טיפול שיננית – כל מה שצריך לדעת

ביקור קבוע אצל שיננית עשוי למנוע דלקת חניכיים, ריח רע מהפה, נסיגת חניכיים וספיגת העצם שסביב השן. שאריות מזון שלא ניתן להסיר באמצעות צחצוח שיניים הן הגורם הראשוני לדלקת חניכיים. האבנית המצטברת על השן מונעת ממברשת השיניים להגיע אל החניכיים ולנקות אותם מרובד החיידקים, וכך מעודדת דלקות חניכיים וגורמת לדימום בזמן הצחצוח

וקנין לימור, שיננית R.D.H , רשת מרפאות השיניים כללית סמייל

מקובל לשייך את שם המקצוע שיננית למילה שן, אך לא רק. תפקידה של השיננית בנוסף לשמירה על ניקיון הפה והשיניים, הוא להדריך ולתת הסבר לתחזוקה יום יומית נכונה, כזו שתשמור על בריאות השיניים והחניכיים.

הטיפולים המבוצעים על ידי השיננית הינם מגוונים וחיוניים החל מהסרת אבנית ומשקעים, סילוק חיידקים ותוצריהם מפני שטח השן, הנחת משחות לכות וג'ל של פלואוריד, הסרת כתמים ופיגמנטים הנספחים על השן וכלה בהדרכה לגהות הפה והשיניים.

טיפול שיננית

סילוק אבן השן

אבן שן נוצרת כתוצאה משקיעת מינרלים בתוך מרבצי הרובד הדנטאלי הנצמד לשן. הרובד מורכב מחיידקים, תוצרי חיידקים כגון רעלנים שהם יוצרים או רב סוכרים (שמשמש לחיידק כסוג של דבק המאפשר לו היצמדות לשן), כמו גם שארים של המזון שאנו צורכים. האבן מאופיינת בצבע צהוב-אפרפר ובעלת מרקם מחוספס הפוגע בחלקות ובאסתטיקה של פני השן.

קצב היווצרות אבן השן שונה מאדם לאדם ולכן כל אדם נדרש לביקורים אצל השיננית בתדירויות שונות במטרה לסלק את אבן השן .לאבן השן, כאמור, צבע לא אסתטי, אך לא זו הסיבה העיקרית לצורך בסילוקה.

אבן השן מונעת ממברשת השיניים להגיע לחניכיים ולנקות אותם מרובד החיידקים. אבן השן מעודדת את דלקות החניכיים, גורמת לדימום בצחצוח, ריח רע מהפה ומאיצה בשל כך את מחלות החניכיים הגורמות לנסיגת חניכיים וספיגת העצם שסביב השן. אבן השן ספוגה ברעלנים שהחיידקים יצרו ומהווה לחץ מכני וגורם גירוי כימי לחניכיים, ללא הסרתה לא ניתן להתגבר על דלקת החניכיים.

בעת הטיפול אצל השיננית מוּסרת אבן השן, ופני השטח של השן חוזרים להיות חלקים ולבנים. כטיפול משלים מבצעת השיננית הסרת משקעים וצבענים מהשיניים ועוזרת לשיפור לובן השן על ידי מברשת סיבי ניילון חזקה ומשחת ליטוש המסירה כתמים חיצוניים.

שיננית ומחלות חניכיים

מחלות החניכיים הן תופעה שכיחה ביותר ממנה סובלים כ-80% מהאוכלוסייה הבוגרת. בניגוד לדעה הרווחת בציבור, מחלות החניכיים אינן מוגבלות למבוגרים בלבד, כאשר ילדים ובני נוער חשופים גם הם למחלות אלו.

אדמומיות בחניכיים ודימום בעת צחצוח הם מסימניה הראשונים של דלקת החניכיים והחמרה במצב של דלקת בחניכיים תגרום להופעת מחלת חניכיים מתקדמת ואובדן אחיזת העצם את השן עד לאובדן השן.

רוב האנשים אינם סובלים מכאבים כתוצאה ממחלת חניכיים והיא לרוב אינה מורגשת ולכן ביקור תקופתי אצל שיננית יכול להתריע על קיומה.

האבנית ומשקעים שונים כגון שאריות מזון ורובד היא הגורם הראשוני להיווצרות דלקת החניכיים . טיפול השיננית חשוב גם אם לא.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם


כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.