סכרת, מחלות לב, אלצהיימר ולידה מוקדמת. איך החניכיים שלך קשורות לזה?

אחת מהמחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם, היא מחלת החניכיים. על פי מחקרים שהתפרסמו על ידי ארגון הבריאות העולמי WHO כ- 80% מהאוכלוסייה סובלים ממחלת חניכיים (ברמות שונות). מחקרים רבים נוספים, מצביעים על קשר מדאיג בין בריאות פה קלוקלת לבין התפתחות מחלות לב, סרטן, סכרת, אלצהיימר (מהגורמים המרכזיים לדמנציה – שיטיון), לידה מוקדמת ועוד. חשוב לדעת כי תפקידן של החניכיים הוא לגונן על הרקמות המעגנות את השיניים אל עצם הלסת, ומהוות כ"שומר הסף" מפני חדירת חיידקים וזיהומים לתוך מחזור הדם והגוף.

 

על אף שהקשר בין בריאות הפה לבריאות הגוף הינו הדוק וחשוב, הוא אינו בא לידי ביטוי ברמת המודעות של הציבור לנושא. רבים מאיתנו אינם מתייחסים לבעיות שיניים ודלקות חניכיים בזמן, או שמזניחים את הטיפול בהם, גם כשרואים דימום מהחניכיים או את נסיגתן, וכלל אינם מודעים להשלכות של ההזנחה על המצב הבריאותי הכללי. כללית סמייל פועלת רבות להעלאת המודעות וחינוך לשמירה על בריאות הפה והשיניים, בכל הגילאים – החל מילדים וטף וכלה בגיל הזהב. במידה והציבור יפנים את חשיבות השמירה על בריאות הפה ועל ההשפעה גם על הגוף כולו והסכנות העומדות בדבר, הוא בוודאי יקפיד טוב יותר לבצע את הפעולות שישמרו על בריאות פיו.

 

אז כיצד בחרנו להטמיע את המסר החשוב לציבור הרחב? בפחות מילים וביותר קריאייטיב.

יצרנו שיתוף פעולה יוצא דופן עם "הבצפר", בית הספר למקצועות השיווק והפרסום. ערכנו יחדיו אירוע האקתון במסגרתו אתגרנו את הסטודנטים הלומדים קופירייטינג וארטדירקשיין, העברנו להם בריף עשיר בנתונים וממצאים ממחקרים שונים בנושא. וכיאה להאקתון, בליווי אנשי מקצוע מעולם הפרסום ומתחום רפואת השיניים, הם יצרו סדרת כרזות – מה שהוביל לתערוכה יצירתית. התערוכה מוצגת כיום בעשרות מרפאות שלנו בכללית סמייל ברחבי הארץ ופתוחה לקהל הרחב.

 

הצגת התערוכה במרפאות היא רק סנונית ראשונה לקידום הנושא. התערוכה צפויה להגיע למוקדים נוספים ברחבי הארץ בכדי לייצר חשיפה רחבה. כמו כן, אנו בכללית סמייל מתכננים מהלכים נוספים שיביאו למודעות הציבור את הקשר בין בריאות הפה לבריאות הגוף וכך, נסייע בהגברת המודעות ובאפשרות לחיות חיים בריאים יותר.

 

רכבת ההפתעות הרעות - אדיר דן עידו

רופא עתידות - גאיה עודד אתי

מראות - יוחאי יובל אור

טיפוגרפיה נעלמת - יוחאי יובל אור

טיפוגרפיה כלים רפואיים - רותם דוד תומר

הלב שלך זקוק לצחצוח שיניים - אילור שירן אורי

אל תתן לחיידקים להשתולל בגוף - פאינה יותם עומר

אל תכניס אותה לחיים שלך - נועה מוטי אירה

איברים מחייכים - מרינה אביתר כפיר

כואב הלב על מצב הפה שלך - גפן

לא מספיק לשמור על הבריאות - שרי אושר קורן

 

אז מה צריך לעשות על מנת למנוע או להפחית את דלקות החניכיים?

  1. לשמור על היגיינת פה יום-יומית תוך הקפדה על טכניקת צחצוח נכונה – אין צורך להפעיל כוח בצחצוח ויש לשמור על זווית ומיקום נכון של המברשת ולדאוג שמשך זמן הצחצוח יהיה כ-2 דקות.
  2. להגיע לביקור שגרתי אצל רופא השיניים / שיננית – להגיע לבדיקת רופא שיניים ולטיפול אצל שיננית לפחות פעם בחצי שנה, או לפי המלצת הרופא/השיננית.
  3. לשים לב להופעת סימני המחלה –  ביניהם: דימום מהפה ומהחניכיים, ריח רע מהפה, חניכיים נפוחים ואדומים, רגישות שיניים לשינויי טמפרטורה ובעיקר קור, נסיגת חניכיים.
  4. לא להזניח טיפול – במידה ואתם מזהים תסמיני מחלת חניכיים להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים.

 

חשוב לזכור! על אף הסטטיסטיקות המציגות את הנתון על-פיו 4 מתוך 5 מהאוכלוסייה סובלים ממחלות חניכיים ברמות שונות, עדיין ניתן למנוע את הופעת מחלת החניכיים או להשפיע בקלות על חומרתה, בעזרת הנקודות שצויינו לעיל ובהמלצות מותאמות אישית מרופא השיניים שלכם.