מתי צריך שתלים דנטליים?

שתלים דנטליים הם המענה האולטימטיבי לשיניים חסרות, שכן כיום לא נמצא כל פתרון אחר המציע עמידוּת, פונקציונליות ומראה טבעי ברמה כה גבוהה

שתלים דנטלים

שיניים חסרות עלולות לא רק לפגוע במראה החיצוני ובדימוי העצמי שלנו, אלא גם להפוך את פעולת הנגיסה והלעיסה של מזון בעל מרקם קשה למאתגרת, ולעתים לבלתי אפשרית.

כאשר השיניים חסרות לאורך תקופה ממושכת, מתחיל תהליך של שקיעת עצם הלסת, שמשפיע על מראה הפנים הכללי ומשווה לו מראה מבוגר יותר.

כיום כבר אין צורך להשלים עם מצב זה, תודות לשתלים דנטליים (Dental implants) המעניקים פתרון מלא לבעיה: הם מאפשרים למטופל לחזור ליהנות מתפריט עשיר, ומעניקים לו חיוך מצודד ובוטח.

 

החלופות: תותבות וגשר

שתלים דנטליים הם המענה האולטימטיבי לשיניים חסרות, שכן כיום לא נמצא כל פתרון אחר המציע עמידוּת, פונקציונליות ומראה טבעי ברמה כה גבוהה.

בדומה לשתלים דנטליים, גם מטרת השיניים התותבות הן לחקות שיניים טבעיות. אך בשונה מהם – תותבות לעולם לא יוכלו לתפקד באופן זהה לשיניים טבעיות. זאת מאחר ששיניים תותבות זזות בתוך הפה, גורמות לעתים לפצעים, ובמשך תהליך ההסתגלות הן אף עלולות לגרום לקושי בלעיסה ולעיתים לקושי בדיבור.

חלופה נוספת לשתלים דנטליים היא התקנת גשר מעל השן או השיניים החסרות. מדובר אמנם בפתרון פחות פולשני מניתוח שתלים, שכן הוא אינו מצריך התערבות כירורגית, אך הוא אינו מחייב פגיעה בשיניים הסמוכות והשחזתן ובנוסף שומר על עצם הלסת באזור מחוסר השיניים.

 

מדוע צריך שתלים דנטליים?

הגוף שלנו מתחדש מדי יום באמצעות החלפת התאים המתים בתאים חדשים. זאת לעומת השיניים הקבועות שלנו – שלמעשה לאחר בקיעתן הן נותרות כפי שהן, ללא כל שינוי.

לכן, בשונה מאיברי הגוף שנהנים ממנגנון הריפוי העצמי שלו, בעיות שיניים נותרות כפי שהן כל עוד אין התערבות רפואית לצורך הטיפול בהן.

השיניים שלנו מתמודדות עם אתגרים לא פשוטים, כאשר העיקרי בהם הוא לעיסת מזון קשה לאורך שנים ארוכות – פעולה היוצרת עומס עצום על מערכת השיניים.

זוהי הסיבה שעם ההתקדמות בגיל אנו רואים את הצטברות השפעת מחלות בחלל הפה שכתוצאה מהןמופיעות בעיות שיניים רבות, ולעתים למרבה הצער לא ניתן לפתור אותן, ואין ברירה אלא לעקור את השן הפגועה בשל הנזק שנגרם לה או לרקמה התומכת בה.

 

מתי צריך שתלים דנטליים?

  • חבלה – כאשר השיניים סופגות חבטה חזקה כתוצאה מתאונות ספורט, מתאונת דרכים, נפילה מקרית או מעשה אלימות, הפגיעה בהן מאלצת לעתים את עקירתן.
  • שקיעת עצם הלסת – היעדר שיניים לאורך זמן גורם לנסיגה של עצם הלסת, ויש לכך השלכות אסתטיות ותפקודיות.
  • חוסר בשיניים – שיניים עלולות להיעקר כתוצאה ממחלת החניכיים או הרס השן בגלל עששת.

 

אובדן עצם הלסת

לאחר שהגוף מזהה ששורש השן כבר איננו, הוא מפסיק להעביר לאזור את חומרי הבנייה הביולוגיים הדרושים לשימור עצם הלסת. כך, עם הזמן עצם הלסת הולכת ושוקעת. כאשר מדובר בהרבה שיניים חסרות – שקיעת העצם מַשווה לפנים מראה הנתפס כזקן, עצוב ועייף.

 

שיניים חסרות

קיימת חשיבות רבה לטיפול בשיניים חסרות ללא דיחוי. ככל שיחלוף זמן רב יותר לאחר אובדן השיניים – כך קיים סיכוי גבוה יותר למחסור חמור בעצם הלסת.

בעבר לא ניתן היה לבצע ניתוח שתלים כאשר היתה חסרה עצם, שכן לשתל לא היתה אחיזה איתנה בַּעצם לאורך זמן. כיום יש לכך כבר פתרון, כאשר במסגרת הליך כירורגי נוסף מתבצע עיבוי של העצם באמצעות שימוש בחומר ייחודי שבחלוף הזמן מוחלף על ידי העצם הטבעית בתהליך המכונה "קליטת העצם".

 

שיעור הצלחה מסחרר

שתלים דנטליים עשויים מטיטניום, חומר בעל עוצמה רבה ומשקל מועט, כאשר שיעור ההצלחה של ניתוח שתלים עומד על כ-95 אחוזים.

חשוב להיות ערים לכך שהגורמים שעלולים לפגוע בהצלחת הטיפול הם עישון, צריכת אלכוהול מוגזמת, , סוכרת שאינה מבוקרת, וכן מחלת חניכיים שאינה מטופלת ובשליטה.

יש צורך בהמשך מעקב ארוך טווח, כדי לבדוק את תקינות השתלים ובריאות הרקמות העוטפות אותם. כמו כן, מומלץ לבקר אצל שיננית לפחות פעמיים בשנה לצורך הסרת רובד החיידקים והאבנית. חשוב לזכור שלהקפדה על היגיינת הפה והשיניים השלכה משמעותית על הצלחת קליטת השתלים ושמירתם.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

שמחים לחזור לשגרה :)

חיטאנו את החדרים, מיגנו את הצוותים ותדרכנו את עובדי המרפאות כך שנוכל לשמור על בריאותכם ועל בריאות הצוות המטפל.
שימו לב: בשבועות הקרובים צפויים זמני המתנה ארוכים. אנחנו חוזרים אל המטופלים שהתורים שלהם בוטלו ומעניקים להם טיפול על-פי הדחיפות הרפואית.
לפרטים נוספים על החזרה לפעילות ועל ההנחיות בימי "שגרת הקורונה"

לכל הפרטים >>