עקירה כירורגית: איך ומתי מבצעים?

רבים נתקפים בבהלה כשהם שומעים שהם זקוקים לעקירה כירורגית, אבל הניסיון מלמד שידע הוא כוח שעשוי לסייע גם בהתגברות על הפחד הנפוץ הזה. אז הנה כל מה שחשוב שתדעו על ההליך, ההכנות לקראתו והימים שאחריו

ד"ר אדריאן קהן, מומחה לכירורגיית פה ולסת ברשת "כללית סמייל" ומרצה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב

עקירה כירורגית

עקירת שיניים "רגילה" היא הליך די פשוט שבו תופסים את השן עם צבת ייעודית ומנתקים את השורש שלה מהלסת. מנגד, עקירה כירורגית, כפי ששמה מרמז, היא הליך מעט מורכב יותר, הדורש היערכות מראש וגם מיומנות ומקצועיות ברמות גבוהות הרבה יותר. מטבע הדברים, הצורך בעקירה כזאת עלול לעורר לא מעט חששות – ואחת הדרכים להתגבר עליהם היא פשוט להכיר את התהליך קצת יותר לעומק. אז הנה כל מה שחשוב לדעת כדי לעבור את העקירה בשלום:

באילו מקרים נדרשת עקירה כירורגית?

עקירה כירורגית היא כאמור הליך מעט מורכב יותר מעקירה רגילה, אותו מבצעים במקרים הבאים:

הרס כתר השן – הכתר הוא החלק העליון והנראה לעין של השן. כשהחלק הזה הרוס מכל מיני סיבות, הרופא לא יכול לאחוז בשן כמו שצריך כדי להסיר אותה ולכן נדרש ההליך הכירורגי.

שן כלואה – ישנם מקרים שבהם שיני בינה או ניבים כלואים בתוך הלסת או החניכיים, מאחורי שיניים אחרות, בצורה שלא מאפשרת צמיחה תקינה שלהם. כדי לחלץ שיניים כאלו, במקרים מסוימים יש לבצע חשיפה כירורגית, כלומר חתך בחניכיים שיאפשר צמיחה תקינה שלהן. אם זה לא אפשרי – לא יהיה מנוס מעקירה כירורגית.

בעיות בשורשי השן –לעיתים לא ניתן לעקור את השן בצורה "רגילה" בגלל מורכבות בשורש השן – כלומר החלק המחבר אותה אל הלסת. יש מצבים לדוגמה שבהם השורש עקום, כפוף או שבור ולכן נדרשת התערבות מורכבת יותר כדי לנתק את השן שאותה עוקרים.

מה עושים לפני לעקירה כירורגית?

בעוד שעקירת שיניים רגילה יכולה להתבצע ללא היערכות מיוחדת, עקירה כירורגית מחייבת לעיתים היערכות מסוימת מראש. אם לדוגמה קיימת דלקת משמעותית באזור הטיפול, ייתכן כי הרופא ידרוש מכם ליטול אנטיביוטיקה או להיעזר בשטיפת פה ייעודית כדי להפחית את הדלקת ובכך לצמצם את הסיכון לסיבוכים.

לעיתים יידרש גם צילום CT של חלל הפה על מנת לסייע לרופא המטפל לבצע הערכת סיכונים ולהבין כיצד להימנע מפגיעה אפשרית בעצבים, בסינוסים או באיברים סמוכים.

כשעתיים לפני העקירה יש להימנע מאכילה ומשתייה – ולנקות היטב את חלל הפה. ייתכן כי הרופא יספק הנחיות ייחודיות נוספות לקראת הטיפול.

מכיוון שמדובר בהליך מורכב המחייב רגישות, מיומנות ומקצועיות, מומלץ לבצע אותו אצל רופא שיניים מומחה בכירורגיית פה ולסת עם הניסיון הנדרש לביצוע פעולות כאלו.

איך מתגברים על הפחד מהעקירה?

פחד מטיפולי שיניים נחשב לאחד הפחדים (פוביות) הנפוצים בעולם. אם גם אתם חוששים, קודם כל חשוב להבין שאתם ממש לא לבד – ושתמיד יש מה לעשות כדי להנמיך את עוצמת החרדה. ראשית, חשוב כאמור לבחור ברופא שאתם סומכים עליו ועל היכולות שלו. שנית, כדאי לדבר על החששות עם הרופא ולשקול ביחד כיצד להתגבר עליהם.

פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד? יש לנו כתבה שמסבירה

סיכונים ותופעות לוואי בעקירה כירורגית

כמו כל הליך כירורגי, גם הטיפול הזה טומן בחובו סיכון לתופעות לוואי ולסיבוכים, בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא שמבצע את העקירה מבעוד מועד איך למזער אותם:

נפיחות ודימום – אלו תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שעלולות להופיע אחרי עקירה כירורגית. הן לא מזיקות וצפויות לחלוף תוך כמה ימים. אם המצב לא משתפר ואף מחמיר – יש לעדכן בהקדם את הרופא המטפל.

מכתשית יבשה – זוהי תופעה שעלולה להופיע בכ-15% עד 20% מהעקירות הכירורגיות של שיני בינה כלואות. במצב כזה, המכתש שנוצר בעקבות העקירה לא מגליד, דבר אשר עלול לגרום לכאבים מתמשכים ואף לזיהום מקומי. התופעה בדרך כלל חולפת אחרי שבועיים או שלושה ורצוי להיעזר במשככי כאבים כדי להתמודד איתה. הקפדה על הוראות הרופא לאחר העקירה יכולה לצמצם את המקרים מסוג זה.

פגיעה עצבית – ההליך הכירורגי עלול לגרום במקרים נדירים לפגיעה בתחושה בסנטר, בלשון או בשפה. הסיכוי לסיבוך הזה עומד על עד כ-5%, כאשר ברובם המוחלט של המקרים הפגיעה תהיה זמנית ותחלוף בתום כמה שבועות או חודשים לכל היותר. במקרים נדירים ביותר הפגיעה לא תחלוף.

פגיעה בלסת התחתונה – בעקירת שיני בינה כלואות בחלקו התחתון של הפה קיים סיכון נדיר לשברים בלסת התחתונה. במצב כזה לעיתים יידרש הליך כירורגי נוסף לתיקון השבר.

פגיעה ברצפת הסינוס – סינוס מקסילרי הוא מרווח שממוקם מעל השיניים ומתחת לעיניים. במקרים מסוימים, עקירת שיניים בחלקה האחורי של הלסת העליונה עלולה לגרום לפגיעה ברצפת הסינוס המקסילרי. מצב כזה מחייב ניתוח לסגירת הפתח.

רשימת הסיכונים הזאת עלולה להיות מבהילה, אך חשוב להבין שהימנעות מביצוע עקירה חיונית עלולה לטמון בחובה סכנות משמעותיות בהרבה לבריאות הפה. בנוסף, זכרו כי ברוב המקרים העקירה אינה גורמת לנזקים ארוכי טווח ואף משפרת במידה ניכרת את הבריאות הדנטלית.

איך ירדימו אותי וכמה זמן יימשך הטיפול?

עקירה כירורגית בדרך כלל מבוצעת בהרדמה מקומית באמצעות זריקת הרדמה. בחלק מהמקרים ניתן כאמור לשקול מתן טשטוש "סדציה" דרך הווריד או אף לבצע את הטיפול בהרדמה מלאה. כאן יש הנחיות לפני טיפולים בהרדמה

משך הטיפול תלוי במורכבות ובמצב הדנטלי הייחודי של המטופל. הוא עשוי לארוך בין דקות בודדות לשעה במקרים מורכבים.

כיצד ייראו השעות שאחרי העקירה?

לאחר התפוגגות ההרדמה, ייתכן כי תרגישו כאבים מקומיים. אזור הטיפול עשוי להיות נפוח ואדמומי ושטפי דם עשויים להופיע על העור. אלו תופעות שכיחות ומוכרות שלא מעמידות אתכם בסיכון. בתום הטיפול הרופא יספק לכם משככי כאבים שיסייעו לצלוח את השעות הרגישות האלו. הנפיחות עשויה להתגבר במהלך 48 השעות הראשונות – ולאחר מכן לפחות בהדרגה. אם הנפיחות לא חולפת ואף מחמירה – יש לעדכן את הרופא המטפל בהקדם. טיפ קטן: אם משכך הכאבים טוב למשך 4 שעות, קחו משכך נוסף כחצי שעה לפני שההשפעה של הכדור הקודם התפוגגה וכך לא תחוו כאב משמעותי.

הנחיות מיוחדות לאחר עקירה כירורגית

ביממה הראשונה – יש להקפיד לאכול מזונות קרים ורכים ולהימנע משטיפת הפה. זאת מכיוון ששטיפה עלולה לשחרר קרישי דם באזור העקירה ולהגביר את הדימום. ביום הזה מומלץ להימנע ממשקאות ומאכלים חמים. כמו כן, מומלץ לעטוף קרח בבד דק ולהניח אותו על העור באזור העקירה על מנת להפחית נפיחות. יש להימנע מעישון לפחות ביממה הראשונה לאחר העקירה.

בשבוע שאחרי העקירה – החל מהיום השני לאחר העקירה מומלץ לבצע שטיפות של הפה עם כוס של מים פושרים עם כפית מלח. מומלץ לחזור על הפעולה שלוש עד ארבע פעמים ביום כדי להפחית את הנפיחות והדלקת באזור הטיפול. כמו כן, אם הרופא המליץ על טיפול אנטיביוטי – יש להקפיד ליטול את התרופה במועדים ובמינונים שנקבעו.

יש לשים לב לכל תופעה חריגה כמו דימום שלא פוסק ואף מתגבר עם הזמן, נפיחות שהולכת וגוברת אחרי 48 שעות או כאב חריג ועוצמתי במיוחד שלא חולף. בכל מקרה כזה יש לעדכן בהקדם את הרופא המטפל.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. איך לבחור רופא שיניים?
  2. כל ההנחיות לטיפולים בכללית סמייל
  3. מחלת חניכיים – אפשר גם אחרת

 

לעמוד של ד"ר אדריאן קהן

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו