פחות מבהיל משחשבתם: המדריך המלא לטיפולי שורש

איך נערכים לטיפול שורש? האם הכאבים הכרוכים בו באמת תואמים לשמועות ולמה לצפות בשעות ובימים שאחריו? כל המידע שחשוב שתכירו כדי לצלוח את הטיפול בשלום ולחזור לחייך – כמה שיותר מהר

ד"ר דוד קינן, מומחה לטיפולי שורש ברשת כללית סמייל ומדריך מקצועי בתחום רפאות שיניים בבית החולים הדסה

טיפול שורש

אין הרבה ביטויים בשפה העברית שמצליחים להפחיד אותנו כמו "טיפול שורש", אך הניסיון הרפואי בשטח מלמד שדווקא כשאנשים נמנעים מההליך הזה, הם עלולים לסבול מכאבים חזקים בהרבה מאלו של הטיפול עצמו, ואף מגדילים את הסיכון שלהם לאובדן שיניים. אם זה לא מספיק אותם אנשים עלולים בהמשך להזדקק לטיפולים מורכבים יותר עם נזק בלתי הפיך.

מנגד, טיפול שורש אפשר לבצע בהרדמה מקומית, כך שהוא לא כואב בכלל – וגם ההתאוששות והשיקום ממנו לא מוכרחים להיות כאלו דרמטיים. כדי לעזור לכם להירגע ולהיערך בצורה טובה יותר לטיפול – הנה כמה תשובות לשאלות שאולי הכי מטרידות אתכם לגביו.

מתי בכלל נדרש לבצע טיפול שורש?

הגורם המרכזי שמחייב טיפול שורש הוא דלקת בלתי הפיכה ואף נמק של רקמת מוך השן. הדלקת נגרמת לרוב כתוצאה מהתקדמות נגע עששתי מכותרת השן לעבר רקמת המוך שבתוך השן. עששת היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידקים שחיים על השיניים שלנו ומפרישים חומרים שגורמים לפירוק השן. בשלבים הראשוניים העששת תפרק את השכבות הקשיחות של השן – האימייל והדנטין, ובסופו של דבר, אם לא מטפלים בה היא עלולה להגיע למוך השן, שכבה רכה שמכילה עצבים וכלי דם. בשלב הזה המטופל עלול לסבול מכאבים משמעותיים והדלקת עשויה להתפשט מעבר לשורש השן – לעצם הלסת שתומכת בה.

סיבה נוספת לטיפול שורש היא חבלות לשיניים. הן גורמות לאיבוד החיות של השיניים שנפגעו. לעיתים, הנזק מופיע גם חודשים אחרי החבלה, ולכן חשוב להגיע לבדיקות מסודרות ותדירות על פי המלצת הרופא מיד לאחר החבלה ובשבועות או החודשים ואף שנים שאחריה.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש כולל מספר שלבים בהם מסלקים רקמה עם דלקת או נמק שלעיתים תהיה גם מזוהמת, מתעלות השורש ונועד למנוע או לטפל בדלקת בעצם התומכת בשן. לכן, כאשר יש צורך בטיפול שורש, השאיפה תהיה לבצע אותו בהקדם האפשרי ולמנוע אי-נוחות למטופל.

איך נערכים לטיפול שורש?

אם הרופא אבחן שנדרש טיפול שורש, חשוב לבצע אותו בהקדם.

 • הפחתת כאבים סביר להניח כי עד לטיפול השורש עדיין תחוו כאבים ברמות שונות. לכן כדאי להתייעץ לגבי נטילת משככי כאבים לפי הצורך. אין ליטול אנטיביוטיקה ללא הנחיה מהרופא המטפל.
 • צילום – לקראת הטיפול, מבצעים צילום אבחנתי ממוקד לשן המטופלת, שמציג תמונה מדויקת ביותר שלה – החל מכותרת שהיא החלק הנראה לעין ועד לשורשים ולעצם הלסת המקיפה את השן ותומכת בה. כך ניתן להבין מהי חומרת הדלקת, את מידת הפגיעה בשן וגם לקרבה לרקמות חשובות, כמו סיבי עצבוסינוסים שעלולים להיפגע בטיפול.
 • בדיקות נוספות – בנוסף נבצע עוד כמה בדיקות קליניות לשן – לרבות בדיקות שבוחנות את התגובה שלה לקור או למגע ובדיקת רקמות החניכיים התומכות בה. כל זאת כדי לקבל תמונה מדויקת ככל שניתן של מצב השן ולשפר את תוצאות הטיפול.

סיכונים ותופעות לוואי

טיפול שורש נחשב לטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים ועם סיכוי נמוך לסיבוכים, ואת זה הוכיחו מחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם. עם זאת, כמו כל הליך רפואי, גם הוא טומן בחובו תופעות לוואי וסיכונים שחשוב להכיר:

 • כאב, נפיחות ורגישות בשיניים – אלו תופעות לוואי נפוצות שבהחלט עשויות להופיע אחרי הטיפול, אך הן גם חולפות כעבור כמה ימים. משככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא נחשבים יעילים לטיפול בהם. אם הכאבים והנפיחות לא פוחתים ואף מתגברים אחרי כמה ימים – יש לעדכן את הצוות הרפואי.
 • פגיעה עצבית – במקרים נדירים, הטיפול יכול לגרום לפגיעה בעצבים סמוכים בלשון, בלסת או בחך. ברובם המוחלט של המקרים הפגיעה הזאת היא זמנית ותחלוף כעבור כמה ימים, שבועות או חודשים. במקרים קיצוניים הפגיעה עלולה להישאר לכל החיים.
 • זיהום או דלקת – זהו סיכון שקיים בכל הליך פולשני והוא נובע מחדירה לא צפויה של חיידקים לאזור הטיפול, לרקמות או לאיברים סמוכים. אם זיהום כזה מופיע, ניתן לטפל בו בעזרת אנטיביוטיקה.
 • זליגת חומרי חיטוי מחוץ לשורש השן – במהלך הטיפול נעשה שימוש בחומר בשם סודיום היפוכלוריט. במקרים מסוימים, החומר הזה יכול לדלוף מחוץ לשורש השן, דבר אשר עלול לגרום לנפיחות ולכאב מקומי באזורים שונים בלסת. הכאבים צפויים לפחות בהדרגה לאחר כמה ימים.
 • שבירת פוצר בתעלת השן – פוצר הוא מעין מחט קטנה המשמשת לניקוי תעלת השורש בשן. לעיתים הכלי העדין הזה עלול להישבר בעת הניקוי. במקרה כזה, אם לא ניתן יהיה לשלוף את הפוצר החוצה, הוא ישמש כחלק מחומרי האיטום שמשמשים למילוי השן בתום הטיפול.

 

טיפול שורש

איך ירדימו אותי?

הטיפול מתבצע לרוב בהרדמה מקומית או ללא הרדמה, וכתוצאה מכך ברוב המוחלט של המקרים המטופל לא מרגיש שום כאב או אי-נוחות במהלך הטיפול.

מה בדיוק עושים בטיפול עצמו?

לאחר ההרדמה, הרופא מבודד את השן המטופלת באמצעות מסגרת עם יריעת גומי שמאפשרת בידוד של השן ומניעת דליפת חומרים לחלל הפה או חלילה בליעת מכשור טיפולי.

בהמשך יוצרים פתח בכותרת השן – כלומר החלק הנראה לעין שלה, כדי להגיע לרקמת מוך השן, השכבה הפנימית ביותר שבה, שמכילה עצבים וכלי דם. לאחר מכן, הרופא מנקה בעזרת מכשירים שונים וחומרי שטיפה את תעלות השורש, ומסיר את רקמות הדלקת או הנמק.

לאחר מכן הוא אוטם את תעלות השורש באמצעות חומר דמוי גומי, ומניח שחזור זמני בכותרת השן על גבי טיפול השורש. את השחזור הקבוע מקיימים אצל הרופא המשקם רוב תוך שבועיים או שלושה.

חשוב להבין כי במקרים מסוימים לא ניתן יהיה לבצע את כל טיפול השורש בפגישה אחת, ולכן לעיתים יידרשו מספר מפגשי טיפול כדי לסיים את טיפול השורש. לעיתים יש הפרשות מוגלתיות מהשן שמקשות על הרופא לנקות אותה ביעילות, והוא יכול להחליט "לפרק" את הטיפול למספר מפגשים. את ההחלטה על כמות הטיפולים מקבל הרופא לאחר בחינה מדוקדקת של המצב הדנטלי.

השעות שאחרי הטיפול: למה לצפות?

עם התפוגגות חומרי ההרדמה, ייתכן כי המטופלים ירגישו כאבים מסוימים באזור הטיפול. משככי כאבים הניתנים ללא מרשם רופא יכולים לסייע בהתגברות עליהם, אך ניתן לקבל מהרופא גם משככי כאבים משמעותיים יותר – לכל מקרה.

בשעות הראשונות שאחרי הטיפול מומלץ ביותר שלא להפעיל כוחות לעיסה כבדים על השן. זאת אומרת שעדיף לבחור במזונות רכים וקלים ללעיסה. מעבר לכך, אין הנחיות מיוחדות ורוב האנשים יכולים לחזור לשגרה מלאה כבר באותו היום. אבל חשוב מאוד לזכור כי שן לאחר טיפול שורש עלולה להישבר בכוחות לעיסה חזקים, ולכן יש לבצע בהקדם את השחזור הכותרתי הקבוע, ולרוב גם כתר שיגן על תלוליות השן.

אין ליטול אנטיביוטיקה לאחר הטיפול, ללא הנחייה מהרופא המטפל, וגם זה רק במצבים מסוימים ובהתאם למצב הרפואי שלכם.

יש להקשיב בתשומת לב רבה להנחיות הרופא בתום ההליך ולמלא אותן במלואן כדי להבטיח את הצלחת הטיפול.

מעקב רפואי הוא גורם חיוני ביותר בתהליך הזה, והוא משפיע על מידת ההצלחה שלו. לכן חשוב להגיע למרפאה במועדים שנקבעו וכמובן לוודא להזמין תור להנחת כתר קבוע על השן המטופלת אם זה נכלל בתוכנית הטיפול.

אם לאחר הטיפול מבחינים בכאב חריג שהולך וגובר, נפיחות שהולכת ומתפשטת, תחושת "דופק" או הפרשה מוגלתית – חשוב לעדכן בהקדם את הצוות הרפואי.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

 1. טיפולי שיניים בחינם או בעלות נמוכה למבוגרים
 2. כל הטיפולים לשיקום הפה בכללית סמייל
 3. הרגלים אוראליים מזיקים – פראפונקציות

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו