מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

אם אתם רוצים לשמור על מוח בריא גם בגיל מבוגר ולהימנע ממחלות מבהילות כמו שיטיון (דמנציה), יש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לשפר את הסיכויים שלכם. אחד המפתיעים שבהם עובר דווקא דרך בריאות הפה ויש לכך הוכחה בשני מחקרים מסקרנים במיוחד

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית והרופא הראשי של רשת כללית סמייל

בריאות שיניים

על פי הערכת משרד הבריאות, כ-10% מהאנשים מעל גיל 65 ילקו בשיטיון (דמנציה) וסיכון זה עולה ככל שמתבגרים. זו מחלה שגורמת להידרדרות משמעותית בתפקוד המוח ונחשבת כיום חשוכת מרפא. ישנם כמה סוגים שונים של דמנציה והמרכזי שבהם הוא מחלת האלצהיימר, שמהווה בין 60% ל-70% מכלל המקרים המאובחנים. איך נפחית את הסיכון שלנו לחלות בדמנציה? נתחיל בשמירה קפדנית על בריאות הפה.

כיום אין באמת דרך להעריך אם אדם מסוים יחלה בדמנציה, אך ישנם כמה גורמים שנמצאו במחקרים ככאלה שעשויים להפחית את הסיכון למחלה. חוקרים מעריכים שכשליש מהמקרים של דמנציה בעולם מושפעים מאורח החיים שלנו – בדגש על הרגלים כמו עישון, השמנה, תזונה לא מאוזנת, לחץ דם גבוה, היעדר פעילות גופנית ושתיית אלכוהול. בנוסף, בשנים האחרונות מתחילים להבין כי גם לבריאות הפה יש השפעה כלשהי על הסיכון לחלות – לאחר שכמה מחקרים מצאו קשר מסקרן במיוחד בין דלקות חניכיים לבין המחלה הקשה.

אחד המחקרים המעניינים ביותר בהקשר הזה פורסם ביולי 2020 בכתב העת Journal of Alzheimer's Disease. הוא נערך במכון הלאומי לזקנה במחלקת הבריאות בממשלת ארצות הברית ועקב אחר יותר מ-6,000 בני אדם בגילים שונים במשך 26 שנים. המעקב כלל בדיקות פיזיולוגיות של הבריאות הדנטלית ובדיקות דם לזיהוי נוגדנים לחיידקים שגורמים לדלקות חניכיים. לאחר שניתחו את המידע הם גילו קשר משמעותי בין דלקות חניכיים לבין דמנציה.

באופן ספציפי יותר, החוקרים גילו כי אנשים שבגופם זוהו נוגדנים לחיידק Porphyromonas gingivalis, אחד הגורמים המרכזיים לדלקות חניכיים, היו בסיכון מוגבר לפתח את מחלת האלצהיימר בגיל מבוגר. בנוסף, מבין החולים באלצהיימר, אנשים שנמצאו בדמם הנוגדנים האלו, היו בסיכון מוגבר למות בשלב מוקדם יותר.

ממה נובע הקשר המשונה הזה?

מחקרים מהסוג הזה, חשוב להבין, לא באמת מראים מדוע נוצר הקשר בין הגורמים שנבדקים במסגרתם. אלו מחקרים שמראים קשר סטטיסטי ולא סיבה ותוצאה. עם זאת, המחקר הנוכחי מצטרף לשורה של מחקרים אחרים שנערכו בעבר והגיעו למסקנות דומות, בהם מחקר רחב היקף שנערך בטיוואן ועקב אחר כ-9,000 בני אדם במשך 16 שנים.

על פי השערות מסוימות, ייתכן כי ההשפעה במקרה הזה היא דווקא הפוכה. כלומר, אנשים שסובלים מאלצהיימר, חווים כידוע ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, דבר שיכול לגרום להם כמובן להזניח את השמירה על הבריאות הדנטלית.

עם זאת, בשנים האחרונות מצטברות עדויות מדעיות לכך שדווקא המלחמה של הגוף בחיידק הספציפי שגורם לדלקת החניכיים היא זו שתורמת להתפתחות האלצהיימר. החוקרים שהשתתפו במחקר טוענים כי ישנה אפשרות שחלבון עמילואיד בטא, שמהווה מרכיב בולט בהתפתות מחלת האלצהיימר, עשוי להיות תוצר לוואי של התגובה החיסונית בגוף לחיידק Porphyromonas gingivalis. אולם הטענה הזאת עוד לא הוכחה באופן חד משמעי ונדרשים מחקרים נוספים כדי להעריך אם היא נכונה.

אז איך מפחיתים את הסיכון הזה?

דלקות חניכיים נחשבות למחלה הכרונית הנפוצה בעולם – ועל פי ההערכות, רובנו נסבול ממנה בשלב כזה או אחר בחיינו. אבל רגע לפני שאתם נכנסים לפניקה, חשוב להרגיע ולהגיד שזו גם בעיה שקל ביותר לטפל בה – אם רק נפסיק להתעלם ממנה ונהיה קשובים לסימני האזהרה.

הסימנים הבולטים לדלקות חניכיים כוללים נפיחות, אדמומיות ודימום בחניכיים בעת צחצוח או אכילת מזונות קשים. במקרים רבים, הדלקת גם תגרום לריח רע מהפה שלא חולף או אפילו לטעם מתכתי. אם אתם מזהים אצלכם אפילו אחד מהתסמינים האלו – חשוב לפנות בהקדם לאבחון אצל רופא שיניים או מומחה למחלות חניכיים (פריודונט). ככל שתקדימו לעשות זאת, יהיה קל יותר להתאים טיפול שימנע נזק ארוך טווח לחלל הפה וכאמור אולי גם למערכות נוספות בגוף.

השמירה על חניכיים בריאות תועיל לא רק לפה ולמוח. מחקרים אחרים שנערכו בעבר מצאו קשר בין הבעיה הנפוצה לבין סיכון מוגבר לסוכרת, מחלות לב ושבץ. לכן, שיפור הבריאות הדנטלית יעזור להבטיח גוף בריא – במובנים רבים יותר מכפי שאנחנו לוקחים בחשבון.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. ריח רע מהפה – איך מתמודדים
  2. הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה
  3. הקשר בין פעילות גופנית לבריאות השיניים

 

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו