אפטה או סרטן הפה – איך מבדילים?

איך אפשר לדעת אם פצעים בפה הם נגע חולף, או שהם דורשים התייחסות רפואית מיוחדת?

סרטן הפה

פצע פתוח, קטן ומטריד בחלל הפה – זהו אינו רק התיאור של אפטה, ממנה סובלים כ-60 אחוז מהאוכלוסייה לפחות פעם אחת בחייהם, אלא זה עלול להיות גם אחד התסמינים של סרטן הפה.

זו גם הסיבה לקושי בגילוי מוקדם של סרטן הפה, שכן פעמים רבות הנגעים הממאירים נחזים להיות פצעים בפה, ואפשר לחיות איתם בשלום למשך זמן ממושך. זאת בשונה ממחלות אחרות שמשפיעות על התפקוד שלנו, כמו למשל דלקת גרון, שגוררת אותנו לביקור אצל הרופא ומאלצת אותנו לטפל בה ללא דיחוי.

חשוב לדעת שהופעת פצעים בפה אינה תמיד תוצר ישיר של סרטן הפה. לעתים פצעים בפה נגרמים כתוצאה מחבלה, מנשיכה עצמית לא זהירה, ולא פעם גם מסטרס. כאשר הגוף בריא – הם מגלידים במהירות ונעלמים. לעומת זאת, כאשר פצעים בפה אינם מבריאים והופכים לכרוניים, הדבר עלול להעיד במקרים חריגים על קיומו של סרטן הפה.

 

גורמי סיכון

על אף שרבים אינם מודעים לכך, סרטן הפה מופיע בשכיחות גבוהה בקרב האוכלוסייה. נמצא גבוה בעשיריה הראשונה. לעתים מדובר בגידול שנוצר על גבי שכבת הרירית הפנימית בחלל הפה או על בלוטות רוק סמוכות, ולעתים מדובר בגרורה שמקורה באיבר אחר בגוף.

בקרב כ-25% ממטופלים שלקו בסרטן הפה לא זוהה גורם סיכון ברור. עם זאת, ביתר המקרים המטופלים סבלו ממערכת חיסונית נמוכה, או סיגלו לעצמם אורח חיים לא בריא שכלל צריכת סיגריות ואלכוהול (כולל גם עישון נרגילה). סרטן בשפתיים נגרם פעמים רבות כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת לשמש והימנעות מהגנה על הפנים ע"י כובע למשל.

 

איך מזהים סרטן הפה?

סרטן הפה גורם להופעת גידול ממאיר, אחד או יותר, בחלל הפה – בדרך כלל ברצפת הפה ובצִדי הלשון. לעתים מופיעים גידולים ממאירים גם על גבי הצד הפנימי של הלחיים, על החך, על עצמות הלסת, וגם על השפתיים והחניכיים.

הנגע הממאיר עלול להופיע בצבעים שונים – לבן, אדום או מעורב. פצעים בפה כתוצאה מסרטן הפה לא בהכרח גורמים לכאב, ולעתים הם יוצרים דימום, או מביאים לתזוזת שיניים ולקושי בפתיחת הפה. לא פעם נגרמת כתוצאה מסרטן הפה הפרעה בלעיסה או בבליעה.

עם זאת, קורה לא פעם – וזוהי הסכנה הגדולה ביותר – שסרטן הפה כלל לא יוצר סימני אזהרה אלא מתחזה לעודף רקמה, גוש או לכיב "תמים" בחלל הפה שלא ממש מציק אבל גם לא מתרפא לאורך זמן.

 

גילוי מוקדם – ריפוי מוקדם

בדומה לכל סוגי הסרטן – גם לגילוי מוקדם של סרטן הפה עשויות להיות השלכות דרמטיות על יכולת הריפוי. עם זאת, בשל הקושי האמור בזיהוי סרטן הפה בשלביו המוקדמים בעזרת עין לא מקצועית, קיימת חשיבות רבה לביקור קבוע אצל רופא השיניים.

רופא השיניים יוכל לבדוק את צִדי הלשון ורצפת הפה ולזהות נגעים ממאירים אם קיימים. בנוסף מומלץ לבצע בדיקה גם באזור הפנים והצוואר, השפתיים והלחיים הפנימיות, בלוטות הלימפה והחך.

עַדכנו את רופא השיניים אם קיימים פצעים בפה או אפטה, והביאו לידיעתו כל שינוי – ולוּ המינורי ביותר – שזיהיתם בחלל הפה, בהם כאבים ונפיחות.

 

איך מטפלים בסרטן הפה?

טיפול בסרטן הפה משתנה ממטופל למטופל, ותלוי בגורמים רבים בהם גיל המטופל, מצבו הבריאותי, וכן דרגת החומרה של המחלה.

לרוב תבוצע הסרת הגידול בפה באמצעות ניתוח, וככל שהמחלה נמצאת בשלב מוקדם יותר – הסרת הנגע הממאיר תהיה פחות מורכבת, ותהליך ההחלמה יהיה יותר פשוט.

כאשר המחלה מתגלית בשלב מתקדם, ייתכן בנוסף לניתוח יהיה צורך גם בטיפולים כימותרפיים, בהקרנות ובטיפול תרופתי.

הופיעו פצעים בפה או אפטה ואינם חולפים תוך כשבועיים? יש להגיע בדחיפות למרפאת השיניים, ורופא השיניים שלכם יוודא שאין מדובר בעניין רפואי הדורש טיפול מיוחד.

ולסיום, גלולת הרגעה: רובם המכריע של פצעים בפה, אפטה ונגעים שונים בחלל הפה הם תוצר ישיר של היגיינת פה לקויה ומחלות חניכיים. במקרה כזה לרוב יש צורך רק בטיפול שיניים פשוט, וחזרה מהירה לשגרה.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם