מחלת חניכיים

מחלת חניכיים היא מהמחלות החיידקיות הכרוניות הנפוצות ביותר באזור שלנו. הגעת לגיל 50? כללית סמייל מזמינה אותך לבדיקה חינם אצל רופא שיניים במרפאות השיניים שלנו. טיפול מניעתי יוכל לסייע לך לחסוך בהוצאות ובכאבים מיותרים | איך לשמור על החניכיים ומהם הסימפטומים של דלקת חניכיים?

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

מחלת חניכיים

מחלת חניכיים היא מהמחלות החיידקיות הכרוניות הנפוצות ביותר באזורינו. על פי מחקרים שהתפרסמו על ידי ארגון הבריאות העולמי "WHO" ניתן להניח כי כ-80% מהישראלים סובלים מרמה זו או אחרת של מחלת חניכיים ורובם – מבחינים בה רק בשלב מאוחר ולעיתים רבות מאוחר מידי.

אם הגעת לגיל 50, אנחנו מזמינים אות לבדיקה על ידי רופא שיניים ללא עלות. בדיקה כזו יכולה להביא לטיפול מניעתי שיחסוך לך הרבה מאד כאב בפה, או בכיס.

 

על חשיבות החניכיים

החניכיים הן מנגנון האחיזה של השיניים בתוך עצם הלסת. תפקידן, בין היתר, הוא לשמור על אחיזתן של השיניים בתוך הלסת  ובחלל הפה.

התפקיד החיוני של החניכיים רק מתחיל בפה, אבל מתפרש לכל הגוף. גופנו מכוסה ברקמות הגנה כמו עור או ציפורניים. המקום היחיד שבו רקמת ההגנה אינה אטומה, הוא בחיבור שבין השיניים והחניכיים, דרכו עלולים לחדור חיידקים לכלל מערכות הגוף.

מאחר ומדובר במצב של דלקת כרונית "זרימת" חיידקים קבועה לתוך מחזור הדם והתיישבותם על אברים אחרים יכולה לגרום למחלה קשה או להחמרה של מחלה קיימת שלרב לא נדע לקשר זאת למחלת החניכיים. שמירה על חניכיים בריאות, אם כן, חשובה כדי לשמור הן על משנן תקין וראוי, והן על בריאותו של הגוף כולו.

 

מחלת חניכיים – למה זה קורה?

שמירה לקויה על ההיגיינה האוראלית דבר המאפשר יצירת רובד חיידקי (פלאק) סביב השיניים, כמו גם נטיות גנטיות מסוימות, גוררת לעששת בשיניים ודלקות חניכיים. הסכנות הן רבות ונעות מרגישות לקור ו/או למתוק ועד לנפיחות, זיהום, נסיגת חניכיים או, חלילה – אובדן שיניים ובנוסף מחלות סיסטמיות (בכלל הגוף)  אחרות או החמרה במחלות קיימות.

עם חלוף השנים ובעקבות תחזוקה לא נכונה, השיניים והחניכיים המקיפות אותן צוברות פגיעות העלולות לגרום לרגישות יתר לדלקות ומחלות. למשל: צחצוח אגרסיבי או הידוק שיניים, הן פעולות אשר משפיעות על הפה שלנו לאורך השניים ותוצאתן ניכרת בשלב מאוחר יחסית ולכן, גיל 50 הוא תזמון מצוין לאבחון וטיפול בעניין.

 

איך לגלות אם יש לי דלקת חניכיים?

התחושה הראשונה היא נפיחות, אודם ודימום בעת אכילה או צחצוח. כאב מתרחש לעיתים נדירות ורק במצבים חריפים. זו הסיבה שחלקנו נוטה להתעכב בפניה לטיפול בחניכיים.

חניכיים בריאות נראות "מנוקדות" כקליפת תפוז וצבען ורוד בהיר. כשהחניכיים חולות הן אדומות, נפוחות, בוהקות ונוטות לדמם בקלות, במיוחד בעת הברשת השיניים או אפילו בזמן האכילה.

גם אם לתחושתך אין לך דלקת בחניכיים והכל בסדר, אנחנו מזמינים אותך לגשת לבדיקת אבחון מוקדם, על ידי רופא שיניים, ללא תשלום.

למען הסבירות שישנה בעיה בחניכיים ולאור העובדה שאבחון מוקדם משנה את המצב ללא היכר, חשוב וכדאי לאבחן את מצב החניכיים ולוודא שהכל תקין בחלל הפה. בגיל 50, זה בדיוק הזמן להעניק לעצמנו את המתנה הגדולה ביותר – מתנת הבריאות השלמה. ניפגש במרפאת כללית סמייל הקרוב לביתך.

 

כיצד לשמור על החניכיים?

צחצוח. אתם לא מוותרים על מקלחת מדי יום? אין סיבה שתוותרו על צחצוח. הכי חשוב לשמור על שגרת היגיינה יום יומית, לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה, ואם זה בלתי אפשרי לכל הפחות הקפידו על שימוש באביזרים וצחצוח שיניים וחניכיים פעמיים ביום, בוקר וערב, כדי להסיר את רובד החיידקים ולסלק את האבנית. בבוקר לאחר ארוחת הבוקר ובערב בתום כל הארוחות "והנשנושים" ולפני השינה.

קחו את הזמן. יש לצחצח את השיניים במשך 2 דקות לפחות פעמיים ביום, חצי דקה בכל רבע פה. צחצוח בזמן קצר מזה לא יספיק כדי לנקות את כל השיניים כהלכה.

חוט דנטלי. החוט הדנטלי נועד להסיר שיירי מזון שנתקעו בין השיניים. אל תוותרו על שימוש בחוט לפחות פעם ביום, אחרת האפקטיביות של הצחצוח תרד. אגב, אם נוח לכם יותר להשתמש בקיסמים או בעזרים אחרים – לכו על זה, אך היעזרו בעצה והדרכה של השיננית או הרופא. במהלך בדיקת החניכיים, הצוות ישמח להדריך אתכם כיצד להשתמש בעזרים באופן מיטבי ולהגן על החניכיים שלכם.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם