. משככי כאבים הניתנים ללא מרשם רופא יכולים לסייע בהתגברות עליהם, אך ניתן לקבל מהרופא גם משככי כאבים משמעותיים יותר – לכל מקרה.

בשעות הראשונות שאחרי הטיפול מומלץ ביותר שלא להפעיל כוחות לעיסה כבדים על השן. זאת אומרת שעדיף לבחור במזונות רכים וקלים ללעיסה. מעבר לכך, אין הנחיות מיוחדות ורוב האנשים יכולים לחזור לשגרה מלאה כבר באותו היום.

באופן גורף, אין הנחייה ליטול אנטיביוטיקה לאחר הטיפול, אך ייתכן כי הרופא ינחה אתכם לעשות זאת במקרים מסוימים בהתאם למצבכם הרפואי וכדרך להפחית את הסיכון שלכם לזיהום.

יש להקשיב בתשומת לב רבה להנחיות הרופא בתום ההליך ולמלא אותן במלואן כדי להבטיח את הצלחת הטיפול.

מעקב רפואי הוא גורם חיוני ביותר בתהליך הזה, והוא משפיע על מידת ההצלחה שלו. לכן חשוב להגיע למרפאה במועדים שנקבעו וכמובן לוודא להזמין תור להנחת כתר קבוע על השן המטופלת.

אם לאחר הטיפול מבחינים בכאב חריג שהולך וגובר, נפיחות שהולכת ומתפשטת, תחושת "דופק" או הפרשה מוגלתית – חשוב לעדכן בהקדם את הצוות הרפואי.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. טיפולי שיניים בחינם או בעלות נמוכה למבוגרים
  2. כל הטיפולים לשיקום הפה בכללית סמייל
  3. הרגלים אוראליים מזיקים – פראפונקציות

 

שמחים לחזור לשגרה :)

חיטאנו את החדרים, מיגנו את הצוותים ותדרכנו את עובדי המרפאות כך שנוכל לשמור על בריאותכם ועל בריאות הצוות המטפל.
שימו לב: בשבועות הקרובים צפויים זמני המתנה ארוכים. אנחנו חוזרים אל המטופלים שהתורים שלהם בוטלו ומעניקים להם טיפול על-פי הדחיפות הרפואית.
לפרטים נוספים על החזרה לפעילות ועל ההנחיות בימי "שגרת הקורונה"

לכל הפרטים >>