מונעים דלקת חניכיים, מקטינים סיכון לדמנציה

דלקת חניכיים כרונית מעלה ב-70% את הסיכון ללקות בדמנציה בגיל מבוגר. ממה נגרמת דלקת חניכיים? מה הטיפול בה? והכי חשוב – איך למנוע אותה?

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

דלקת חניכיים

דמנציה (שיטיון, בעברית) היא תופעה מפחידה. מדובר בירידה בתפקוד המוח, המתרחשת בגיל המבוגר וגורמת לשינויים תפקודיים והתנהגותיים. דלקת חניכיים, לעומת זאת, נתפסת על ידי רובנו כבעיה קלה ולא מטרידה במיוחד. האומנם? והאם יש בכלל קשר בין השתיים?

זה נשמע מפתיע, אבל מסתבר שדלקות חניכיים ומחלות חניכיים יכולות לנבא התפתחות של דמנציה. מחקר מקיף שפורסם השנה, מוצא קשר מובהק בין דלקת חניכיים מתמשכת לבין הסיכוי ללקות באלצהיימר – הסיבה מספר אחת להופעת דמנציה בגיל המבוגר.

 

מנבאת דמנציה או גורמת לה?

במחקר רחב היקף שנערך בטייוואן עקבו החוקרים במשך 16 שנה אחר שתי קבוצות של נבדקים, הזהות זו לזו בכל הפרמטרים. קבוצת המחקר כללה כ-9,000 מטופלים עם מחלות חניכיים כרוניות, וקבוצת הביקורת מנתה כ-18,000 אנשים ללא מחלות כאלו. החוקרים מצאו כי מי שסבל במשך כעשר שנים מדלקת חניכיים כרונית, היה מצוי בסיכון של פי 1.7 ללקות באלצהיימר, כלומר – סיכוייו להפוך לחולה דמנטי גדולים ב-70% ממי שמצב החניכיים שלו תקין.

"זהו ממצא מעניין, מכיוון שמחלת החניכיים נמצאה אצל הנבדקים כעשר שנים לפני התפתחות האלצהיימר – כלומר, לא רק שהיא אינה נובעת מהדמנציה, אלא שהיא מנבאת את המצב הדמנטי ואולי אף נמנית על הגורמים לו", אומר ד"ר חגי סלוצקי, רופא שיניים ראשי בכללית סמייל. "המחקר הטייוואני מאשש השערות ומחקרים קודמים בנושא, ביניהם מחקר שנעשה בשנת 2010 והצביע על קשר ברור בין קצב איבוד שיניים – תוצאה של מחלת חניכיים מתמשכת – לבין הישגים נמוכים במבדקים מנטאליים בגיל המבוגר".

איך מסבירים את הממצאים האלה? "הן אלצהיימר והן מחלת חניכיים מתמשכת מאופיינות במצב דלקתי כרוני – בשתיהן אנו מזהים את אותם פקטורים של דלקת", מסביר ד"ר סלוצקי, "מחלת חניכיים, שכ-80% מהאוכלוסייה סובלים ממנה ברמה זו או אחרת (לפי ארגון הבריאות העולמי), עלולה במצבה הכרוני לא רק לגרום נזק למשנן אלא ליצור מצב דלקתי קבוע בנימי הדם. כשהיא אינה מטופלת, דלקת כזאת עלולה להשפיע על התפתחות סוכרת, מחלות לב, זיהומים בדרכי הנשימה, לידה מוקדמת ועוד – וגם להאיץ באופן משמעותי את התפתחות האלצהיימר. כמעט כל מי שזוהה כבעל נטייה לפתח אלצהיימר בעוצמה ובמהירות, נמצא כסובל לאורך זמן מדלקת חניכיים מתמשכת".

 

"זו אינה גזרה משמיים"

דלקות חניכיים הן מהמחלות הכרוניות הנפוצות ביותר, אבל הבשורה הטובה היא שהן גם קלות למניעה באמצעות שמירה על אורח חיים נכון. "זו אינה גזרה משמיים", מדגיש ד"ר סלוצקי, "עם אבחנה מקדימה וטיפול מניעתי, המבוסס על צחצוח נכון והקפדה על היגיינת פה, אפשר לחסוך לעצמנו את הצרה הזאת. חשוב להיות ערים לכך, כי דלקת חניכיים היא מחלה 'בעייתית': חניכיים חולות לרוב אינן כואבות, ובהעדר כאב, רובנו נוטים שלא לטפל".

זיהוי הדלקת אינו מסובך: בעוד שחניכיים בריאות הן בגוון ורוד ופני השטח שלהן דומים לקליפת תפוז, הרי שבמצב של דלקת נראה חניכיים אדומות, בוהקות ונפוחות עם תחושה בצקתית בפה. סימן חשוב נוסף הוא דימום: חניכיים חולות נוטות לדמם בקלות, הן בעת הצחצוח והן בעת נגיסה במזונות קשים כמו תפוח עץ. זיהיתם את הסימנים הללו? זהו בדיוק הזמן לגשת לרופא השיניים. אם נתפוס את הדלקת במצבה ההתחלתי, אפשר להבריא את החניכיים ולשמור על תאחיזת השיניים שהן מספקות לנו.

כיצד מטפלים בדלקת חניכיים?

רופא השיניים יסלק את האבנית שהצטברה או יפנה לטיפול אצל שיננית, ימליץ על טיפול בשטיפות פה, ובמקרה הצורך ייתן מרשם לאנטיביוטיקה המתאימה לטיפול בחניכיים. מקרים חמורים יותר יטופלו על ידי ניתוחי חניכיים במטרה לשמר את המצב הקיים ולמנוע הידרדרות נוספת.

את אי הנעימות הזאת אפשר לחסוך, כמעט תמיד, על ידי על שמירה על היגיינת פה – כלומר, צחצוח נכון של השיניים. חשוב שההברשה לא תהיה אגרסיבית, כדי שלא ליצור גירוי-יתר ובכך לגרום לנסיגת חניכיים. יש להשתמש במברשת רכה, להחליפה כל שלושה חודשים ולצחצח באופן יסודי – שתי דקות בבוקר ושתי דקות בערב לפני השינה. את הניקוי יש להשלים בעזרת חוט דנטלי ושטיפות פה, ולשם כך רצוי לקבל הדרכה מרופא השיניים או מהשיננית, כאשר אנו פוגשים בה אחת לחצי שנה – "עוד שגרה שחשוב להקפיד על קיומה", מדגיש ד"ר סלוצקי.

"החיבור בין החניכיים לשיניים הוא מנקודות התורפה של גופנו", מסכם ד"ר סלוצקי, "מעבר לעובדה שהן שומרות עלינו מאיבוד שיניים מוקדם, חניכיים בריאות משמשות כ'שומר סף', שאינו מאפשר כניסת חיידקים מסוכנים לגוף. ההקפדה על חניכיים בריאות חשובה, הן כדי לשמור על משנן תקין והן כדי להפחית את הסיכון למחלות רבות. בסופו של דבר, באלצהיימר ובדמנציה קשה מאוד לטפל, אבל לצחצח שיניים זה באמת עניין פשוט".

למחקר באנגלית
לקריאה נוספת בנושא

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

שמחים לחזור לשגרה :)

חיטאנו את החדרים, מיגנו את הצוותים ותדרכנו את עובדי המרפאות כך שנוכל לשמור על בריאותכם ועל בריאות הצוות המטפל.
שימו לב: בשבועות הקרובים צפויים זמני המתנה ארוכים. אנחנו חוזרים אל המטופלים שהתורים שלהם בוטלו ומעניקים להם טיפול על-פי הדחיפות הרפואית.
לפרטים נוספים על החזרה לפעילות ועל ההנחיות בימי "שגרת הקורונה"

לכל הפרטים >>