סד לילה: נושמים לרווחה וישנים במנוחה

מתעוררים כל הזמן באמצע הלילה? מסתובבים כל היום מותשים ומתוסכלים? הפרעה בדרכי הנשימה עלולה לפגוע קשות באיכות השינה. הפתרון: סד לילה - התקן דנטלי ייעודי קטן ופשוט לתפעול פותח את מעברי האוויר, ומאפשר נשימה חלקה ושינה טובה

פרופ' אפרים וינוקור, הרופא האחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל

סד לילה

שינה טובה היא אחת מהערובות החשובות לאיכות חיים טובה. מי שסובל מהפרעה בדרכי הנשימה בשינה וסבור שאורח החיים העמוס או הכלב של השכנים הם שגורמים לו לישון פחות טוב, טועה. הפרעות תפקודיות הקשורות במצב הגופני והפיזיולוגי עשויות להפריע לא פחות למהלך התקין של השינה ולהביא לנדודי שינה (אינסומיה).

אחת מהפרעות השינה, נובעת ממעבר לא תקין של אוויר, הגורם במקרים הקלים לנחירות ובמקרים הקשים יותר לחסימה חלקית או מוחלטת של דרכי הנשימה בעת השינה "דום נשימה בשינה". מצב זה, גורר שינה לא מרעננת, התעוררויות דחופות וקצרות שפוגעות דרמתית באיכות השינה שתוצאותיהן עצבנות וחוסר שקט וקימה עייפה ומתסכלת.

כחלק מהניסיון להקל על הסובלים מתופעת חסימת האוויר, נמצא לתופעה המטרידה פתרון קל ופשוט. המדובר בהתקן דנטלי (סד לילה), המונע את החסימה ומשפר את מעברי האוויר בטכניקה פשוטה שאינה מצריכה טכנולוגיות גדולות ומאפשרת שנת לילה טובה ורגועה.

מדוע זה קורה?

אחת הסיבות השכיחות להיצרות מעברי האוויר בזמן שינה היא השמנה, הגורמת לשקיעת שומן בקירות הלוע במצב שכיבה.

השומן יוצר לחץ על אזור הצוואר ומעין "נפילה" של הלוע על בסיס הלשון ומעבר האוויר נחסם חלקית. גם מבנה הלסת התחתונה והעליונה, שקדים מוגדלים (בעיקר בילדים) או גורמים גנטיים, עשויים לגרום לחסימת האוויר בעת שכיבה.

כך או כך, מדובר בתופעה לא נעימה הגורמת לעייפות ולתסכול אולם עלולה גם לפגוע בבריאות.

כיצד ניתן לאבחן את התופעה?

נחירות מאובחנות בדרך כלל "בעזרת" בן הזוג הסובל, שלא יכול לישון. רעשי נחירות – שיש המשווים אותם במקרים קיצוניים לרעש של אוטובוס המצוי בקרבת מקום, עלולים לפגום באיכות השינה של שני בני הזוג, שלא לדבר על תסכול וכעס המתלווים לכך.

מי שסבור אגב, כי רק גברים נוחרים – טועה. מחקרים מעלים כי כ-30% עד 40% מהגברים נוחרים בדרגה זו או אחרת אולם גם כ-20% מהנשים נוחרות ועם העלייה בגיל ובדרך כלל גם ברמת השומן – שכיחות התופעה עולה.

נחירה היא הפרעה חברתית בעיקרה ופחות בריאותית. במקרים קיצוניים יותר, חוסר מעבר האוויר גורם להפסקת נשימה לשניות ארוכות, מה שמכונה "הפרעת נשימה חסימתית" (Obstructive Sleep Apnea) או בשמה המוכר יותר – "דום נשימה בשינה" ואז, מדובר כבר בבעיה בריאותית שיש לטפל בה.

הפסקת נשימה תוך כדי שינה ניתן לאבחן במעבדת שינה. היא גורמת לירידת ריווי החמצן בדם, מה שגם גורם לו לקושי לחדש את הנשימה הבאה. חשוב לדעת שלא כמו במקרי דום לב – במקרה זה לא מדובר בתופעה שעלולה לגרום למוות ,אך לאדם הסובל מכך עלולים להיגרם נזקים בטווח הארוך כמו סיכון גובר למחלות לב או שבץ או להירדמות על ההגה. בארצות הברית למשל, על כל נהג מקצועי לעבור בדיקה במעבדת שינה כדי לשלול את דום הנשימה, בדיוק מסיבות אלה.

הפתרון – התקן פה

התקן פה הוא מכשיר דנטלי נשלף נגד נחירות, המזכיר בצורתו את ה"פלטה" ליישור השיניים. הרכבת הסד, משאירה את מעברי האוויר פתוחים, מה שתורם לשינה טובה ורגועה, לשני בני הזוג. ההתקן עשוי אקריל קשיח ("פלסטיק") הרכבתו על הלסתות, ולאחר שמסתגלים אליו אינה גורמת לכאב או להפרעה בשנת הלילה.

לאחר אבחון הבעיה אצל רופא השיניים, מתאים הרופא לכל מטופל באופן אישי ומדויק את ההתקן הספציפי עבורו. התאמת ההתקן נעשית באמצעות הטבעת חומר רך על השיניים ולקיחת דוגמה שעל פיה בונים את הסד המתאים למבנה הפה, ואז מלבישים אותו על לסתות המטופל.

התקן פה – הסוגים השונים

קיימים סוגים שונים של התקנים: כאלה העשויים מקשה אחת ולעומתם, התקנים הבנויים משני סדים: אחד לכל לסת, המחוברים ביניהם במנגנונים מיוחדים המותאמים אישית על ידי טכנאי שיניים מנוסה.

ההתקן מקדם את הלסת התחתונה במילימטרים ספורים ועל ידי כך מושכים קדימה את הלשון. באמצעות כך, כאמור, נמנעת התמוטטות השרירים המרכיבים את קירות הגרון ודרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע נפתחות למעבר אוויר.

השימוש בהתקן אינו דורש מאמץ מיוחד אלא הסתגלות. איכות החיים משתנה מקצה לקצה, השלווה תופסת את מקומה של השינה המתוחה, השרירים נרגעים והלילה חוזר להיות חוויה טובה ומבריאה.

חשוב לזכור כי השימוש בהתקן הוא לזמן השינה בלבד. בבוקר, מניחים את ההתקן בקופסה (חשוב לשטוף אותו כדי לשמור על היגיינה) ויוצאים ליום פעילות, רעננים ונמרצים.

מחקרים שנעשו על השימוש בסדי לילה מצאו כי ההתקנים האוראליים משפרים את התחושה הסובייקטיבית של הסובלים מהפסקה נשימה חסימתית. מחקר נוסף הראה כי במקרים הקלים והבינוניים של הפסקת נשימה חסימתית יעילות הטיפול באמצעות ההתקנים האוראליים הייתה טובה לפחות כמו בטיפול במכשיר  Continuos Positive Air Pressure (C-PAP) שבו ישנים עם מסכה מיוחדת אליה מחובר צינור שמזרים כל הזמן אוויר בלחץ חיובי לדרכי הנשימה. בנוסף הראו המחקרים כי היעילות של ההתקנים האוראליים משתווה ואף עולה על היעילות של ניתוחים מסוימים (כגון ניתוחים באמצעות קרני לייזר או רדיו) המיועדים לפתוח את דרכי האוויר.

חשוב לציין שבמקרים החמורים של דום נשימה הטיפול הראשוני הוא באמצעות C-PAP, ורק בהמשך, אם המטופל לא הסתגל למכשיר עוברים להתקן פה.

יתרונות השימוש בהתקן לטיפול בנחירות 

לטיפול באמצעות ההתקנים הדנטליים יתרונות רבים: האדם לא קשור באמצעות צינור המחובר במסכה למכונה מרעישה (מדחס), אלא ההתקן נמצא כולו בתוך הפה, וניתן לנייד אותו (מתאים לאנשים המרבים לישון מחוץ לבית). כמו כן, הטיפול לא פולשני והפיך, כלומר לא יוצר בדרך כלל כל שינוי קבוע בשיניים או בלסתות, ולכן ההיענות להתקנים אלו טובה יותר מאשר ההיענות להתקן ה-C-PAP.

תופעות הלוואי לשימוש בהתקני פה דנטליים 

תופעות הלוואי הקשורות בשימוש בהתקנים הן ברובן קלות וחולפות תוך פרק זמן קצר. הנפוצות שבהן:

  • כאבים – כאבים חולפים בשרירי הפנים, מפרקי הלסתות, שיניים, חניכיים, כאבי ראש וכדומה.
  • הפרשת יתר של רוק או יובש פה.
  • הופעת נקישות ("קליקים") במפרקי הלסת, ושינויים במנשך השיניים (התפתחות של מנשך פתוח אחורי, הטיה של שיניים קדמיות וכדומה).

במקרים נדירים התופעות הללו חמורות ומחייבות את הפסקת הטיפול באמצעות ההתקן באופן זמני או לצמיתות. על מנת להקטין את הסכנה של התפתחות תופעות לוואי חיוני שהרופא יתאים בדיוק את ההתקן האוראלי המועדף וישיג שיתוף פעולה מקסימלי עם המטופל.

איך מתאימים התקן דנטלי?

לפני הרכבת התקן אוראלי המטופל חייב לעבור בדיקה מקיפה על ידי רופא שיניים בעל ידע ברפואת שינה ואמון על הטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. הרופא גם מבצע אבחון מדויק לשלילת הפרעות חמורות במערכת הלעיסה. אם אתם סובלים מהפרעות קלות רוב הסיכויים שלא תהיה בעיה להתאים לכם התקן.

הטיפול עצמו מתחיל בפגישת ייעוץ בה בודקים את ההתאמה של האדם לקבלת ההתקן. ההחלטה תהיה רק לאחר שיחה עם הרופא, ובהתאם לתוצאות בדיקה מקיפה של השיניים, חניכיים, מפרקי הלסתות ושרירי הפנים. בפגישה הזאת מסבירים ומדגימים את אופן הפעולה של ההתקן, וכן מהם הסוגים השונים של התקנים הבאים בחשבון במקרה הנדון.

כדי שהרופא יוכל להתאים לכם סד דנטלי דרישת המינימום היא שהפה שלכם יכיל לפחות 10-6 שיניים בריאות בכל לסת ורק כך המכשיר יוכל למלא את ייעודו.

אחר כך עורכים פגישה נוספת לצורך לקיחת מידות לשליחה למעבדה, או התאמת ההתקן, במקרה של התקן זמני, מוכן מראש. ולבסוף פגישות התאמה במהלכה מתאימים את ההתקן שהוכן במעבדה לפיו של המטופל.

אחרי התקנת המכשיר יש להשתמש בו באופן קבוע כדי לבחון את היעילות שלו ולהיות במעקב של הרופא המטפל כדי שיוכל לראות לא רק שההתקן עובד, אלא שהוא לא גורם נזק כלשהו.

קיימים כאמור התקנים רבים ומגוונים. ההתקן בעל הסיכויים הנמוכים ביותר לגרום לפגיעה במערכת הלעיסה הוא זה המאפשר קידום הדרגתי ומבוקר של הלסת התחתונה. קידום איטי מאפשר למערכת הסתגלות לשינוי בעמדת הלסת התחתונה.

כמה המלצות לסיום

  • אם אתם נוחרים או סובלים מהפסקות נשימה בשינה – חשוב מאוד שלא תזניחו את התופעה – הן למען הבריאות הנפשית של בן או בת הזוג והן כדי לא ליצור החמרה במצב.
  • אל תתפטו לרכוש סדים שאינם מותאמים אישית. מחקרים הוכיחו, שבדומה ל"פלטות" או שתלי שיניים המותאמים לכל אדם בהתאם למבנה פיו, גם הסדים המוכנים במעבדה באופן אישי הם היעילים מבין הסדים הנמכרים בשוק. סד שלא הותאם אישית למטופל, לא יתאים למבנה הפה באופן מדויק, עלול לא לענות על הבעיה או לפתור אותה חלקית בלבד ואולי אף יגרום נזק למבנה הפה.
  • רופא השיניים יתאים למטופל סד שיקדם את הלסת באופן הדרגתי ויאפשר גם לשרירים ולמפרקים להסתגל לעמדה החדשה בהדרגה עד לשלב שבו תושג המטרה – פתיחת מעברי האוויר והפסקת הנחירות או דום הנשימה.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?
  2. פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?
  3. איך לבחור רופא שיניים?

לילה טוב 🙂

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו