הבהרה על הלבנת שיניים

הכל על הדרך לחיוך המושלם: מה ההבדל בין הבהרת שיניים לבין הלבנת שיניים? מאיזה גיל אפשר לעשות הלבנת שיניים? ואיך מחליטים אם להלבין את השיניים אצל רופא שיניים או באמצעות ערכת הלבנה ביתית?

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית ורופא שיניים ראשי ברשת מרפאות השיניים של כללית סמייל

הלבנת שיניים

חיוך יפה מתחיל בשיניים יפות ובהירות. תקופה קצרה לאחר היוולדם, בוקעות לתינוקות שיניים בהירות ומכאן שמן – "שיני חלב" וגם בגילאים מבוגרים יותר, שיניים לבנות נתפסות כסמל לאסתטיקה וטיפוח.

שיניים לבנות מאפשרות לחייך בפה רחב, אולם לאחר בקיעת השיניים הקבועות ועקב שינויים שחלים עם הגיל והרגלי התנהגות ואכילה שונים, המצב משתנה והשיניים עשויות להצהיב ולקבל כתמים ופיגמנטציה.

הפתרון למצב, הרווח בשנים האחרונות, הוא טיפול בשיניים באמצעות חומרים מבהירים וכאן המקום לתקן את ההגדרה: למרות שהשימוש במושג "הלבנת שיניים" הוא שתפס בקרב הציבור, אין המדובר בהלבנתן והמושג הנכון לפעולה זו הוא "הבהרת שיניים". 

הלבנת שיניים והבהרת שיניים

הבהרת שיניים: הנחת חומרים על השיניים, המביאה להבהרתן במספר גוונים של צבע. כלומר, ההבהרה לא תלבין את השיניים אלא תגרום להן להראות בהירות מאשר קודם לכן – כשהדבר תלוי כמובן בצבען הראשוני. איך עושים את זה? בהמשך.

הלבנת שיניים: יצירת שיניים לבנות לגמרי, ניתן להשיג רק באמצעות ציפוי השיניים בחזיתיות חרסינה לבנות לחלוטין. מדובר בפעולה הדורשת דיוק רב, הנעשית במרפאה, במהלכה מצפה הרופא את השיניים בסוג של ציפויים דקים, לבנים כשלג. כדי להרכיב את החרסינה – מסירים מעט חומר מזגוגית השן. התוצאה הסופית, שעלותה גבוהה בהרבה מפעולת ההבהרה, מעניקה למטופל מראה של שיניים אחידות ובעיקר לבנות מאוד.

מתי נדרשת הבהרת שיניים?

בחלוף השנים, נתונות השיניים לשינויי גוון בעקבות שינויים חיצוניים ופנימיים ולעיתים, דורש המצב הבהרה. שינויים חיצוניים מתרחשים כתוצאה מאכילה ושתייה – מזונות חומציים או כאלה המכילים פיגמנט של צבע, "נתפסים" על שכבת החיידקים הקיימת בפה וגורמים לצביעת השן.

מזון ושתייה הנצרכים בכמויות גדולות ואשר עשויים לגרום לצביעת השיניים הם: יין, קולה, מיצים עם צבעי מאכל, גזר, לימונים ותפוזים, תה וקפה המכילים קפאין ועוד. גם עישון גורם לצביעת הדנטין בשל הניקוטין הקיים בסיגריות.

שינוי צבע שן פנימי

עם השנים מתעבה הדנטין בשיניים, שגוונו צהוב. הדנטין (שנהב) הינו החומר הבונה את השן ונמצא מתחת לאמאיל, הלא היא זגוגית השן. כיוון שלאורך השנים זגוגית השן נשחקת יחד עם עיבוי שכבת הדנטין, השיניים מצהיבות.

תרופות שונות שנלקחות על ידי האם בהיריון או ניתנות לתינוקות, עלולות לגרום להיווצרות פסים חומים בשיניים. זו הסיבה שכיום נמנעים מלתת לנשים הרות תרופות שונות כמו טטרציקלין ומינוציקלין.

גם מחלת חום קשה בקרב האם ההרה או התינוק, עלולה לגרום לחוסר מינרל בשן ולכתמים לבנים. ולבסוף, שחיקה מוגזמת בשל צחצוח אגרסיבי, עלולה לחשוף את הדנטין ביתר שאת.

כיצד מתבצעת הבהרת שיניים?

הבהרה פועלת לשינוי גוון מולקולת הצבע בדנטין ואמורה להעניק תוצאה טובה וגוון סופי מוצלח – לא לבן, אולם בהיר ודומה למראה השיניים של המטופל בגיל הנעורים. מדובר בהחלט בשינוי משמעותי המשדרג ומצעיר את המראה.
את ההבהרה מבצעים באמצעות הנחת חומרים המכילים מי חמצן בריכוזים שונים, בתוך סד המוצמד לשיניים, לאורך כשעה עד מספר שעות.

החומר אינו פועל על סתימות או כתרים בשיניים קדמיות – מה שעלול לגרום להבדלים בגוונים וחשוב להתייעץ עם הרופא בעניין זה לפני תחילת התהליך. כמו כן, כיוון שמדובר בחמצן פעיל, החומר עלול לגרום לרגישות בשיניים בעיקר אם יש בהן חורים או סדקים. על כן חשוב לטפל בשיניים לפני תחילת ביצוע הבהרה.

את הפעולה ניתן לבצע במרפאה או בבית. היתרון במרפאה הוא בהשגחתו של הרופא ובשימוש בחומר בריכוז גבוה יותר, מה שמצריך פחות פגישות. החומר לשימוש ביתי נעשה בריכוז נמוך יותר ולאורך זמן ארוך יותר. מי שמתכוון לבצע את ההבהרה בבית, מומלץ כי ירכוש את החומרים במרפאה ויישמר מחומרי מדף לא מוכרים, אשר עלולים לגרום כאבים ולהגיע לתוצאה סופית פחות טובה.

חשוב לדעת

  • רצוי לבקר אצל שיננית מדי 3-4 חודשים. השיננית מסירה בעת ניקוי השיניים את האבנית ועמה את המשקעים החיצוניים והצבעוניים הנדבקים לשן. פעולה זו עשויה למנוע את הצביעה החיצונית.
  • ככל שמתבגרים ובשל שחיקת האמאייל ועיבוי הדנטין, יש לחזור על תהליך ההבהרה מדי מספר שנים.
  • הבהרה אינה מומלצת מתחת לגילאי 17 כיוון שעד אז, מוך השן, בו כלי דם ועצבים, עדיין נרחב ויש סיכוי גבוה לרגישות בשן. מעבר לגיל זה – כל מי שמבקש להבהיר את הגוון לאחר שטיפול אצל שיננית לא פתר את הבעיה – מוזמן לעשות זאת.

בסיכומו של דבר, הלבנת שיניים היא פעולת ציפוי באמצעות כתרים ואילו הבהרת שיניים – אליה מתכוון רוב הציבור המבקש להיטיב את מראה שיניו – מבהירה את הגוון באמצעות חומרים. מה נראה טבעי יותר ומה מוצא חן בעיני כל מטופל? הכל תלוי בטעם ובתקציב.

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם