סד ספורט: הפתרון המושלם לספורט מהנה ובטוח

הסיכון לחבלות שיניים עולה פלאים במהלך מאמץ גופני. אביזר קטן, קל, גמיש ונוח מספק שכבת הגנה איתנה לשיניים, והופך את הפעילות הספורטיבית להרבה יותר בטוחה | סד ספורט – איך זה עובד ולמי זה מתאים?

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל.

יחד עם הכיף שבספורט, בטיולים ובחוגים, גובר גם הסיכוי לחבלות בשיניים, המתרחשות בדרך כלל כתוצאה מעיסוק במשחקי כדור למיניהם, מרכיבה על אופניים, מסוגים שונים של ספורט מגע, מטיפוס קירות והרים ועוד. כגודל העיסוקים, מספרן העולה של החבלות הפוטנציאליות גם באזור הפנים.

מחקרים מעלים כי חלק ניכר מהפגיעות בשיניים, מתרחש כתוצאה מפעילות ספורטיבית. מחקר שנעשה במחלקה לרפואת שיניים קהילתית בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה עין כרם והאוניברסיטה העברית, העלה כי כ-30 אחוז מהילדים נחבלים בשיניהם במהלך משחק או חוג. גם בקרב המבוגרים, מדובר באחוזים דומים, העולים בהתמדה עם הצמיחה הגוברת של כמות העוסקים בספורט ובעיקר במשחקי כדור וברכיבת אופניים.

פגיעות "ספורטיביות" בשיניים, עלולות להסתיים בכאב ובנפיחות מקומית שידרשו מעקב, על מנת לוודא כי אין בפה שיניים שאיבדו מחיותן ודורשות טיפול שורש אבל גם בתזוזת שיניים ממקומן עד לעקירתן המוחלטת, בשברים בשיניים, בשטפי דם, בחתכים בחניכיים ובלשון.

הימנעות מספורט לאורך זמן מה עלולה לפגוע בתחביב או אפילו בקריירה ספורטיבית, לגרור עוגמת הנפש וכאבים בפה ובכיס. מדובר בחוויה לא נעימה, אולם בכזו שאפשר לפתור ברוב המקרים ואפילו בקלות.

הכירו: סד ספורט להגנה לשיניים

הפעולה הטובה ביותר לשמירה על שלמות הפה והשיניים היא כמו במקרים רבים – המניעה. בחו"ל, נהוג כבר שנים רבות לצייד את העוסקים בספורט בכל הגילאים, בסדי מגן לשיניים. מדובר בגרסה עדינה יותר של הסדים המגינים על מתאגרפים.

אפילו את כוכבי ה-NBA ניתן לראות כשהם משחקים וסד מגן בפיהם. בארץ, למרבה הצער, המודעות לסדי הגנה לשיניים עדיין אינה מספקת וחבל שכך. שימוש בסד, מונע את הפגיעות בשיניים באחוזים גבוהים מהמקרים. כלומר: אלפים בארץ ומיליונים בחו"ל – יכולים היו להימנע מפגיעה בשיניהם באמצעות שימוש בסד.

ספורטאים אשר מתאמצים במהלך פעילות ספורטיבית ממושכת, עוברים תהליך של מאמץ והידוק השיניים

סד ספורט – איך זה עובד?

בניגוד לסברה כי מדובר במשהו מסובך ומורכב – סד הוא אביזר קטן וקל, אשר גאוניותו בגמישותו ובשכבת ההגנה הקלה והחזקה שהוא מעניק לשיניים.

הסד עשוי פלסטיק גמיש למחצה, הוא מגיע שקוף או יכול להיעשות בצבעים שונים למשל צבעי הקבוצה האהודה, נצמד לשיניים העליונות, כמעט אינו מורגש ואינו מפריע להתנהלות התקינה או לבליעת רוק.

למרות גמישותו, מדובר בחומר חזק ועמיד אשר גורם לכך שבעת ספיגת מכה, עוצמתה מתפזרת על פני כל השיניים וכך נמנעת פגיעה חמורה בשן אחת או שתיים. במקרים בהם החבלה חמורה, גם אם ייגרם נזק לשיניים, הוא יהיה קל יותר מאשר ללא הגנת הסד.

התאמת הסד לשיניים נעשית בהליך פשוט המצריך שתי פגישות – באחת, לוקח הרופא "מטבע" (מלשון הטבעה) או מידה כדי ליצור תבנית מדויקת של הפה. טכנאי השיניים יוצר על פי המידה את הסד האישי ובפגישה הבאה כבר ניתן לקבל מהרופא את הסד עם כמה כללים לשמירה עליו ועל היגיינת הפה ולהתחיל להשתמש בו.

מחזיק לאורך שנים

סד עליון מגן בדרך כלל גם על השיניים התחתונות בשל המנח הבולט שבו נמצאות השיניים העליונות. במקרים בהם הלסת התחתונה בולטת או גם השיניים התחתונות מצויות במיקום העלול להיפגע, ישקול הרופא את האפשרות להתאים סד אשר יגן גם על השיניים התחתונות. במקרה זה, מדובר בסד המורכב על השיניים העליונות בלבד אך נוספת לו מעין "שלוחה" שתאפשר הגנה על המשנן התחתון.

מכל האמור לעיל, נודעת חשיבות גדולה להתאמת הסד על ידי רופא השיניים המיומן הן בהחלטה על מבנה הסד והן בהתאמתו לצורכי נחות וקלות השימוש.

לאחר מסירתו, יכול הסד להחזיק מעמד לאורך שנים, בעיקר אם שומרים עליו היגייני ולא לועסים או נושכים אותו. חשוב לבוא עם הסד לבדיקה אצל רופא השיניים מעת לעת בעיקר במקרים בהם המטופל שוחק את שיניו, כדי לוודא שהסד עדיין תקין.

ניתן גם לייצר סד מיוחד שבנוסף להגנה מאפשר הידוק של הלסתות ללא פגיעה במשנן, תוך שמירה על מעבר אוויר גם דרך הפה. נמצא שהידוק לסתות בצורה זו מאפשר לספורטאי לשפר את ביצועיו בעת ביצוע מאמץ ולהגיע לרמה גבוה יותר של יכולות.

סד ספורט

סד ספורט לילדים

כמו אצל המבוגרים – כך גם בקרב הילדים, חשוב לדעת שסד שיניים הוא חובה ולא פריבילגיה. שבירת שיניים בגילאים צעירים היא חוויה לא נעימה שמחייבת התעסקות בתותבות זמניות, בכתרים, בשתלים ובטיפולים לאורך שנים ועשויה להשפיע על כל מהלך החיים.

במקרים בהם צמחו לילד השיניים הקבועות, לשימוש בסד חשיבות כפולה – בתקופה שבה מתחלפות השיניים, נראים רוב הילדים כמי שצימחו "שיני ארנבת", הפרצוף עדיין קטן והשיניים בולטות. נפילה קלה מסקייטבורד, קורקינט רגיל או ממונע, מרפק לפנים בעת משחק או מאופניים – והשיניים עלולות להיפגע.

על כן, כשהורים מגיעים עם ילדם לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים שלו, חשוב שיאפשרו לרופא להסביר לילד את הנקודה החשובה. הרופא ישתמש בידע המקצועי שלו וירחיב עד כמה הפגיעה עלולה להיות מסוכנת ולא נעימה. אפשר להראות לילד תמונה של אחד מאותם כוכבי ה-NBA עם סד מגן בפה ויש סיכוי טוב שזה יעזור. התאמה מדויקת על ידי רופא השיניים תאפשר להשתמש בסד תוך כדי שנות הצמיחה והגדילה וגם במהלך טיפול ליישור שיניים.

ולבסוף, חשוב להגיע עם הסד לבדיקה אחת למספר חודשים בהתאם להמלצת הרופא, שכן בתקופת הצמיחה, הפה משתנה ויש לוודא שהסד לא גורם לעיקום שיניים ושהוא עדיין מתאים לילדים. מאידך, יש בסד לא רק מניעה והגנה, אלא גם יתרון של קיבוע נוסף בתום טיפול ליישור שיניים או למי שהתמזל ושיניו ישרות וכל שהוא נזקק לו הוא שמירה על מנח השיניים בדומה ל"פלטה" והנה לכם יתרון נוסף, "על הדרך".

 

סד ספורט קיים בכל מרפאות כללית סמייל. שאל את רופא השיניים בכללית סמייל.

מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציה, או בטלפון למוקד שלנו 2829*, ואפשר גם להתקשר ישירות למרפאת השיניים הקרובה אליכם.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן | חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

 

עדכוני פעילות כללית סמייל

מרפאות כללית סמייל סגורות. ניתן לקבל טיפולי עזרה ראשונה בלבד לאחר קביעת תור בטלפון למרפאות המר"מ (מרכז לרפואה מיידית) ולמרפאות ההסדר

מטופלים שאובחנו כחולי קורונה, או מטופלים שחייבים להישאר בבידוד למשך 14 יום יכולים לפנות לייעוץ טלפוני במרפאות אלה.

לכל הפרטים >>