הגיע הזמן ליישר קו בכל הנוגע ליישור שיניים

יישור שיניים חשוב לא רק מבחינה אסתטית, אלא גם לתפקוד ולבריאות השיניים. מה פחות מזיק לילד - אצבע או מוצץ? מתי כדאי להכניס אורתודנט לתמונה? כללית סמייל עונה לכם על השאלות, ועל הדרך מזמינה אתכם לבדיקה חינם אצל רופא שיניים

ד"ר מהרן חכמתי - מומחה ביישור שיניים ולסתות - רשת מרפאות כללית סמייל

יישור שיניים

כולנו רוצים חיוך יפה עבור ילדינו. יישור שיניים הוא כבר מזמן לא עניין נדיר, נהפוך הוא – מדובר בטיפול שפותר בעיות אסתטיות ורפואיות רבות בחלל הפה ובמצבים מסוימים טיפול יותר מוקדם, מבטיח תוצאה טובה יותר.

מאמר זה משיב על שאלות נפוצות של הורים בנוגע לתחום יישור השיניים.


נתחיל בקטן – מוצץ או אצבע? מי ה"אשם" האמיתי?

ככל מקובל לחשוב שמציצת מוצץ פחות מזיקה וזאת משום שבשלב מסוים הילד יפסיק למצוץ מוצץ באופן עצמוני מסיבות חברתיות אבל האצבע זמינה תמיד וניתן להמשיך בהרגל עד גיל מאוחר. אבל ישנם פרמטרים רבים אחרים שיכולים לשנות את התמונה. בעיקרון מידת הנזק שההרגל גורם תלוי בעוצמה, משך ותדירות ההרגל. מציצת אצבע בעוצמה ולאורך שעות, עלולה לגרום לשיניים עליונות בולטות ויצירת מנשך פתוח. עם זאת, שימוש במוצץ גדול או כבד לאורך שעות, עלול לגרום לנזק חמור אף הוא.

הטיפ שלנו: בחרו לתינוקכם מוצץ אורתודנטי, אשר מותאם לצורת הפה והלסת ואינו גורם לנזק בשיניים, הקפידו על התאמה טובה בהתאם לגיל התינוק והשתדלו לסיים את ההרגל עד גיל 4. בכל מקרה לא לאפשר לילד למצוץ אצבע בשום שלב ולתת לילד מוצץ אורתודנטי כתחליף.

 

הילדים שלכם כבר מתקרבים לגיל 6 ועדיין מוצצים אצבע?

אם ההרגל נמשך מעבר לגיל שש, כדאי להתייעץ עם אורתודונט. קיימות דרכים שונות לתקן את הנזק שנוצר בעקבות המציצה ולמנוע נזק עתידי.

הטיפ שלנו: קבלו מהילד או הילדה את הסכמתם לטיפול, כדי שיהיה יעיל ומוצלח.


מתי כדאי לפנות לאורתודונט ומאיזה סיבות?

חשבתם שכדאי להגיע לאורתודונט רק אחרי שכל השיניים הקבועות בפה בקעו? לעיתים זו יכולה להיות טעות ומשום שרק אורתודונט יכול לקבוע באיזה שלב כדאי להתחיל בטיפול רצוי לתאם פגישת יעוץ עם האורתודונט כבר בתקופת "המשנן המעורב" – לפני שהילד החליף את כל השיניים הראשוניות ("שיני החלב"), בין הגילאים 8-10 וזאת כדי למנוע את אחד או יותר מהמצבים הבאים:

מנשך פתוח – מצב שבו השיניים העליונות והתחתונות, אינן נפגשות בעת סגירת הלסתות ונותר חלל ביניהן. מנשך פתוח יכול להתקיים באזור קדמי או אחורי של חלל הפה.

  • מנשך פתוח – מצב שבו השיניים העליונות והתחתונות, אינן נפגשות בעת סגירת הלסתות ונותר חלל ביניהן. מנשך פתוח יכול להתקיים באזור קדמי או אחורי של חלל הפה.
  • מצב של בליטת שיניים עליונות גדולה שלמעשה לא מאפשר לשפתיים לסגור ולהגן עליהן וחושף אותן לשברים ונזקים אחרים בעת נפילה או חבלות אחרות.
  • קיום הרגלים כמו מציצת אצבע והצורך להפסיקם בהקדם.
  • תיקון מצב של חוסר שיניים מולד.
  • שיניים צפופות המביאות למצב של משנן עקום ו"שן על שן".
  • מנשך צלבי – כשהשיניים הקדמיות או האחוריות העליונות סוגרות בתוך השיניים התחתונות ולא מקיפות אותן מבחוץ כמצופה בסגירה הנורמלית.

בתקופתנו אנו  ישנן סיבות אישיות וחברתיות רבות לטפל במראה השיניים והחיוך. לקראת גיל ההתבגרות ועוד הרבה קודם, ישנה התעסקות מוגברת במראה החיצוני של הילד או הילדה ורגישות רבה לביקורת – עצמית או חיצונית. ילדים רבים חשים מבוכה כשהם עומדים לצחוק ומסתירים את הפה שלהם כשהם מחייכים. היום, שלא כמו בעבר, יישור שיניים הוא עניין שגרתי, יותר ויותר ילדים ובני נוער עוברים טיפולים אורתודונטים לשיפור אסתטיקה, תפקוד ובריאות השיניים. הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת היום לבצע טיפולים אסתטיים יותר על ידי "גשר" קרי סמכים (קוביות) שקופים או מחרסינה אבל גם טיפולים בלתי נראים לחלוטין על ידי פלטות שקופות נשלפות כמעט בלתי נראות.

מה המשמעות של חוסר מולד בשיניים?

לכולנו כמעט יש 28 שיניים קבועות. לרובנו בנוסף יש עוד 4 שיניים טוחנות שלישיות ( שיניי הבינה). חוסר של שיניי בינה הוא תופעה די שכיחה אך חסר נוסף של שיניים הוא די נדיר וקיים ב 1-3% מהאוכלוסייה. השיניים הקבועות בוקעות לרוב עד גיל 14. לעיתים ישנו איחור בהחלפת השיניים אך אין זה מעיד עדיין על חוסר מולד של שיניים. חוסר מולד מתגלה באופן וודאי אך ורק אחרי תצלום רנטגני מתאים שמראה את אזור שורשי השיניים והנבטים שטרם בקעו לחלל הפה וזה נעשה כאשר ישנו חשד לחסר שיניים. אך אל דאגה. האורתודונטיה בפרט ורפואת השיניים המודרנית בכלל יודעות להציע פתרונות מתאימים למצבם אלו. במקרה של חוסר שיניים חותכות צדדיות עליונות למשל, ניתן להעתיק את הניבים העליונים אל המקום החסר ולשוות להם צורה של שיניים חותכות, פעולה הנעשית לרוב כבר בגיל 11-13. פתרונות אחרים לחסר שיניים יכולים לכלול שמירת מקום והשתלות שיניים להשלמת החסר. כל פתרון אורתודנטי מבוסס על שיקול הדעת וניסיונו של הרופא, תוך שהוא מתחשב בהיבטים האסתטיים והבריאותיים של הילד או הילדה. במקרים מורכבים ניתן תמיד להיעזר ביעוץ וניסיון של עמיתים נוספים למקצוע.

אגב, לכשליש  מהאוכלוסייה חסרות שיני בינה, דבר שאינו מהווה לרוב בעיה ביישור שיניים.

האם יש דבר כזה "מאוחר מידי" בכל הקשור ליישור שיניים?

מילה נוספת אליכם, ההורים – ניתן ליישר שיניים גם בגילאים מתקדמים יותר, אולם מדובר בטיפול מעט מורכב יותר. בגילאים בוגרים, כדאי להתייעץ גם  עם מומחים נוספים בתחום רפואת השיניים, כמו רופא חניכיים (פריודונט) ורופא מומחה לשיקום הפה, כדי להבטיח תוצאה טובה שתישאר לאורך זמן. אף פעם לא מאוחר מידי לחייך מכל הלב לסובבים אותנו. לאחרונה התפרסם בעיתונות מטופל שהחליט לבצע יישור שיניים במרפאות כללית סמייל בשנות השבעים לחייו אחרי שחוסר הסדירות בחיוך הטריד אותו כל חייו.

רשת מרפאות "כללית סמייל" מזמינה אתכם ואת ילדיכם, לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים שלכם, שידע לייעץ האם לפנות לאורתודונט כדי להבטיח טיפול נכון בעיתוי הנכון לילדיכם.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

עדכוני פעילות כללית סמייל

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, המרפאות סגורות. ניתן לקבל טיפולי עזרה ראשונה בלבד במרפאות המר"מ (מרכז לרפואה מיידית) ובמרפאות ההסדר.

מטופלים שאובחנו כחולי קורונה או אנשים שחייבים להישאר בבידוד למשך 14 יום יכולים לפנות לייעוץ טלפוני.

לכל הפרטים >>