טיפול שיננית – כל מה שצריך לדעת

ביקור קבוע אצל שיננית עשוי למנוע דלקת חניכיים, ריח רע מהפה, נסיגת חניכיים וספיגת העצם שסביב השן. שאריות מזון, רובד חיידקים ואבנית שלא ניתן להסיר באמצעות צחצוח שיניים הן הגורם הראשוני לדלקת חניכיים

טיפול אצל שיננית

 

נוסף על שמירה על ניקיון הפה והשיניים, אחד מתפקידיה של השיננית (Dental Hygienist) הוא להדריך ולתת הסבר בנוגע להתנהלות יום-יומית נכונה שתשמור על בריאות הפה, השיניים והחניכיים.

בשונה מסייעת, שיננית מוסמכת לבצע פעולות רפואיות באופן עצמאי .. ולידע כללי: מאחר שבישראל הרוב המוחלט העוסקים במקצוע השיננוּת הן נשים – מעטים מכירים את צורת הזכר של המקצוע: שִינָן.

 

מה מוסמכת שיננית לבצע?

  • ניקוי וצחצוח השיניים.
  • הסרת אבנית ומשקעים אחרים מהשיניים.
  • הסרת עודפי מלט מכתר וליטושו.
  • הסרת תפרים ותחבושות בפה.
  • שימוש בתרופות לשחרור מושהה לטיפול במחלת חניכיים.
  • לקיחת מידות לימוד.
  • שימוש בחומרי הרדמה מקומית טופיקליים באמצעות מריחה בפה.
  • מתן ייעוץ, הדרכה וחינוך לבריאות השן ולגיהות הפה והשיניים.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

סילוק אבן השן

אבן שן נוצרת כתוצאה משקיעת מינרלים בתוך מרבצי הרובד הדנטלי הנצמד אל השן. הרובד מורכב משאריות מזון, מחיידקים, וכן מתוצרי החיידקים כדוגמת רב סוכרים דביקים המסייעים לחיידקים להיצמד אל השן, בנוסף החיידקים מייצרים רעלנים שגם הם שוקעים וחודרים לאבנית השן.

אבן השן מאופיינת בצבע צהוב-אפרפר, והיא בעלת מרקם מחוספס הפוגע במרקם החלק של פני השן. קצב היווצרות האבנית שונה מאדם לאדם, ולכן כל אדם נדרש לביקור אצל השיננית בתדירויות שונות.

קיימת חשיבות בהסרת אבנית על ידי השיננית לא רק מטעמים אסתטיים, שכן האבנית מונעת ממברשת השיניים להגיע לחניכיים ולנקות אותם באופן יסודי מרובד החיידקים. אבנית שלעצמה יוצרת דלקות חניכיים, גורמת לדימום בצחצוח השיניים, ואף לריח רע מהפה.

כך, ביקור קבוע אצל שיננית מפחית את הסיכוי להיווצרות מחלות חניכיים הגורמות לנסיגת חניכיים ולספיגת העצם שסביב השן.

אבן השן ספוגה ברעלנים שנוצרים על ידי החיידקים, ומהווה לחץ מכני הגורם לגירוי כימי לחניכיים, ולכן ללא הסרתה באופן מקצועי על ידי שיננית לא ניתן להתגבר על דלקת החניכיים.

בעת הטיפול אצל השיננית מוּסרת האבנית, וכך פני השטח של השן חוזרים להיות חלקים ולבנים. כטיפול משלים, מבצעת השיננית הסרת משקעים וצבענים מהשיניים, ומסייעת לשיפור לובן השן באמצעות מברשת סיבי ניילון עוצמתית ומשחת ליטוש המסירה כתמים חיצוניים.

 

שיננית ומחלות חניכיים

מחלות החניכיים הן תופעה שכיחה ביותר, ממנה סובלים כ-80% מהאוכלוסייה הבוגרת. בניגוד לדעה הרווחת בציבור, גם ילדים ובני נוער חשופים למחלות חניכיים.

אדמומיות בחניכיים ודימום בעת צחצוח הם מסימניה הראשונים של דלקת חניכיים, והחמרה במצב של הדלקת עלולה לגרום להופעת מחלת חניכיים מתקדמת, לאובדן אחיזת השן, ובמקרים חמורים אף לאובדן השן.

רוב האנשים אינם סובלים מכאבים כתוצאה ממחלת חניכיים, ולכן עלול לחלוף זמן ממושך עד לאבחון של מחלת חניכיים. לאבחון מוקדם של מחלת חניכיים חשיבות רבה לצורך טיפול יעיל בה, וכך ביקור תקופתי אצל שיננית עשוי להתריע על קיומה.

האבנית המצטברת על גבי השן, כמו גם שאריות מזון ורובד החיידקים, הם אחד הגורמים העיקריים לדלקת חניכיים, וטיפול שיננית קבוע מסייע להפחית משמעותית את היווצרותה.

 

עדכוני פעילות כללית סמייל

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, המרפאות סגורות. ניתן לקבל טיפולי עזרה ראשונה בלבד במרפאות המר"מ (מרכז לרפואה מיידית) ובמרפאות ההסדר.

מטופלים שאובחנו כחולי קורונה או אנשים שחייבים להישאר בבידוד למשך 14 יום יכולים לפנות לייעוץ טלפוני.

לכל הפרטים >>