הקשר בין פעילות גופנית לבריאות השיניים

התחלתם לעשות ספורט קבוע והפסקתם לעשן? הסיכון שתהיה לכם דלקת חניכיים צונח ב-74%. תזונה נכונה ומשקל תקין מפחיתים ב-40% את הסיכון למחלת חניכיים אגרסיבית. אז אחרי שהצטיידתם בנעלי ספורט - איך תעשו את זה נכון כדי לשמור על בריאות השיניים? 3 טיפים שכדאי להכיר

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה לרפואת שיניים ציבורית, רופא ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

דלקת חניכיים

המודעות לכושר ובריאות הולכת ועולה בעולם וגם בישראל. מי שעוסק בכך, רגיל לחשוב על סיבולת לב ריאה, אולי אפילו מניעת מחלות לב  ושיפור במדדי לחץ דם, סוכרים, שומנים בדם ומחלות רבות נוספות. רק מעטים יחשבו על בריאות השיניים. אך מתברר שיש קשר כזה.

מחקר שפורסם בכתב העת החדשותי של האגודה הבריטית לרפואת השיניים מצא שאנשים אשר עושים ספורט באופן קבוע ומעולם לא עישנו הם בעלי סיכוי קטן ב54% מאנשים אחרים לקבלת פריודוטיטיס- כלומר דלקת חניכיים כרונית הפוגעת בתאחיזת השיניים בעצם, יתרה מזו בקרב אנשים שהפסיקו לעשן אילו שהתחילו לעסוק בספורט הורידו ב74% את הסיכוי לפריודונטיטיס.

 

מדד ה-BMI

סקר של הבחינה הארצית לבריאות ותזונה בארה"ב מצא כי אפילו אנשים שמתאמנים בפעילות ספורטיבית בקביעות לא בכל יום אלא רק שלוש פעמים בשבוע- סיכוייהם לחלות במחלות חניכיים כרוניות קטן ב33% מאלה שאינם מתעמלים כלל.

אחד המדדים השימושיים ביותר בתחום האימון הגופני הוא ה BMI – אותה נוסחה שמתחשבת בגיל, במשקל ובגובה כדי לתת מעין "קריאת כיוון" בריאותית.

קשר אחד בין זה לבין השיניים הוא קשר שכולנו יכולים להבין אותו באמצעות ההגיון – אנשים בעלי BMI  גבוה סובלים לרוב ממחלות השמנה, סוכרת ויתר לחץ דם. במקרים רבים – אלה אנשים שנוטים לאכול סוכרים ולכן טבעי שגם בריאות הפה והמשנן שלהם נפגעת.

אולם, הפגיעה היא מעבר לכך – בעיות בריאות המשויכות להשמנה כמו סכרת ויתר לחץ דם ידועות כפוגעות בבריאות הפה. למעשה, מחקר בכתב עת בתחום מחלות החניכיים מצטט חוקרים מאונ' פלורידה שבדקו את ההשפעה של משקל גוף על בריאות השיניים.

המחקר הסתכל על BMI, אחוזי שומן וצריכת חמצן כדי להעריך כמה בריא היה כל משתתף. לפי המחקר, "אנשים בעלי משקל תקין, שהתעמלו במידה הרצויה והיו בעלי תזונה טובה הם בסיכוי קטן יותר ב40% ללקות במחלת חניכיים אגרסיבית- פריודוטיטיס, מאשר אנשים שלא שמרו על התנהגויות אלה."

 

טיפים לשמירה על בריאות השיניים באימון גופני

החלפת אלקטרוליטים: היא חיונית כאשר אתם מזיעים במהלך אימון. העניין הוא שמשקאות אנרגיה רבים מכילים מרכיבים מזינים לשיניים – כמו סוכר ורמת חומציות גבוהה אבל לא רק. לכן, השאיפה צריכה להיות לחפש עד כמה שניתן פחות משקאות אנרגיה ויותר חלופות טבעיות והבררה הטבעית היא מים.

מים  מבקבוק או אפילו מהברז הם דרך מצוינת לשמור על המים בגוף בזמן פעילות גופנית. אם אתם רוצים להפוך את זה לאף יותר בריא, אפשר להוסיף זרזיף מיץ לימון או קורט מלח כשר כדי להשיג יותר מינרלים, טעם ולהחזיר לגוף אלקטרוליטים.

גם מי קוקוס טבעיים ללא תוספות הם מאוד בריאים. לא רק שהם מחזירים לגוף הרבה מים, יש להם גם תכונות נגד דלקות והם עוזרים לאזן את רמות הגלוקוז והאינסולין בגוף.

נשימה דרך האף: בעוד שנשימה דרך הפה מייבשת את הפה ומעלה את הסיכוי לבעיות בשיניים, נשימה דרך האף יכולה להגן על השיניים ויש לה יותר יתרונות פיזיולוגיים. לדוגמה, האף ורקמות הסינוסים מפיקים חנקן חמצני בנשימה דרך האף, שמגביר את ספיגת החמצן בריאות ועוזר להנמיך את לחץ הדם. יחד עם זאת, לעיתים המתאמנים נוטים להדק את שיניהם בזמן אימון דבר שעלול לגרום לשחיקת שיניים או אף לשברים וסדקים בשיניים.

בספורט הכולל פעילות ומגע פיסי ואף בפעילות בחדר כושר יש המלצה לשימוש בסד הגנה ספורטיבי על השיניים שיותאם אישית למשנן המתאמן וימנע פגיעה טראומטית לשיניים.

משטר היגיינה דנטלית: כמובן ותמיד – היצמדות למשטר היגיינה דנטלית יעזור לשמור על בריאות הפה. כמה דברים שתמיד כדאי לעשות במסגרת משטר זה:

  • לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ורצוי אחרי כל ארוחה , כשתי דקות כל פעם.
  • שימוש בחוט דנטלי ועזרים אחרים בהתאם להמלצות רופא השיניים והשיננית ושטיפת פה בשטיפות המכילות פלואוריד.
  • בדיקה אצל רופא שיניים וניקוי השיניים אצל שיננית כל חצי שנה.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו