סד ספורט: הפתרון המושלם לשמירת השיניים של ספורטאים

הסיכון לחבלות שיניים עולה פלאים במהלך מאמץ גופני. אביזר קטן, קל, גמיש ונוח מספק שכבת הגנה איתנה לשיניים, והופך את הפעילות הספורטיבית להרבה יותר בטוחה | סד ספורט – איך זה עובד ולמי זה מתאים?

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

ספורט, טיולים וחוגים הם כיף גדול לילדים. הם עושים טוב לגוף ולנפש ועדיפים על מסכים, אלא שהם מעלים גם את הסיכוי לחבלות בשיניים. זה הסיכון המקצועי בעיסוק במשחקי כדור למיניהם, ברכיבה על אופניים, בסוגים שונים של ספורט מגע, בטיפוס קירות והרים ועוד. ככל שעוסקים יותר בספורט כך עולה גם המספר של החבלות הפוטנציאליות באזור הפנים.

מחקרים מראים כי חלק ניכר מהפגיעות בשיניים, הוא תוצאה של פעילות ספורטיבית. מחקר שנעשה במחלקה לרפואת שיניים קהילתית בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה עין כרם והאוניברסיטה העברית, העלה כי כ-30% מהילדים נחבלים בשיניהם במהלך משחק או חוג. גם אצל מבוגרים, מדובר באחוזים דומים, העולים בהתמדה עם הצמיחה הגוברת של כמות העוסקים בספורט ובעיקר במשחקי כדור וברכיבת אופניים.

מהן הפגיעות הספורטיביות בפה ובשיניים?

  • פגיעות "ספורטיביות" בשיניים, עלולות להסתיים בכאב ובנפיחות מקומית שידרשו מעקב.
  • שיניים שספגו חבטה, ועם הזמן מאבדות מהחיות שלהן עלולות להזדקק לטיפול שורש.
  •  תזוזת שיניים מהמקום שלהן עד למצב שבו נדרשת עקירה.
  • שברים בשיניים.
  • שטפי דם.
  • חתכים בחניכיים ובלשון.

לצד הפגיעות האלה, צריך לזכור שחבלה משמעותית יכולה לגרום למי שספג אותה להימנע מהעיסוק בספורט לפרק זמן ארוך, מה שמביא לעוגמת נפש, לצד הכאבים מהפגיעה. מדובר בחוויה לא נעימה, אבל בכזו שאפשר לפתור ברוב המקרים ואפילו בקלות.

הכירו: סד ספורט להגנה לשיניים

הפעולה הטובה ביותר כדי לשמור על שלמות הפה והשיניים היא כמו במקרים רבים – המניעה. בחו"ל, נהוג כבר שנים רבות לצייד את העוסקים בספורט בכל הגילאים, בסדי מגן לשיניים. מדובר בגרסה עדינה יותר של הסדים המגינים על מתאגרפים.

אפילו את כוכבי ה-NBA ניתן לראות כשהם משחקים וסד מגן בפיהם. בארץ, למרבה הצער, המודעות לסדי הגנה לשיניים עדיין אינה מספקת וחבל שכך. שימוש בסד, מונע את הפגיעות בשיניים באחוזים גבוהים מהמקרים. כלומר: אלפים בארץ ומיליונים בחו"ל – היו יכולים היו להימנע מפגיעה בשיניים שלהם אם היו פשוט משתמשים בסד. ספורטאים שמתאמצים במהלך פעילות ספורטיבית ממושכת, עוברים תהליך של מאמץ והידוק השיניים.

לא רק ספורט: הכירו את כל סוגי הסדים הדנטליים

סד ספורט – איך זה עובד?

מדובר על אביזר קטן וקל, גאוני וגמיש שמעניק שכבת הגנה חזקה לשיניים. הוא עשוי מפלסטיק גמיש למחצה, ומגיע בצבע שקוף או ללא צבע. אם תרצו ניתן להזמין סד בצבעים שונים, למשל בצבעי הקבוצה האהודה. הסד נצמד לשיניים העליונות, הוא כמעט אינו מורגש ואינו מפריע להתנהלות התקינה או לבליעת רוק.

למרות הגמישות שלו, הוא עשוי מחומר חזק ועמיד שגורם לכך שאם הפה או השיניים סופגים מכה, העוצמה שלה מתפזרת על פני כל השיניים וכך הוא מונע פגיעה חמורה בשן אחת או שתיים. במקרים בהם החבלה חמורה, גם אם ייגרם נזק לשיניים, הוא יהיה קל יותר מאשר ללא הגנת הסד.

סד דנטלי

איך מתאימים את הסד לפה?

זהו הליך פשוט שמבצעים בשתי פגישות אצל רופא השיניים: בראשונה, הרופא מודד את מבנה הפה ולוקח "מטבע" (מלשון הטבעה) או מידה כדי ליצור תבנית מדויקת של הפה, ומעביר אותו לטכנאי השיניים שמייצר עם הנתונים האלה את הסד האישי.

בפגישה הבאה הרופא מעניק את הסד למטופל, עם הנחיות איך שומרים על הסד ועל היגיינת הפה. כעת הכל מוכן לשימוש.

סד עליון מגן בדרך כלל גם על השיניים התחתונות בגלל המנח הבולט שבו נמצאות השיניים העליונות. במקרים בהם הלסת התחתונה בולטת או גם השיניים התחתונות מצויות במיקום העלול להיפגע, הרופא ישקול אפשרות להתאים סד שיגן גם על השיניים התחתונות. במקרה זה, מדובר בסד שמרכיבים על השיניים העליונות בלבד, אך נוספת לו מעין "שלוחה" שמאפשרת הגנה על המשנן התחתון.

כדי ליצור את ההתאמה הטובה והיעילה ביותר חשוב שההליך יתבצע על-ידי רופא השיניים מיומן ומנוסה שיוכל להחליט על מבנה הסד ויקפיד שיהיה נוח וקל לשימוש.

לכמה זמן מחזיק סד הספורט?

לאחר שיצא ממרפאת השיניים, הסד יכול להחזיק מעמד לאורך שנים, בעיקר אם שומרים עליו נקי ולפי ההנחיות, חשוב להקפיד לא ללעוס או לנשוך אותו. יש לבוא עם הסד לבדיקה אצל רופא השיניים מעת לעת בעיקר במקרים בהם המטופל שוחק שיניים, כדי לוודא שהסד עדיין תקין.

ניתן גם לייצר סד מיוחד שבנוסף להגנה מאפשר הידוק של הלסתות ללא פגיעה במשנן, תוך שמירה על מעבר אוויר גם דרך הפה. נמצא שהידוק לסתות בצורה כזאת מאפשר לספורטאי לשפר את הביצועים בזמן מאמץ ולהגיע לרמה גבוה יותר של יכולות.

סד דנטלי

סד ספורט לילדים

כמו אצל המבוגרים – כך גם אצל הילדים, חשוב לדעת שסד שיניים הוא חובה ולא פריבילגיה. שבירת שיניים בגילאים צעירים היא חוויה לא נעימה שמחייבת התעסקות בתותבות זמניות, בכתרים, בשתלים ובטיפולים לאורך שנים ועשויה להשפיע על כל מהלך החיים.

במקרים בהם צמחו לילד השיניים הקבועות, לשימוש בסד חשיבות כפולה – בתקופה שבה מתחלפות השיניים, נראים רוב הילדים כמי שצימחו "שיני ארנבת", הפרצוף עדיין קטן והשיניים בולטות. נפילה קלה מסקייטבורד, קורקינט רגיל או ממונע, מרפק לפנים בעת משחק או מאופניים – והשיניים עלולות להיפגע.

לכן כשהורים מגיעים עם הילד לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים, מומלץ שיאפשרו לרופא להסביר לילד את הנקודה הזו. הרופא ישתמש בידע המקצועי שלו וירחיב עד כמה הפגיעה עלולה להיות מסוכנת ולא נעימה. אפשר להראות לילד תמונה של אחד מאותם כוכבי ה-NBA עם סד מגן בפה ויש סיכוי טוב שזה יעזור. התאמה מדויקת על ידי רופא השיניים תאפשר להשתמש בסד תוך כדי שנות הצמיחה והגדילה וגם במהלך טיפול ליישור שיניים.

ולבסוף, חשוב להגיע עם הסד לבדיקה אחת למספר חודשים בהתאם להמלצת הרופא, שכן בתקופת הצמיחה, הפה משתנה וחשוב לוודא שהסד לא גורם לעיקום שיניים ושהוא עדיין מתאים לילדים.

ולסיום עוד יתרון נוסף, "על הדרך" – הסד לא מציע רק מניעה והגנה, אלא מביא לקיבוע נוסף בתום טיפול ליישור שיניים או למי שהתמזל והשיניים שלו ישרות וכל שהוא נזקק לו הוא שמירה על מנח השיניים בדומה ל"פלטה".

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?
  2. פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?
  3. איך לבחור רופא שיניים?

 

סד ספורט קיים בכל מרפאות כללית סמייל. שאל את רופא השיניים בכללית סמייל.

 

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו