אורתודונטיה (יישור שיניים) – למי נדרשת ומה חשיבותה

חיוך יפה הוא מפתח חשוב לשיפור ההופעה החיצונית והביטחון העצמי. אך מעבר לאסתטיקה של החיוך, קיימות בעיות רבות המצריכות יישור שיניים והן רבות ומגוונות.

ד"ר נויה אנגל, מומחית לאורתודונטיה, כללית סמייל

אורתודונטיה היא תחום מומחיות ברפואת השיניים העוסק באבחון, מניעה וטיפול בבעיות הקשורות למיקום השיניים והלסתות, ומבנה הפנים. לפיכך ההתמחות באורתודונטיה נקראת התמחות ביישור שיניים ולסתות.

אין ספק כי חיוך יפה הוא מפתח חשוב לשיפור ההופעה החיצונית והביטחון העצמי. החיוך מושפע רבות לא רק ממראה השיניים וצבען, אלא גם ממיקום השיניים ביחס זו לזו, ממיקום השיניים בלסת, ומיקום הלסתות ויחסן זו לזו. הצורך המודגש בחיוך יפה ואסתטי מקבל משנה תוקף בימינו, שכן כל אשר אנו עושים מתועד ומועלה ברשתות החברתיות.

אך מעבר לאסתטיקה של החיוך, שאין צורך להרחיב בה יתר על המידה, קיימות בעיות רבות המצריכות יישור שיניים והן רבות ומגוונות. נסקור להלן כמה מהן:

סגר לא תקין – כאשר הסגר לא תקין עלול להיווצר מצב שבו סגירה הפוכה של הלסתות (בניגוד למצב סגירה תקינה) עלולה ליצור מצב בו הכוחות הפועלים בפה לא מאוזנים. דבר זה משפיע גם על צמיחת הלסתות ועלול לגרום  לגדילה לא סימטרית של הלסתות.

מצב נוסף של סגר לא תקין הינו כאשר שן אחת או יותר סופגת לחץ וכוח מוגזם בעת לעיסה או הידוק שיניים. דבר זה עלול לגרום לאבדן תמיכת השן, לניידותה ואף לקיצור חיי השן. מחלת חניכיים עלולה להאיץ את התהליך.

צפיפות שיניים – מעבר לאספקט האסתטי צפיפות שיניים עלולה להוביל לעששת ולמחלת חניכיים. דבר זה קורה כאשר הצפיפות במשנן מקשה בפעולת הצחצוח השגרתית את סילוק הרובד החיידקי וכך מצטבר רובד. רובד זה מהווה את הגורם למחלת העששת בשן עצמה ותורם למחלת חניכיים הפוגעת באחיזת השן בלסת. בהיעדר צפיפות, כשהמשנן מסודר בלסת, פעולת הצחצוח קלה יותר, קל יותר לסלק את הרובד, ומשכך זה מסייע בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים.

דחיפת לשון – דחיפת לשון, המתרחשת מסיבות שונות, עלולה ליצור מנשך פתוח או סגר לא תקין, ובכך להשפיע על תפקוד מערכת הלעיסה, הדיבור וכן על הביטחון העצמי. טיפול משולב של רופא ליישור שיניים ביחד עם טיפול של קלינאי/ת תקשורת ישפר את סיכוי הצלחת הטיפול האורתודונטי על ידי מניעת השינוי במשנן שמגיע יחד עם דחיפת הלשון וליקוי הדיבור המתלווה לה לעיתים.

שיניים או לסתות בולטות – ככל שהשיניים והלסתות בולטות יותר כך הסיכוי לחבלות ושברים בשיניים גבוה יותר. ביצוע ספורט או כל חבלה אחרת כאשר השיניים בולטות יותר, עלול להעלות משמעותית את הסיכוי לפגיעה בשיניים. החל משברים ועד יציאת השיניים ממקומן. מעבר לכך, לבליטת הלסתות השפעה על צורת האכילה, הדיבור והביטחון הרגשי.

שיניים כלואות – מדובר בשיניים שלא בקעו לחלל הפה. קיימים גם מצבים בהם השיניים בקעו חלקית בלבד, או בקעו בכיוון הלא נכון. אלה עלולות לגרום נזק עתידי הן ללסת והן לשיניים הסמוכות לשן הכלואה או שבקעה שלא במקום, ואף לגרום לדלקת חניכיים מכאיבה סביב לשן או לספיגת שיניים סמוכות מלחץ השן שלא בקעה.

בטיפולים לשיקום הפה – אורתודונטיה יכולה לשמש כלי עזר בהכנה לשיקום פה. המשקם מבקש מהאורתודונט להזיז שיניים כדי לשפר את תוצאות השיקום או לאפשר שיקום. לדוגמא במצבי חוסר מולד של שיניים חותכות עליונות צדדיות בהן מבקש המשקם לפתוח את המקום של השיניים החסרות כדי לאפשר מיקום שתל במקום השיניים החסרות, או לחילופין לאפשר ביצוע שיקום על מנת שגודל השן המשוקמת יהיה בגודל טבעי. עוד מצב שבו האורתודונט נחלץ לעזרת המשקם הוא במצב של שיניים שעברו הטיה ולצורך שיקומן יש ליישרן טרם שיקום. למידע נוסף בנושא טיפולים לשיקום הפה לחץ כאן

לאור כל אלו, יש להדגיש את חשיבות הביקור אצל האורתודונט בגיל מוקדם. מומלץ לעבור בדיקה אורתודונטית ראשונית כבר בגיל 8-9, אם כי רוב הנבדקים אינם מתחילים טיפול בגיל מוקדם. בחלק מהמקרים ניתן בעזרת טיפול מוקדם למנוע התפתחותן של בעיות חמורות יותר בעתיד או לקצר ולפשט את תהליך היישור שיניים בהמשך הדרך. טיפול מוקדם יכול להתבצע עם מכשירים אורתודונטים העוזרים בהכוונת גדילת העצמות ויוצרים סביבה נכונה יותר סיגרית עבור השיניים הצומחות. כלומר, הגעה מאוחרת לאורתודונט לצורך טיפול עלולה בחלק מהמקרים להוביל לטיפול מורכב יותר וממושך יותר.

למידע נוסף בנושא יישור שיניים לחץ כאן

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה לרפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

ד"ר נויה אנגל, מומחית לאורתודונטיה, כללית סמייל

בכל שאלה נוספת נשמח לעמוד לרשותך, לרשימת מרפאות כללית סמייל

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו