סד דנטלי – הכירו את הסוגים השונים

סד קשיח, סד רך וסד ספורט שעוזר לשפר את ההישגים בספורט ומונע פגיעות וחבלות בשיניים וסד לילה מסייע במניעת הידוק לסתות, ומאפשר שנת לילה טובה ורציפה, ללא נחירות. המומחה שלנו על סוגי הסדים והיתרונות שלהם

פרופ' אפרים וינוקור, אחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל

סד דנטלי

סדים סגריים (סדי לילה) שימושים ומטרות

תארו לכם שאת כל בעיות היום שלכם אפשר לפתור בלילה בזמן השינה… נשמע דמיוני קצת, אבל סד לילה הוא פתרון מצוין למגוון בעיותדום נשימה בשינה, נחירות, חריקת שיניים והפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה, בעיות מבניות בפנים ועוד.

הסדים הסגריים הם מתקנים עשויים אקריל שאותם מתקינים באחת הלסתות. הסד בנוי להתאים לשיניים של הלסת הנגדית בזמן סגירת הפה או למנוע חיכוך של השיניים. הסד הוא הטיפול הנפוץ ביותר לטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. אם אתם סובלים מכאבים בשרירי הלעיסה – דעו כי זה התסמין שהסד יודע לטפל בו ביעילות הגבוהה ביותר, במיוחד אם אתם גם חורקים שיניים בלילה. אלו סדי הלילה, מיד נרחיב על כל סוג. אך זה לא הכל…

אפשר גם ביום – סדי ספורט להגנה ושיפור ביצועים

לברון ג'יימס, לוקה דונצ'יץ' ואפילו מייקל ג'ורדן בתקופת השיא שלו – כולם ספורטאים מדהימים שהמשותף להם – שמירה על השיניים ושאיפה להשתפר כל הזמן. איך עושים את זה? עם שני סדים דנטליים מיוחדים לספורטאים – אחד מציע הגנה על השיניים מפני מכות וטראומות והשני מציע מנח אופטימלי לפה שמאפשר למנוע נעילה של לסתות ומציע מעבר אוויר משופר שישדרג גם את הביצועים. רוצים לדעת עוד? כתבנו למטה בהרחבה.

יתרונות והצלחה בטיפול בסד

כדי להפוך את הטיפול בסד למוצלח חשוב להקפיד על שלושה כללים בסיסיים:

 • על הרופא לבחור את הסד המתאים למצב הספציפי
 • הרופא צריך להכין ולאזן את הסד בפה של המטופל בצורה מיטבית
 • מטופלים – שתפו פעולה והרכיבו את הסד בדיוק לפי הוראות הרופא

לטיפול באמצעות סד כמה וכמה יתרונות ההופכים אותו לטיפול יעיל:

 • מדובר בטיפול לא חודרני והפיך – אם הוא לא עובד אפשר לנסות טיפול אחר בלי שנגרם נזק.
 • מדובר בטיפול יעיל – סיכום של מחקרים העלה שטיפול בסד מקל על התסמינים ב-70% עד 90% מהמקרים.
 • כפי שכבר הסברנו קיימים לפחות ארבעה סוגים של סדים טיפוליים. הנפוצים ביותר הם: הסד הסגרי המייצב ("סד הלילה") והסד הרך.

הוראות שימוש בסד לילה

 1. יש לצחצח היטב את השיניים לפני שמרכיבים את הסד כדי למנוע כליאה של מזון וחיידקים בין השיניים ובין הסד דבר העלול לגרום לעששת מהירה.
 2. יש לצחצח את השיניים ואת הסד עם הסרתו.
 3. יש צורך בביקורת תקופתית חצי שנתית אצל רופא השיניים שהתקין את הסד כדי לוודא את התקינות שלו.

 

סד דנטלי

 

סד לילה ללסתות

הסד המייצב או סד הלילה ידוע גם בכינוי "סד מרפה שרירים", וזה גם הייעוד שלו – לייצר הרפיה ולהפחית כאב שמקורו בשרירים. זהו הסד הנפוץ ביותר לטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. הסד המייצב לרוב מותאם ללסת העליונה, אם כי ניתן גם להתאים אותו ללסת התחתונה במידת הצורך. הסד מספק סגר (אוקלוזיה) אופטימלי למתרפא ויציבות למפרק הלסת.

שחיקה של השיניים במהלך השינה, המכונה "ברוקסיזם" (חריקת שיניים), עלולה לגרור כאבים עזים במפרק הפה ובשרירי הלסתות, כאבי ראש ועייפות ובמקרים קיצוניים לגרום לשבירת שיניים או ללסת תקועה. סד לילה עשוי מחומר קשיח או רך ורופא השיניים מתאים אותו למטופל באופן אישי. סד לילה מותח מעט את השרירים, מונע את ההתכווצות שלהם וכך גם את השחיקה ויצירת הלחץ על האזור כולו. המטופל מרכיב את סד הלילה לפני השינה, ישן בנינוחות וקם רענן ונינוח.

הסד מומלץ לטיפול במצבים כמו: חריקת שיניים לילית (ברוקסיזם), כאבים בשרירי הלעיסה וכאבים במפרק הלסת.

 

סד לילה לקשיי נשימה

מתעוררים אחרי 8 שעות שינה ועדיין מותשים? קבוצה נוספת של מטופלים הנזקקים לסד לילה היא של מטופלים שמסיבות של עודף משקל או בעיה במבנה הפנים, סובלים מהפרעה בדרכי הנשימה בזמן השינה העשויה להתבטא בנחירות, אף סתום, בנדודי שינה או אינסומיה בשפה הרפואית ואף בהפסקת הנשימה בשינה (התופעה נקראת גם "דום נשימה בשינה") כל היופי הזה יכול להתרחש 80-70 פעמים בלילה.

אחד הפתרונות היעילים והנוחים לכך הוא סד לילה שמקדם מעט את הלסת התחתונה ופותח את מעברי האוויר וזה מחסל את דום הנשימה ולא פחות חשוב את הנחירות (בני ובנות הזוג בוודאי יגידו תודה). חשוב להקפיד ולהכין את סד הלילה בהתאמה אישית אצל רופא שיניים מומחה.

הסד הדנטלי נגד נחירות הוא מכשיר נשלף ("פלטה" דומה לזו של ישור שיניים) שמותאם לשתי הלסתות של האדם. קיימים סוגים רבים של התקנים: סדים העשויים מקשה אחת והתקנים נפרדים עבור כל לסת שמחוברים ביניהם במנגנונים מתוחכמים מיוחדים. רובם המכריע של ההתקנים הללו מקדמים את הלסת התחתונה, וכך מושכים קדימה את הלשון ופותחים את דרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע. השימוש בסד כזה הוא לזמן השינה בלבד. להמשך הכתבה >

 

סד הגנה בספורט

סד הגנה לילדים ולמבוגרים, חשוב מאוד בעיקר לאלה העוסקים בפעילות ספורטיבית. את הסד העשוי חומר פלסטי גמיש וקשיח, מלבישים על השיניים לפני הפעילות הספורטיבית, למשל משחק כדורגל, כדורסל, רכיבה על אופניים רגילות או חשמליות, סקייטבורד, אגרוף וכדומה, ומשמש כמגן מצוין למניעת חבלות בשיניים.

בדומה לקסדה לראש ומגני ברכיים – חשוב מאוד גם להגן על השיניים ולמנוע בכך שנים של כאב וטיפולים מיותרים. הדבר רלבנטי אף יותר בקרב ילדים בעלי מראה "שיני הארנבת" – שבו השיניים צומחות ובולטות מהפה כשהלסת עוד קטנה, מצריך זהירות מיוחדת.

בארצות הברית, ניתן לראות את שחקני ה-NBA, כשסד בפיהם במהלך המשחק שמונע חבלה בשיניים ממרפק לא רצויה לפנים. להמשך הכתבה >

 

סד לשיפור ביצועים בספורט

בזמן מאמץ פיזי מהדק האדם את שרירי הלסתות. מחקרים מוכיחים כי המאמץ גורם לגוף להפריש חומרים באזור הלסת המסייעים לריכוז ומעלים את ההישגים, אולם בד בבד, עלולה הפעולה לאורך שנים, לפגוע במשנן הפה.

שימוש בסד סיליקון שרופא השיניים מתאים אישית, מסייע הן בהגנה על הלסת העליונה ועל חלקים מהלסת התחתונה, ומאפשר גם להדק את השיניים בביצוע המאמץ ללא נזק, ובכך מביא להישגים גבוהים בספורט ובכלל, בלי לגרום לכאבי שרירים באזור הפנים ומבלי לשחוק את השיניים.

להמשך הכתבה >

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

מידע נוסף בנושא

 1. כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?
 2. פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?
 3. איך לבחור רופא שיניים?

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו