טיפול שיננית – כל מה שצריך לדעת

ביקור קבוע אצל שיננית עשוי למנוע דלקת חניכיים, ריח רע מהפה, נסיגת חניכיים וספיגת העצם שסביב השן. איך נראה ביקור אצל שיננית, מה ההבדל בין שיננית לרופא שיניים ומתי יש צורך בסדרת טיפולים לעומת ביקורים שגרתיים. מדריך

רותי סלמה, שיננית מוסמכת במרפאת כללית סמייל ירמיהו, תל אביב

טיפול אצל שיננית

מתי בפעם האחרונה ניקיתם את הפה כמו שצריך? אנחנו לא מדברים על צחצוח שיניים או שטיפת פה – אלא על ניקוי יסודי של האזורים שבין השיניים וקו החניכיים – בהם נוטים להצטבר חיידקים ואבנית שגורמים לדלקת. אלו אזורים שאנחנו יכולים לנקות בעצמנו, אך קשה מאוד להסיר מהם את כל ה"נספחים" המזיקים. לשם כך נדרש טיפול מקצועי אצל שיננית מוסמכת, אשר לא רק מנקה את חלל הפה אלא עושה הרבה יותר מזה. בואו נבין בדיוק מה כולל הטיפול הזה וחשוב מכך – מתי ולמי הוא נדרש.

רובנו, בשלב כזה או אחר בחיינו, נסבול מדלקת חניכיים. כדי להפחית את הסיכון לכך, להילחם בדלקת הקיימת ולמנוע ממנה להסתבך – חשוב להפוך את הביקור אצל השיננית לחלק בלתי נפרד משגרת חיינו. אז מה זה אומר בדיוק ולמה לצפות במהלך הטיפול?

הנחיות לפני ואחרי טיפול שיננית בכללית סמייל

מתי צריך להגיע לשיננית? 

טיפול שיננית מהווה מרכיב משמעותי במניעת דלקות חניכיים ובהפחתתן, אך חשוב להבין שלפני הכול זהו טיפול משמר, שנועד לשמור על בריאות הפה והשיניים. השיננית מבצעת למעשה ניקוי עמוק של השיניים וזהו כלי נוסף לשיפור התחזוקה השוטפת של השיניים ולכן כדאי לבצע אותו גם אם אין לכם שום בעיה בחלל הפה – עדיף כל שישה חודשים בממוצע (פעמיים בשנה).

עם זאת, אם סובלים מדלקות חניכיים או מבעיות נוספות בחלל הפה – יש להגביר את תדירות הטיפולים כדי להבטיח את היעילות שלהם בהגנה על הפה. כדי לדעת בדיוק כל כמה זמן כדאי לעשות זאת – חשוב להתייעץ עם רופא שיניים או שיננית.

איך אפשר לדעת אם המצב שלי חמור?

דלקת חניכיים היא מצב נפוץ שרובנו נסבול ממנו בשלב כזה או אחר במהלך חיינו. בדרך כלל היא לא מסוכנת וחולפת אחרי זמן מה, אבל כאשר מתעלמים ממנה ומזניחים אותה – היא יכולה להימשך גם שנים ארוכות ולגרום לנסיגת חניכיים, להרס העצמות שתומכות בשיניים ובשלב מאוחר יותר אף לאובדן השיניים עצמן. מצב כזה נקרא "מחלת חניכיים" ובמהלכו צפויים גם להופיע כאבים ברמות משתנות.

לכן, חשוב לטפל בדלקת כבר בשלבים המוקדמים שלה ולזהות את סימני האזהרה כמה שיותר מהר. ברוב המקרים, דלקת חניכיים לא תגרום לכאבים, אך ניתן יהיה להבחין באודם, נפיחות, דימום במגע קל, בצחצוח שיניים או באכילת מזון כגון תפוח, ריח רע מהפה וטעם לא טוב לאורך כל שעות היום. אם זיהיתם אצלכם אפילו חלק מהתסמינים האלו – כדאי להתייעץ עם רופא או שיננית להתאמת הטיפול המתאים.

מה ההבדל בין שיננית לרופא שיניים? 

שיננית איננה רופאה והיא מוסמכת לבצע ניקוי עמוק של חלל הפה ולתת הדרכה לשמירה על היגיינת הפה בלבד. השיננית לא מוסמכת להשתמש בחומרי הרדמה בטיפול או לבצע הליכים רפואיים כמו שחזור (סתימה), עקירת שן או טיפולים מורכבים.

עם זאת, ההיכרות המעמיקה של השיננית עם חלל הפה מסייעת לה להבין האם יש צורך בהפניה לרופא מומחה כדי להתאים טיפולים נוספים שיסייעו לשפר את בריאות הפה. לדוגמה, במקרים של דלקת חניכיים מתקדמת או מחלת חניכיים, נדרש טיפול הקצעת שורשים – כלומר ניקוי עמוק יותר של רקמות הדלקת בהרדמה מקומית או בטשטוש על-ידי פריודונט, מומחה לרפואת חניכיים.

מה מוסמכת השיננית לבצע?

בנוסף לניקוי הפה, השיננית יכולה גם להשתמש בתרופות לשחרור מושהה שרשם רופא השיניים ומסייעות להפחית את הדלקת. היא גם יכולה לבצע מריחה של פלואוריד על השיניים למניעת רגישות מוגברת לחום ולקור ולהורדת הסיכון להיווצרות עששת על השן. שיננית רשאית גם להסיר תפרים ותחבושות לאחר טיפולי שיניים.

למה לצפות בטיפול הניקוי? 

השיננית לא רק מנקה את חלל הפה. אחד התפקידים החשובים שלה הוא לספק הדרכה לשמירה על היגיינת הפה באופן עצמאי גם אחרי שיוצאים מהקליניקה. הניסיון של השיננית מאפשר לה להמליץ על מברשות שיניים ואביזרי ניקוי שמתאימים למצב הייחודי של המטופל וכן להדריך כיצד להסיר ביעילות שאריות מזון מהפה בכל יום.

השיננית גם מבצעת תשאול לבירור מצבו הבריאותי של המטופל, לרבות התרופות שהוא נוטל ומצבים רפואיים ייחודיים. זאת כדי למנוע סיבוכים בטיפול מכיוון שתרופות מסוימות עלולות לגרום ליובש בפה, הגדלת החניכיים או דילול דם, שיכולים להשפיע על הטיפול ותוצאותיו. בנוסף, לשיננית יש תפקיד חשוב בזיהוי בעיות או מצבים חריגים בפה ובהפניה לרופא הרלוונטי להמשך הטיפול.

לאחר מכן, השיננית עוברת לניקוי בפועל של הפה – באמצעות מכשיר אולטרסוני ומכשיר ידני שתפקידם לסלק אבנית ורובד חיידקים מכל האזורים בחלל הפה. לאחר מכן היא משתמשת במכשיר פוליש להברקת השיניים ולסילוק כתמים.

הטיפול כואב?

הטיפול עצמו לא אמור לכאוב, אך יש אנשים שמרגישים אי-נוחות מסוימת במהלכו. במצבים של רגישות גבוהה בשיניים או נסיגת חניכיים משמעותית עלולים להופיע כאבים מסוימים, אך במקרים כאלו השיננית יכולה למרוח חומר מאלחש על אזור הטיפול כדי להפחית תחושות לא נעימות. אם אתם חוששים מהכאב פנו לשיננית בתחילת הטיפול ושתפו אותה בחשש שלכם.

הניקוי מלבין את השיניים? 

חלק מהאנשים חושבים שניקוי אצל שיננית הופך את השיניים ללבנות יותר, אך זה לא נכון. עם זאת, הסרת הכתמים, האבנית ורובד החיידקים אכן מסייעת להבליט את הגוון המקורי של השן.

שתלים זה לא סוף הסיפור 

יש להדגיש כי דלקת חניכיים יכולה להופיע גם סביב שתלים דנטליים ולגרום להרס העצם התומכת בשתלים. לשם כך, השיננית מבצעת סילוק משקעים גם סביב שתלים ושומרת על יכולתם לתפקד לטווח ארוך. לכן גם למטופלים שהחליפו את השיניים הטבעיות בשתלים חייבים להמשיך בטיפול תחזוקה בדיוק כמו קודם להשתלות ואף יותר מכך.

הנחיות מיוחדות ליום שאחרי הטיפול 

השיננית עוזרת לנקות ביסודיות את הפה, אך מכאן והלאה האחריות לשמירה על הבריאות שלו עוברת לידי המטופלים. כדי לשמור על שיניים וחניכיים בריאות גם ביום שאחרי, יש לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום עם מברשת רכה – ובתנועות עיסוי עדינות. יש להתמקד בצחצוח בקו החיבור בין השיניים לחניכיים ולוודא שסיבי המברשת לא מתקפלים בצורה שעלולה לפצוע את החניכיים ולגרום לנסיגתן.

חשוב גם לנקות לעיתים תכופות את האזורים שבין השיניים בעזרת חוט דנטלי או קיסמים דנטליים. גם בדיקות שגרתיות אצל רופא השיניים וביקורים קבועים אצל השיננית מהווים חלק מרכזי בשמירה על בריאות הפה.

כמו כן, מומלץ לאמץ הרגלים בריאים שישפיעו לא רק על הפה אלא באופן כללי ישפרו את בריאות הגוף והנפש. בהקשר הזה כדאי להימנע מעישון אשר פוגע בפה ובמערכות רבות בגוף, וכן לאמץ תפריט בריא שכולל פחות מזונות עתירי סוכרים, שומנים וחומרים משמרים.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. הנחיות לפני ואחרי ביקור אצל שיננית
  2. הבהרה על הלבנת שיניים
  3. הקצעת שורשים: צבא ההגנה לחניכיים

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו