הרגלים אוראליים מזיקים – פראפונקציות

שלא יתפוצץ לכם בפנים! אנשים רבים מבצעים הרגלים אוראליים מזיקים ברמה תת-מודעת ועלולים ליצור נזק גדול לשיניים, לפה, ללסתות לצוואר ולראש. מלעיסת מסטיק, כסיסת ציפורניים פיצוח גרעינים ופתיחת בקבוקים עם השיניים – האם זה מסוכן ואיך מפסיקים?

פרופ' אפרים וינוקור, אחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל

כסיסת ציפורניים

מה זה פראפונקציות?

פראפונקציה (פרא-פונקציה) היא פעולה לא תפקודית. בתוך המושג פראפונקציה כלולים כל ההרגלים או הפעילויות האוראליות שלא משמשים לצורך תפקוד פיזיולוגי אמיתי, כלומר התנהגויות לא אמיתיות של מערכת הלעיסה (לעיסה, בליעה,דיבור ונשימה).

מהן הפראפונקציות הנפוצות ביותר?

יש די הרבה כאלה, אולי תופתעו לדעת שגם לכם יש הרגל כזה ברשימה:

 • דחיפת לשון
 • נשיכת שפתיים וחפצים קשים
 • מציצת אצבע
 • כסיסת ציפורניים
 • לעיסת מסטיק
 • לעיסה חד-צדדית
 • תנועות ותנוחות הקשורות בכלי נגינה
 • נשיכת חפצים שונים (עפרונות, מסמרים, מקטרות, שנורקל וכדומה)
 • הרגלים הקשורים באומנות
 • הרגלים הקשורים ביציבה

ההרגלים האלו מתרחשים בדרך כלל בזמן שאנחנו ערים, חריקה והידוק שיניים בערות או בשינה (ברוקסיזם) איננה מוגדרת כפראפונקציה אלא כפעילות שרירית לא רצונית שיכולה להתרחש בערות או בזמן שישנים והיא בעלת פוטנציאל רב לגרום לכאבי פנים ולנזקים חמורים לשיניים כפי שנסביר בהמשך.

מתי הרגל אוראלי הופך למזיק?

פעילות פראפונקציונלית נפוצה מאוד באוכלוסייה וברוב המקרים היא לא גורמת נזק. הדבר הזה נכון כל עוד הכוחות המופעלים על-ידי אותם הרגלים לא חורגים מיכולת הספיגה של המבנים עליהם מופעלים הכוחות הללו (השיניים, מפרק הלסתות, שרירי הלעיסה), כאשר האיזון הזה מופר יש לנו בעיה.

הנזקים האפשריים של חריקת שיניים כוללים הרס המשנן (מערכת השיניים) או שיקומים פרותטיים (כתרים, גשרים,תותבות), דחיפת לשון שיכולה לפתוח את המנשך או ליצור רווחים בין השיניים הקדמיות במטופל שכבר סיים טיפול אורתודונטי (יישור שיניים), הידוק שיניים היכול לגרום לכאב מתמשך ולהגביל את פתיחת הפה. ככלל, הרגלים אוראליים עלולים להביא להיווצרות הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה(Temporo Mandibular Disorders).

לעיסת מסטיק

איך נמנעים מההרגלים המזיקים?

אם גם אתם אימצתם מנהג או הרגל שכזה, דעו כי מומלץ להימנע מביצוע הרגלים אוראליים כי לכל אחד יכולות ספיגה שונות ואי אפשר לצפות מראש מתי הגוף שלנו ייכנע. ההרגל הרע נעלם לרוב כאשר הגירוי מפסיק להיות פעיל, אך הוא עלול להפוך לכרוני ולגדול בעוצמה תוך שאנחנו ממשיכים לבצע אותו. בתנאים כאלו, הפעילות הזאת יכולה להיות הרסנית ולהוות בעיה טיפולית קשה ומתסכלת למטופל ולרופא כאחד.

איך מטפלים?

האבחון והגמילה מהפראפונקציות נחשבים קשים מפני שאת רוב הפראפונקציות אנחנו מבצעים ברמה לא מודעת ולעיתים אפילו מפיקים מהן הנאה. כשרופא שיניים רוצה לאבחן פראפונקציות הוא נדרש לסבלנות רבה מצידו ומצד המטופל. לפעמים הוא יבקש מהמטופל לערוך יומן מפורט של הפעילויות היומיות שלו והכאבים אותם הוא חווה: זמני הופעתם והעוצמה שלהם. כך הוא מקווה להביא את ההרגל המזיק לתודעה של המטופל, במקרים רבים הדרך לטיפול בבעיה היא המודעות לעצם הביצוע של הפראפונקציה, זה ובהמשך יש למצוא חיזוק חיובי שיתגבר על היצר לביצוע ההרגל.

אחרי האבחון הרופא בונה תוכנית טיפול ייחודית למטופל בהתאם לבעיה שהתגלה, מידת החומרה שלה והמצב הרפואי האישי שלו.

איך פונים לטיפול?

כדי לטפל בפראפונקציות יש לפנות לרופא השיניים שיאבחן מהו ההרגל המזיק ויציע תוכנית טיפול שתעזור להתמודד.

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

 

מידע נוסף בנושא

 1. כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?
 2. פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?
 3. איך לבחור רופא שיניים?

 

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו