גידולים ודלקות בחלל הפה – לנקות, לאבחן, להתרפא

פצעים בפה שהפכו לדיירי קבע? אפטות בפה שלא מרפות? זה הזמן לבקר אצל רופא שיניים. בדיקה תקופתית במרפאת השיניים תאפשר אבחון מוקדם של גידולים ודלקות בחלל הפה, שעלולים לגרום לבעיות במערכת העיכול, ובמקרים חריגים ביותר אף להתפתח לגידולים סרטניים

פרופ' ישראל קפה, פרופ' אמריטוס באונ' תל אביב, לשעבר ראש המחלקה לפתולוגיה אוראלית, יועץ רפואי בכיר למענה על פניות הציבור ברשת מרפאות כללית סמייל.

פצעים בפה

חלל הפה הוא השער לפנים הגוף ובריאותו קובעת חלק נכבד מבריאותו הכללית של האדם. העור, המשמש כשכבת מגן לאיברים הפנימיים, נבדק היטב על ידי רופאי משפחה והעור, הגרון נבדק על ידי רופא א.א.ג והשיניים והחניכיים נבדקים על ידי רופא השיניים. דווקא חלל הפה – הלשון, הריריות והחייך, כך מסתבר, "נופלים בין הכיסאות" ולא תמיד נבדקים בקפדנות מספקת.

הפה הוא הצוהר למערכת העיכול. אל חלל הפה מוכנסים מדי יום מזון, משקאות, אוויר וגם חיידקים ומזהמים שונים. מערכת שיניים תקינה מאפשרת ללעוס את המזון ומונעת כאבים ובעיות אסתטיות. לעומת זאת, אם המזון לא נלעס ולא נבלע, המזון לא ייספג כראוי. הרוק המופקד על ניקוי ופירוק חומציות ושאריות מזון עושה עבודה נכבדה, אולם אין די בכך.

בחלל הפה ובעיקר בכזה הסובל מהיגיינה לקויה עלולים להתפתח גידולים שונים, פצעים וכיבים ושיניים חדות או שבורות עלולות לשרוט את הלחיים, הלשון והחך וליצור פצעים ודלקות. כל אלה, יגרמו מן הסתם כאבים ואי נוחות, בעיות לעיסה, בליעה ועיכול, אבל לא רק. גם גידולים עלולים לצמוח בחלל הפה ואלה, עשויים להתברר לעיתים גם כסרטניים.

בעשורים האחרונים, בזכות בדיקות מוקדמות וטיפולי מניעה, הצטמצמו אחוזי התמותה ממחלת הסרטן באופן משמעותי. אלא שדווקא בכל הנוגע לסרטן הפה, נותרו אחוזי התמותה גבוהים ושיעורי ההישרדות לחמש שנים עומדים על פחות מ-50 אחוז. הסיבה נעוצה בדרך כלל באבחון מאוחר של המחלה, בשל העובדה שחלל הפה לא נבדק כאמור באופן קבוע כחלק משגרת בדיקות תקופתיות.

כיצד תתייחסו לטיפול בחלל הפה?

צחצוח שיניים – יש להקפיד על צחצוח שיניים קבוע, על שימוש בשטיפות פה חוט דנטאלי ואביזרי עזר נוספים בהתאם להמלצת רופא השיניים והשיננית.

בדיקה תקופתית – לא לפספס ביקורים קבועים אצל רופא השיניים. מדי ביקור יש להקפיד על בדיקת כל חלל הפה כולל הרקמות הרכות, לרבות חניכיים, בלוטות הרוק, צידי הלשון, החייך וצידן הפנימי של הלחיים, כדי לשלול בעיות אפשריות.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

מתי ממצא אינו מעורר דאגה?

פצע או כיב מהם סובל המטופל כמו דלקת חניכיים קלה, פצע על הלשון או "אפטה" – יעברו מאליהם לאחר מספר ימים ובדרך כלל אינם מעוררי דאגה ולא מצריכים טיפול מיוחד. דלקת בשן עלולה לנבוע גם מעששת ולא קשורה בהכרח לגידולים בפה. פצעים עלולים להיגרם כתוצאה משן חדה או שבורה שלא טופלה. במקרה זה, הטיפול המקומי בשן יעצור את הדלקת ויפתור את הבעיה. בנוסף לכך, פצעים וכיבים עלולים להיגרם  מכוויה ממזון חם ואפילו מעצם של דג או מזון קשה וחד אחר.

מתי ממצא בחלל הפה מוגדר כחשוד?

כשפצעים, "אפטות" או כיבים אינם עוברים לאחר שבוע-שבועיים, לאחר טיפול מקומי בבעיה או כשהמטופל סובל מדלקת חניכיים סביב שן מסוימת בזמן שכל יתר הפה תקין ללא סיבה נראית לעין, כשהלשון "מודלקת" לאורך זמן מה וכדומה.

מי אמור לבדוק את חלל הפה?

בעיקר רופא השיניים וגם רופא המשפחה. שניהם צריכים להיות ערים לבדיקה ואם אתם סבורים כי הפה שלכם הוזנח לאחרונה – אל תתביישו לבקש מהם בדיקה של כל חלל הפה.

גיליתם פצע שאינו מחלים?

אתם יודעים טוב מכולם מה אתם חשים. אל תתעצלו והיו ערניים – עדכנו את רופא השיניים בכללית סמייל והוא יטפל בבעיה בעזרת טיפול מקומי וישלח את הממצא בעת הצורך לבדיקה מיקרוסקופית או לביופסיה. אם הבדיקה תעלה כי מדובר בדלקת – ניתן יהיה לפתור אותה בטיפול אנטיביוטי או תרופתי אחר. אם המדובר בגידול – הרופא ישלח אתכם להמשך בדיקות וטיפול אצל רופא מתאים או במחלקה המתאימה בבית החולים. היתרון במקרה זה הוא בגילוי המהיר, במניעה ובהצלת חיים.

אזורים שכיחים להתפתחות גידולים: האזור השכיח ביותר הוא תחילת הלשון וצידיה, החיבור ללוע – אזור שקשה מאוד לראות בו גידולים, החניכיים, רצפת הפה והלשון.

איך תזהו את ההבדל בין "פצע רגיל" ל"פצע חשוד?" 

פצע עם שוליים מורמים או פצע כמעט בלתי נראה הגורם לכאב או לתחושה מציקה – יש להראות לרופא בהקדם האפשרי.

כולם צריכים להיבדק? בהחלט!

גם ילדים ובני נוער, קשישים ונשים הרות צריכים להיבדק. אמנם שכיחות מקרי סרטן חלל הפה גבוהה יותר בקרב בני 50-60 ופחות בקרב צעירים, אולם בכל מקרה של פצע ללא סיבה, דלקת או כתם חשוד – חשוב לבדוק, לשלול ולהמתין לבדיקה הבאה.

זכרו – הטיפול הטוב ביותר כנגד גידולים בחלל הפה הוא מניעה באמצעות שמירה על היגיינה והקפדה על בדיקות תקופתיות.

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

עדכוני פעילות כללית סמייל

מרפאות כללית סמייל סגורות. ניתן לקבל טיפולי עזרה ראשונה בלבד לאחר קביעת תור בטלפון למרפאות המר"מ (מרכז לרפואה מיידית) ולמרפאות ההסדר

מטופלים שאובחנו כחולי קורונה, או מטופלים שחייבים להישאר בבידוד למשך 14 יום יכולים לפנות לייעוץ טלפוני במרפאות אלה.

לכל הפרטים >>