ניתוח חניכיים – לא רק למראה אסתטי, אלא גם לשמירה על הבריאות

כ-80% מהאוכלוסייה סובלים ממחלות חניכיים. מתי יש צורך בניתוח חניכיים, ובאילו גורמים תלויה הצלחת הטיפול לטווח הארוך?

ד"ר חגי סלוצקי, רופא ראשי, כללית סמייל

ניתוח חניכיים

ניתוח חניכיים (Periodontal Surgery) מטרתו לטפל בסוגים שונים של בעיות חניכיים, הגורמות לדלקות חניכיים, לשיניים מתנדנדות, לנסיגת חניכיים, לריח רע מהפה, לדימום בזמן צחצוח שיניים ואכילה, לרגישות לחום וקור, לאודם ונפיחות בחניכיים – ובמקרים חמורים אף לאובדן שיניים.

כ-80% מהאוכלוסייה סובלים ממחלות חניכיים, ואבחון מוקדם תוך קבלת טיפול מניעתי עשוי לייתר את הצורך בניתוח חניכיים. עם זאת, לעתים רבות לא ניתן לטפל בבעיה הרפואית במלואה לטווח ארוך ללא התערבות כירורגית.

ממחקרים עולה כי קיים קשר בין מחלות חניכיים לבין מחלות לב, דמנציה, סוכרת, ואפילו לקושי להיכנס להריון. על פי הערכת החוקרים, היווצרות דלקת בחניכיים ובעצם הלסת עלול לנטרל אפשרות לביוץ, ולעתים אף להקשות על קליטת העובר.

חיידקים מחוללי מחלות שנמצאים בחלל הפה עלולים להגיע להיסחף עם זרם הדם, ולהגיע לאזורים נוספים בגוף. לכן השמירה על בריאות החניכיים חשובה לא רק לצורך מניעת כאב וחוסר נוחות ולהקפדה על מראה אסתטי, אלא גם לשמירה על הבריאות הכללית.

 

היגיינת הפה – קו ההגנה הראשון

הצלחתו של ניתוח חניכיים אינה תלויה רק באיכות הציוד הרפואי וברמת המיומנות והניסיון המקצועי של המנתח, אלא גם בהקפדה רציפה על היגיינת הפה לאחר ניתוח החניכיים.

שמירה על היגיינת הפה היא אחד החסמים העיקריים להיווצרות ולהתפתחות מחלות חניכיים, שכן בדרך כלל מחלת חניכיים נגרמת כתוצאה מהפעילות הפתוגנית של חיידקים מחוללי מחלה המצויים בפה.

היגיינת הפה נשמרת תוך הקפדה על צחצוח שיניים בתדירות הנכונה ובצורה הנכונה – לא באופן אגרסיבי, תוך שימוש במברשת שיניים רכה במיוחד ובחוט דנטלי. ואין די בכך, שכן הכרחי לבקר באופן קבוע אצל שיננית לצורך הסרת אבנית, המשמשת קרקע פורייה ל"חגיגה" בקטריאלית.

ההמלצה היא לבקר אצל השיננית אחת לשלושה חודשים, ולבצע ביקורת על מצב החניכיים אצל רופא שיניים מקצועי ומנוסה לפחות פעם בשנה.

 

מהם הסימנים למחלות חניכיים?

  • צבע החניכיים הופך מוורוד לסגול או כחלחל.
  • החניכיים נפוחות או אדומות.
  • הופעת דם בעת צחצוח או אכילה מהחניכיים.
  • ריח רע מהפה.
  • שיניים מתנדנדות.
  • החניכיים נפוחות ומבריקות.
  • רגישות לקור, לחום ולמזון מתוק.

 

מתי יש לפנות בדחיפות לטיפול במרפאת השיניים?

לחצו קלות על החניכיים באמצעות כרית האצבע – האם מופיע דם? מוגלה? האם אתם מזהים ריח רע? אם כן – מומלץ להגיע בהקדם למרפאת השיניים.

בעיות חניכיים שכיחות

דלקת חניכיים: מתפתחת בדרך כלל בעקבות היגיינת פה לקויה והצטברות רובד חיידקים ("פלאק"). במקרה בו מזניחים את הטיפול בדלקת החניכיים היא עלולה להחמיר ולגרום להריסת רקמות האחיזה של השיניים. במקרה כזה עשוי רופא השיניים להמליץ על ניתוח חניכיים.

התהליך הדלקתי גורם לעתים להיפרדות בין השן לבין החניכיים, וביניהם נוצרים מרווחים ("כיסים") שאוגרים בתוכם חיידקים שעלולים לגרום לזיהום, ולפעמים גם מפרישים מוגלה. מקרה כזה עלול לגרום לנזק ניכר לשיניים, לחניכיים ולסיבים האוחזים את השיניים – ולעתים אף לאובדן שיניים. בעת הצורך, מתבצע צמצום של ה"כיסים" הללו באמצעות ניתוח חניכיים, מה שמאפשר גישה בעת צחצוח, הצחצוח הוא שמונע את הצטברות החיידקים במרווחים בין השן לחניכיים.

נסיגת חניכיים: הוא מצב בו שורש השן נחשף. בשונה מרוב מחלות החניכיים, שנגרמות כתוצאה מפעילות חיידקית בחלל הפה, הרי שנסיגת חניכיים עלולה להיגרם גם מצחצוח שיניים אגרסיבי מדי, ואף כתוצאה הידוק שיניים, חריקתן או "פירסינג" בלשון.

במסגרת ניתוח חניכיים, מתבצע למעשה כיסוי מחדש של שורשי השן החשופים, וכך נמנעת החרפת נסיגת החניכיים. טיפול קבוע אצל שיננית מונע גם הוא את החמרת נסיגת החניכיים.

שיניים רופפות: התפקיד החשוב ביותר של החניכיים הוא לשאת את השיניים. כאשר קיימת מחלת חניכיים, עלול מנגנון האחיזה של השן להיפגע, והדבר גורם לעתים לשיניים להתנדנד, ובמקרים חמורים אף לאובדנן. במצב זה ממליץ בדרך כלל רופא השיניים על בנייה מחדש של מנגנון האחיזה של השן באמצעות ניתוח חניכיים.

 

עשה ואל תעשה – לאחר ניתוח חניכיים

ביממה הראשונה שלאחר ניתוח חניכיים, מומלץ להימנע מפעילות גופנית וכן להימנע משטיפת הפה – מאחר שזו עלולה לגרום לדימום.

יום לאחר ניתוח חניכיים מומלץ לשטוף את הפה במי מלח חמים ובתמיסה אנטיספטית, בהתאם להנחיות רופא השיניים. אז גם ניתן לצחצח שיניים, אולם צחצוח השיניים באזור הניתוח מומלץ רק לאחר הסרת התפרים, כשבוע לאחר ניתוח החניכיים לחילופין רופא השיניים עשוי להמליץ על צחצוח במברשת רכה מאד מיוחדת למצבים מסוג זה.

ומה לאכול? ביממה הראשונה שלאחר ניתוח חניכיים מומלץ להימנע מלעיסת מזון קשה או חם, ולהשתדל לאכול רק מזון רך וקר.

במקרה בו לאחר ניתוח חניכיים יש דימום קל – מדובר בתופעה שכיחה, וניתן לספוג את הדימום בעזרת בד גזה, ולהניח אותו על המקום למשך דקות ארוכות. במקרה בו הדימום אינו נפסק – יש לפנות למרפאת השיניים.

 

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציה

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. ריח רע מהפה – איך מתמודדים
  2. הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה
  3. הקשר בין פעילות גופנית לבריאות השיניים

 

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו