קטן אבל כואב: כך תנצחו את הפצעים המציקים בחלל הפה

כיבים (אפטות) ונגעים בחלל הפה הם בחלק מהמקרים סתם מציקים, באחרים הם יכולים להוציא אותנו מדעתנו ובמצבים נדירים יותר הם אף עלולים להצביע על מחלות מורכבות. אז הנה כל מה שחשוב לדעת כדי לטפל באיומים הקטנים – אבל המשמעותיים כל כך

ד"ר טמיר ברונר, מנהל מחלקת הבקרה ברשת כללית סמייל

פצעים בפה

אין הרבה דברים בטבע שיכולים להיות כל כך קטנים מצד אחד – אבל כל כך מעצבנים ומתסכלים מהצד השני. פצעים בפה, על הלשון והשפתיים ללא ספק מצליחים לעמוד בשני הקריטריונים האלו ויכולים להוות מטרד של ממש שאי אפשר להתעלם ממנו.

ברוב המקרים, פצעים בפה לא מסכנים את הבריאות וצפויים לחלוף אחרי פרק זמן מסוים. אולם לעיתים הפצעים יכולים לאותת על בעיות רפואיות חמורות יותר שחשוב לתת עליהן את הדעת. אז כדי לעזור לכם להתמודד בצורה טובה יותר עם הנגעים המציקים – ריכזנו את כל המידע שחשוב להכיר עליהם ועל הדרכים להתמודד איתם:

אילו סוגים של פצעים בפה קיימים ומה המשמעות שלהם?

את הפצעים שמופיעים בפה ניתן לחלק לשני סוגים מרכזיים – כיבים (אפטות) ונגעים.

אפטות הן הסוג הנפוץ ביותר של פצעים בפה והן יכולות לצוץ במצבי לחץ או במקרים אחרים שתכף נכיר. ברוב המקרים האפטות יחלפו מעצמן ולא יעמידו את המטופל בסיכון.

יש גם נגעים שלא גורמים לכאבים רבים ויכולים להופיע בצבע אדום, לבן או בצורת מכתש. הנגעים יכולים גם לבלוט מעט או להופיע כשלפוחיות. במקרים מסוימים הם יכולים כאמור לאותת על בעיות רפואיות שחשוב לבדוק לעומק.

לכן, בכל מקרה של נגע לא מוכר בפה חשוב להיוועץ עם רופא שיניים, כירורג פה ולסת או מומחה ברפואת הפה. זה נכון גם לגבי אפטות שלא חולפות במשך זמן רב – יותר משבועיים בדרך כלל.

אפטה או סרטן הפה? כך מבדילים

איך להתכונן לבדיקה אצל הרופא ולמה לצפות במהלכה?

לפני הטיפול מומלץ לצלם את הנגעים במידת האפשר כדי שהרופא יוכל להבין האם הם גדלים או קטנים לאורך זמן.

במהלך הבדיקה, הרופא יבצע הערכה כללית של בריאות חלל הפה, לצד בדיקות נוספות של הסימטריה בפנים, צבע העור, טונוס השרירים ומצב בלוטות הלימפה. זאת כדי להעריך האם הנגע עשוי להעיד על בעיה רפואית אחרת שמסתתרת מתחת לפני השטח.

בנוסף הרופא יבחן באופן ספציפי את אזורי הלוע, החך, צידי הלשון ורצפת הפה – שם נוטים להתפתח מרבית הנגעים הסרטניים. בבדיקה הזאת יתכן ותילקח גם ביופסיה כדי לשלול או לאמת הימצאות גידול סרטני באזור.

למה מופיעים נגעים וכיבים בחלל הפה?

נגעים שאינם מוגדרים כ"אפטות" יכולים להיגרם כתוצאה ממגוון סיבות הכוללות בין היתר עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול וכאמור גידולים סרטניים במקרים נדירים.

הגורמים לאפטות יכולים לכלול בין היתר לחץ נפשי, היגיינה דנטלית לקויה, שינויים הורמונליים, היחלשות של מערכת החיסון וכן מחלות במערכת העיכול או מחלות אוטואימוניות.

חלק גדול מהאפטות עלולות להתפתח כתוצאה מטראומה מקומית – בעקבות שן שבורה או תותבת לא מתאימה שפוגעות בריריות הפה ויוצרות כיב כרוני. גם מחלות חניכיים או שימוש במוצרים דנטליים מסוימים יכולים לגרום לבעיה הנפוצה.

חשוב לזכור שלתזונה שלנו יש השפעה רבה גם על הבעיה הנפוצה הזאת. מאכלים חומציים כמו פירות הדר ובשר, מאכלים מתועשים או מוצרי חלב יכולים לעורר תגובה אלרגית ואפטות בחלל הפה ולכן כדאי להימנע מהם או לכל הפחות לצמצם את צריכתם.

מהם הסוגים השונים של אפטות בפה ומהי המשמעות שלהם?

את הכיבים בפה ניתן לחלק לשלושה סוגים מרכזיים:

  • אפטה מזערית (Minor Aphthae) – זהו כיב קטן, בדרך כלל בקוטר של עד סנטימטר, שצפוי לחלוף תוך זמן קצר בלי להשאיר צלקת או לגרום לנזקים.
  • אפטה משמעותית Major Aphthae)) – זהו כיב משמעותי ועקשן יותר אשר יכול להישאר בחלל הפה למשך כמה שבועות ואף להותיר צלקת.
  • הרפטיפורם (Herpatiform) – זהו מקבץ צפוף של אפטות שיוצר מעין שלפוחית שמזכירה את זו שמתפתחת בעקבות מחלת ההרפס הנגיפית.

איך לטפל בכיבים ולקצר את זמן ההחלמה?

כמו בכל תחום ברפואה, גם במקרה הזה, הטיפול המניעתי הוא היעיל והזול ביותר. הדבר החשוב ביותר שיש לבצע כדי לקצר את חייה של האפטה או הנגע הוא פשוט להקפיד הרבה יותר על חיזוק היגיינת הפה. בהקשר הזה חשוב לצחצח היטב את השיניים ולנקות גם את האזורים שביניהן לעיתים תכופות.

במקביל מומלץ להימנע מעישון ומצריכת אלכוהול שכאמור פוגעים מאוד בבריאות חלל הפה, מגבירים את הסיכון לאפטות ומאריכים את משך ההחלמה.

אם הכאב משמעותי ביותר, ניתן להיעזר בתכשירים מאלחשים למריחה מקומית על הפצע. התכשירים האלו אמנם לא יעלימו את האפטה אבל יספקו הקלה זמנית.

בנוסף, ניתן להשתמש במשחות המכילות סטרואידים או בשטיפות פה עם סטרואידים. כשהסטרואידים נספגים דרך ריריות הפה, הם יכולים לתרום להאצת תהליך הריפוי של הנגעים. אולם יש להשתמש בתכשירים אלו רק בהתאם להנחיות רופא השיניים ולנקוט בזהירות רבה בזמן השימוש.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

  1. פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?
  2. אפטה או סרטן הפה? כך מבדילים
  3. סד סנטלי: הכירו את הסוגים השונים

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו