סד לילה: נושמים לרווחה וישנים במנוחה

מתעוררים כל הזמן באמצע הלילה? מסתובבים כל היום מותשים ומתוסכלים? הפרעה בדרכי הנשימה עלולה לפגוע קשות באיכות השינה. הפתרון: סד לילה - התקן דנטלי ייעודי קטן ופשוט לתפעול פותח את מעברי האוויר, ומאפשר נשימה חלקה ושינה טובה

פרופ' אפרים וינוקור, עוסק בכאבי פנים והפרעות במנגנון הלעיסה ובשינה, מרצה בכיר במחלקה לשיקום הפה בבית ספר לרפואת שיניים של אונ' תל אביב ורופא ברשת מרפאות כללית סמייל

סד לילה

שינה טובה היא אחת מהערובות החשובות לאיכות חיים טובה. מי שסובל מהפרעה בדרכי הנשימה בשינה וסבור שאורח החיים העמוס או הכלב של השכנים הם שגורמים לו לישון פחות טוב, טועה. הפרעות תפקודיות הקשורות במצב הגופני והפיזיולוגי עשויות להפריע לא פחות למהלך התקין של השינה.

אחת מהפרעות אלה, נובעת ממעבר לא תקין של אוויר, הגורם במקרים הקלים לנחירות ובמקרים הקשים יותר לחסימה חלקית או כמעט מוחלטת של דרכי הנשימה בעת השינה. מצב זה, גורר שינה קצרה ומוטרדת, התעוררויות דחופות וקצרות שפוגעות דרמתית באיכות השינה שתוצאותיהן עצבנות וחוסר שקט וקימה עייפה ומתסכלת.

כחלק מהניסיון להקל על הסובלים מתופעת חסימת האוויר, נמצא לתופעה המטרידה פתרון קל ופשוט. המדובר בסד לילה – התקן דנטלי קטן וקל להרכבה, המונע את החסימה ומשפר את מעברי האוויר בטכניקה פשוטה שאינה מצריכה טכנולוגיות גדולות ומאפשרת שנת לילה טובה ורגועה.

מדוע זה קורה?

אחת הסיבות השכיחות להיצרות מעברי האוויר בזמן שינה היא השמנה, הגורמת לשקיעת שומן בקירות הלוע במצב שכיבה.

השומן יוצר לחץ על אזור הצוואר ומעין "נפילה" של הלוע על בסיס הלשון ומעבר האוויר נחסם חלקית. גם מבנה הלסת התחתונה והעליונה, שקדים מוגדלים (בעיקר בילדים) או גורמים גנטיים, עשויים לגרום לחסימת האוויר בעת שכיבה.

כך או כך, מדובר בתופעה לא נעימה הגורמת לעייפות ולתסכול אולם עלולה גם לפגוע בבריאות.

כיצד ניתן לאבחן את התופעה?

נחירות מאובחנות בדרך כלל "בעזרת" בן הזוג הסובל, שלא יכול לישון. רעשי נחירות – שיש המשווים אותם במקרים קיצוניים לרעש של אוטובוס המצוי בקרבת מקום, עלולים לפגום באיכות השינה של שני בני הזוג, שלא לדבר על תסכול וכעס המתלווים לכך.

מי שסבור אגב, כי רק גברים נוחרים – טועה. מחקרים מעלים כי כ-30-40 אחוז מהגברים נוחרים בדרגה זו או אחרת אולם גם כ-20 אחוז מהנשים נוחרות ועם העלייה בגיל ובדרך כלל גם ברמת השומן –  שכיחות התופעה עולה.

נחירה היא הפרעה חברתית בעיקרה ופחות בריאותית. במקרים קיצוניים יותר, חוסר מעבר האוויר גורם להפסקת נשימה לשניות ארוכות, מה שמכונה "הפרעת נשימה חסימתית" (Obstructive Sleep Apnea) או בשמה המוכר יותר – "דום נשימה בשינה". ואז, מדובר כבר בבעיה בריאותית שיש לטפל בה.

הפסקת נשימה תוך כדי שינה, אותה ניתן לאבחן במעבדת שינה, גורמת לאדם הישן לנשום פחות חמצן, מה שגם גורם לו לקושי לחדש את הנשימה הבאה. חשוב לדעת שלא כמו במקרי דום לב – במקרה זה אין המדובר בתופעה שעלולה לגרום למוות אולם לאדם הסובל מכך עלולים להיגרם נזקים בטווח הארוך כמו סיכון גובר למחלות לב או שבץ או להירדמות על ההגה. בארצות הברית למשל, על כל נהג מקצועי לעבור בדיקה במעבדת שינה כדי לשלול את דום הנשימה, בדיוק מסיבות אלה.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

הפתרון – סד לילה

סד לילה הוא התקן דנטלי נשלף נגד נחירות, המזכיר בצורתו את ה"פלטה" ליישור השיניים. הרכבת הסד, משאירה את מעברי האוויר פתוחים, מה שתורם לשינה טובה ורגועה, לשני בני הזוג. ההתקן קטן וקל, עשוי פלסטיק חצי קשיח והרכבתו על הלסתות, אינה גורמת לכאב או להפרעה בשנת הלילה.

לאחר אבחון הבעיה אצל רופא השיניים, מתאים הרופא לכל מטופל באופן אישי ומדויק את הסד הספציפי עבורו. התאמת הסד נעשית באמצעות הטבעת חומר רך על שיניו ולקיחת דוגמה שעל פיה ייבנה הסד המתאים למבנה הפה וזה, יולבש בסופו של דבר על לסתות המטופל.

קיימים סוגים שונים של סדים או התקנים: כאלה העשויים מקשה אחת ולעומתם, התקנים לכל לסת, המחוברים ביניהם במנגנונים מיוחדים המותאמים אישית על ידי טכנאי שיניים מנוסה.

הסדים מקדמים את הלסת התחתונה במילימטרים ספורים ועל ידי כך מושכים קדימה את הלשון. באמצעות כך, כאמור, נמנעת התמוטטות השרירים המרכיבים את קירות הגרון ודרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע נפתחות למעבר אוויר.

השימוש בסד אינו דורש מאמץ מיוחד אלא הסתגלות קלה שלאחריה, קשה להבין איך אפשר היה לישון בלעדיו. איכות החיים משתנה מקצה לקצה, השלווה תופסת את מקומה של השינה המתוחה, השרירים נרגעים והלילה חוזר להיות חוויה טובה ומבריאה.

חשוב לזכור כי השימוש בהתקן הוא לזמן השינה בלבד. בבוקר, מניחים את ההתקן בקופסה (חשוב לשטוף אותו כדי לשמור על היגיינה) ויוצאים ליום פעילות, רעננים ונמרצים.

המלצות חשובות

חשוב מאוד לא להזניח את התופעה – הן למען הבריאות הנפשית של בן או בת הזוג והן כדי לא ליצור החמרה במצב.

אבחנה אינטרנטית או טלפונית אינה אפשרית במקרה זה וחשוב להגיע לביקורת אצל רופא השיניים על מנת לאבחן את הבעיה במדויק.

גם רכישת סדים שאינם מותאמים אישית, אינה מומלצת. מחקרים הוכיחו, שבדומה ל"פלטות" או שתלי שיניים המותאמים לכל אדם בהתאם למבנה פיו, גם הסדים המוכנים במעבדה באופן אישי הם היעילים מבין הסדים הנמכרים בשוק. סד אשר לא הותאם אישית למטופל, לא יתאים למבנה הפה באופן מדויק, עלול לא לענות על הבעיה או לפתור אותה חלקית בלבד ואולי אף יגרום נזק למבנה הפה.

נמצא אף כי יעילות התקני המעבדה, משתווה ואף עולה על יעילותם של ניתוחים מסוימים המיועדים לפתוח את דרכי האוויר (כגון ניתוחים באמצעות קרני לייזר או רדיו).

רופא השיניים יתאים למטופל סד שיקדם את הלסת באופן הדרגתי ויאפשר גם לשרירים ולמפרקים להסתגל לעמדה החדשה בהדרגה עד לשלב שבו תושג המטרה – פתיחת מעברי האוויר והפסקת הנחירות או דום הנשימה.

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם