הבהרת שיניים

הבהרת שיניים הפכה לטרנד לוהט, ולא סתם - אין כמו חיוך הוליוודי. גם אם מחליטים לרכוש ערכת הבהרת שיניים ביתית, מומלץ לעשות זאת בהתייעצות ובליווי של רופא שיניים | 3 השיטות הפופולריות להבהרת שיניים

ד"ר אורון שמואלי, מנהל רפואי מרחב מרכז ברשת מרפאות השיניים כללית סמייל

הבהרת שיניים

השיניים נוטלות חלק מכריע במראה האסתטי באזור הפנים ומי לא היה רוצה חיוך החושף שיניים צחורות? טרם נכיר את הדרכים הנפוצות לביצוע הבהרת שיניים, חשוב שנכיר את מבנה השן, הכוללת את החלק החיצוני הנקרא אמייל (זגוגית השן) שברובו שקוף והדנטין (שנהב השן) הלא הוא החלק הפנימי בשן וצבעו צהבהב. שנהב השן (הדנטין ) הוא למעשה המשפיע העיקרי על צבע השן.

הבהרת השיניים הינו תהליך בו מבוצע שינוי בגוון השן ע"י חומר פעיל שהינו חומר מחמצן מועשר בריכוזים שונים המגיע בתצורות ג'ל. החומר המחמצן עובר דרך זגוגית השן (האמאיל) אל הדנטין ושם הוא מחמצן את המולקולות שגורמות לצבע הכהה וגורם להבהרת השן.

מה גורם לשינוי צבע השן?

קיימים גורמים שונים לשינוי בצבע השן עם הזמן, החל משחיקת זגוגית השן ככל שאנו מתבגרים וכתוצאה מכך גוברת שקיפות הזגוגית וההשתקפות של החלק הפנימי (דנטין), ועד המשך הסתיידות השן עם השנים שגורם לשינוי הצבע לכהה יותר. גורמי צביעה חיצוניים המצטברים על השן כתוצאה מעישון ומזון לסוגיו השונים כגון: קפה,תה וקולה, גם הם משפיעים על צבע השן.

שימוש בתרופות בגיל צעיר כמו קבוצת אנטיביוטיקה טטראציקלין, ידוע כגורם היכול להכתים את המשנן בזמן היווצרות השן בעודה בלסת, כך גם עלולות להשפיע מחלות שונות.

טרם נתחיל את תהליך הבהרת השיניים ההמלצה הרווחת הינה תמיד להיוועץ ולהיבדק ע"י רופא השיניים לצורך תיאום ציפיות שכן אין לנו יכולת לדייק ולקבוע מראש את התוצאה הסופית של צבע המשנן שיתקבל לאחר ההבהרה ורצוי לתעד את צבע המשנן ההתחלתי.

בבדיקה זו נוכל לנטרל  ולסלק גורמים חיצוניים המשפיעים לרעה על צבע המשנן דוגמת סילוק רובד החיידקים (פלאק) המצוי על המשנן ובדיקה להמצאות שחזורים ישנים אשר יהיה לנו צורך להחליפם לאחר ההבהרה כדי להתאים את צבעם לצבע החדש שמתקבל.

לעיתים יש להחליף שיחזורים דולפים עוד טרם ההבהרה ואח"כ להחליפם שוב להתאמת צבעם.  בנקודה זו, חובה להדגיש כי טיפולים משקמים דוגמת כתרים, לא יעברו כל שינוי ובטרם נתחיל בביצוע התהליך יש להעריך מראש  מה התוצאה, שלא נמצא את עצמנו בסופו של טיפול עם צבעיי שיניים שונים לחלוטין.

סוגי ההבהרה הנפוצים כיום

  1. הבהרה ביתית הינה השיטה הנפוצה והיעילה ביותר, בה הרופא מכין סד לכל לסת אשר בו יונח החומר הפעיל – הג'ל ע"י המטופל למשך הלילה או מספר שעות ביום. מומלץ לבצע את התהליך לכל לסת בנפרד וכעבור שבוע נוכל למצוא שינוי בצבע המשנן לעומת זה שבלסת הנגדית. תהליך טיפולי זה נמשך בין שבועיים עד מספר שבועות. תיתכן רגישות בחניכיים במידה והונחה כמות יתר של ג'ל. בנוסף, תיתכן רגישות חולפת בשיניים. בסיום תהליך ההבהרה של כל לסת יש להגיע לביקורת ע"י רופא השיניים המטפל.
  2. הבהרה מרפאתית מושגת ע"י שפעול החומר הפעיל בעזרת מקור אור או לייזר המחמם את אזור הטיפול ומאיץ את פעולת ההבהרה. בטיפול מסוג זה, אנו מבודדים היטב את אזור החניכיים שכן ריכוז החומר הפעיל גבוה בדרך כלל. לעיתים נהוג לחזור על טיפול זה לצורך השגת תוצאה רצויה.
  3. הבהרה פנימית – טיפול זה נעשה אך ורק ע"י הרופא במרפאה ומיועד לשיניים אשר איבדו את חיותן וכתוצאה מכך עברו שינוי בצבעם  כתוצאה מטראומה או טיפול שורש קודם. בטיפול זה מונח החומר הפעיל (החמצן המועשר) לתוך השן ונאטם עם שחזור לפרקי זמן אותם קובע הרופא המטפל.

כיום ניתן להשיג ערכות הלבנה בבתי המרקחת והתמרוקיות המגיעים בצורות שונות, כמו סטריפים המודבקים על המשנן, עליהם נמצא החומר הפעיל. ידוע על משחות שיניים המבצעות פעילות של הברקה והבהרה אך משך זמן המגע של המשחה לשן קטן וריכוז החומר נמוך יותר בשיטה זו.

ככלל אדגיש שוב כי טרם כל טיפול בהבהרת שיניים, מומלץ להיבדק ע"י רופא.

הקפדה על צחצוח יומיומי ובנוסף טיפול ע"י שיננית, להסרת פלאק והימנעות מגורמי הכתמה יובילו לשימור צבע המשנן זמן רב לאחר ההבהרה.

** ההבהרה מומלצת החל מגיל 16 , הטיפול הינו בטוח ואין בו משום פגיעה בחומר שן.

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם