מחלת חניכיים – אפשר גם אחרת

אבחון מוקדם של מחלת חניכיים יסייע לך לחסוך בהוצאות ובכאבים מיותרים | איך לשמור על החניכיים, ומהם הסימנים למחלת חניכיים?

רופאי כללית סמייל

מחלת חניכיים

כ-80% מהאוכלוסייה סובלים ממחלת חניכיים, אולם רבים מבחינים בכך בשלבים מאוחרים של המחלה, על אף שאבחון מוקדם עשוי לייתר את הצורך בניתוח חניכיים או אף אובדן שיניים.

החסם העיקרי מפני היווצרות מחלת חניכיים היא שמירה על היגיינת הפה. כיצד? הקפדה על צחצוח שיניים נכון, עם מברשת שיניים רכה ושימוש בחוט דנטלי. זאת נוסף על ביקור קבוע אצל שיננית לצורך הסרת רובד החיידקים ("פלאק") והסרת אבנית שמשמשת קרקע פורייה לפעילות חיידקית ומאגר של רעלנים שהופרשו על ידי החיידקים.

חשוב לדעת שהקפדה על היגיינת הפה חיונית לא רק למניעת מחלת חניכיים ולשמירה על מראה אסתטי, אלא גם לטובת בריאות הכללית.

מדוע? גופנו מכוסה ברקמות הגנה, כדוגמת העור והציפורניים. המקום היחיד שבו רקמת ההגנה אינה אטומה, הוא בחיבור שבין השיניים לחניכיים. כך, במצב של מחלת חניכיים, עלולים לחדור חיידקים דרך אותו חיבור, ובאמצעות מערכת הדם להגיע לאזורים נוספים בגוף ולגרום למחלות.

מחקרים מלמדים על קשר בין מחלת חניכיים לבין מחלות לב, שבץ מוחי, דמנציה, סוכרת, ואף בעיות פוריות וסיכוי מוגבר להיווצרות סרטן אצל נשים.

 

מהם הסימנים למחלת חניכיים?

כאשר יש מחלת חניכיים, התחושה הראשונה היא נפיחות, אודם ודימום בעת אכילה או צחצוח שיניים.

חניכיים בריאות נראות "מנוקדות" כקליפת תפוז, והצבע שלהן הוא ורוד בהיר. כשיש מחלת חניכיים, הן אדומות, נפוחות, בוהקות ונוטות לדמם בקלות.

הסיבה לכך שפעמים רבות חולף זמן ממושך עד שמבינים שמדובר במחלת חניכיים, היא שהכאבים מתעוררים רק לעתים נדירות ורק במצבים חריפים. לכן, במקרה בו מופיעים סימפטומים של מחלת חניכיים, חשוב לבקר בהקדם אצל רופא השיניים:

  • ריח רע מהפה.
  • הופעת דם מהחניכיים בעת אכילה או צחצוח שיניים.
  • צבע החניכיים הופך מוורוד לסגול או כחלחל.
  • החניכיים נפוחות, אדומות או מבריקות.
  • רגישות לקור, לחום או למזון מתוק.
  • שיניים מתנדנדות, או במקרים חריגים – אובדן שיניים.

 

נסיגת חניכיים כתוצאה ממחלת חניכיים 

מחלת חניכיים היא הגורם המרכזי לנסיגת חניכיים, יש גם גורמים נוספים כמו הידוק שיניים או שחיקה שלהן וגם צחצוח שיניים לא נכון ואגרסיבי.

נסיגת חניכיים מתאפיינת במראה של שיניים ארוכות ובעלות מרווחים גדולים ביניהן בגלל שורשי השן החשופים. המרווחים האלו יוצרים מקום להצטברות מזון ולהתפתחות דלקות וזיהומים. אם לא מטפלים במחלה, התהליך ההרסני עלול להימשך עד כדי אובדן כל התמיכה הגרמית (של עצם הלסת) בשיניים ונשירה שלהן מחלל הפה.

לא פעם, נסיגת חניכיים גורמת לכך שהשן, שכעת צווארה חשוף לחלל הפה, הופכת לרגישה לחום, לקור ולמגע. כיוון שזהו אזור רגיש, רבים נמנעים מלצחצח היטב את השן שנחשפה, וכך נוצר סיכון נוסף לעששת שורשים ולהצטברות רובד חיידקי (פלאק) שמחריף את דלקת החניכיים והדימום ומחמיר עוד יותר את נסיגת החניכיים.

 

כיצד למנוע מחלת חניכיים?

צחצוח שיניים. אתם לא מוותרים על מקלחת מדי יום? אין סיבה שתוותרו על צחצוח שיניים. חשוב לשמור על שגרת היגיינה יום-יומית, לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה, ולכל הפחות להקפיד על צחצוח שיניים וחניכיים פעמיים ביום – לאחר ארוחת הבוקר, ובערב לפני השינה.

קחו את הזמן. הקפידו על צחצוח השיניים במשך שתי דקות לפחות, דקה באזור הלסת העליונה ודקה נוספת באזור הלסת התחתונה. צחצוח שיניים קצר מדי לא ינקה את השיניים בצורה יסודית, ועלול להותיר פלאק על גבי השיניים.

חוט דנטלי. שימוש בחוט דנטלי נועד להסיר שיירי מזון שנתקעו בין השיניים. אל תוותרו על שימוש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום. לחלופין ניתן לעשות שימוש בקיסמים או בעזרים אחרים. מידע נוסף תוכלו לקבל במרפאת השיניים.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור לבדיקה של רופא שיניים באתר כללית או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. עקירה כירוגית: איך ומתי מבצעים?
  2. הנחיות לאחר עקירת שן קבועה
  3. באילו חומרים משתמשים בכללית סמייל?

 

מרפאות כללית סמייל ממשיכות לפעול כרגיל

כל טיפולי השיניים במרפאות מתקיימים כסדרם.

שימו לב: אין להגיע למרפאה ללא תיאום תור מסודר.

לרשימת המרפאות >>