חריקת שיניים בילדים – איך מטפלים?

בשפה הרפואית לתופעה הזאת קוראים ברוקסיזם והיא יכולה להופיע בגלל גנטיקה או טראומה ולגרום לנזקים בשיניים, נזקים בלסת ולהפרעות שינה. איך מאבחנים ואיך אפשר לטפל בזה?

פרופ' אפרים וינוקור, אחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל

חריקת שיניים בשינה

מה זה חריקת שיניים?

תופעה נפוצה למדי ולא רצונית שפוגעת באחד מכל 12 אנשים באוכלוסייה, ברפואת השיניים קוראים לה "ברוקסיזם". מי שסובל מחריקת שיניים ישן את שנתו, אך השרירים במערכת הלעיסה שלו ממשיכים לבצע פעולות.

מה זה חריקת שיניים בילדים?

מבחינה רפואית זה אותו הדבר כמו במבוגרים, אלא שהברוקסיזם נפוץ יותר בקרב ילדים (10% עד כמעט 40% מהילדים יכולים לסבול מחריקת שיניים). חשוב לציין כי חריקת השיניים בילדים לא גורמת לנזק ברוב המקרים, אבל זה לא אומר שאפשר להזניח את הטיפול בה.

במקרים חמורים של חריקת שיניים ייתכנו נזקים לשיניים עד להתפתחות הפרעות במערכת הלעיסה כולה. אם הילד או הילדה שלכם הגיעו לגיל שבו מתחלף המשנן, משיניים ראשוניות "שיני חלב" לשיניים קבועות (החל מגיל 6) אז צריך להקדיש תשומת לב מיוחדת לתופעה כדי למנוע פגיעה בשיניים הקבועות. חריקת השיניים יכולה להופיע כבר בילדים בגיל שנה.

ממה נגרמת חריקת שיניים בילדים?

הגורמים לחריקת השיניים הן בילדים והן במבוגרים עדיין לא ברורים לגמרי, אך בין הגורמים שהרופאה מכירה אפשר למנות את אלה:

  • מתח נפשי וגורמים פסיכולוגיים, לעיתים מקרים של טראומה שחווה הילד יכולים להתבטא בחריקת שיניים במהלך השינה, ולעיתים החריקה מופיעה כביטוי לסטרס, לחץ ומתח איתם הילד מתמודד בבית או במסגרת החינוכית שלו (בגן או בבית הספר).
  • כתופעת לוואי של שימוש בתרופות כמו ריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.
  • חסימה של דרכי האוויר. כמו אצל מבוגרים, חוקרים משערים שהידוק או חריקה של השיניים מסייעים לפתיחת דרכי האוויר. החוקרים הצליחו למצוא קשר בין נחירות אצל ילדים לבין חריקת השיניים. ממצא מעניין אחר שלהם הוא שהנחירות והברוקסיזם נפסקו לאחר ניתוח להורדת שקדים בילדים.
  • אלרגיות לחומרים שונים או אסתמה בילדים יכולים להוביל גם לברוקסיזם.
  • מבנה הלסת העליונה – ילדים בעלי חך צר ועמוק נטו יותר לחרוק שיניים ולנחור.
  • ילדים הסובלים מפגיעה מוחית, תסמונת דאון או משתיהן יחד חורקים יותר את שיניים מילדים בריאים (כ-42%), ומכך מסיקים הרופאים שהחריקה מושפעת ממערכת העצבים המרכזית.
  • יציבה לקויה יכולה לגרום לשכיחות רבה יותר של חריקת שיניים בילדים.

גנטיקה וחריקת שיניים

לפני שנגיע לדרכי הטיפול בחריקת שיניים, דעו כי אם הילד שלכם מתמודד עם התופעה חשוב לטפל בה שכן היא לא תמיד נעלמת מעצמה. למעשה, כ-86% מהמבוגרים שחרקו שיניים בילדותם ממשיכים לעשות זאת גם כמבוגרים. באופן כללי נראה שלגנטיקה חלק בהופעה של ברוקסיזם. מחקר מצא שהסיכוי ששני תאומים זהים יחרקו שיניים הוא גדול מהסיכוי ששני תאומים לא זהים יעשו זאת. למרות כל זאת, עולם המחקר עוד לא הצליח לקבוע את צורת ההעברה הגנטית וחוקרים משערים שיש גנים רבים המעורבים בהעברה של ההפרעה. תחת זאת, גם להשפעה הסביבתית יש משקל לא מבוטל ויכולה להשפיע על הנטייה הגנטית.

איך מאבחנים חריקת שיניים בילדים?

אבחנת הברוקסיזם אצל ילדים מתבססת בדרך כלל על דיווח ההורים ששומעים את הילד משמיעים קולות חריקת שיניים בזמן השינה. אם הילדים גם נוחרים אז יש לפנות למומחה אף-אוזן-גרון (לא נדרשת הפניה) לייעוץ ולבדיקה במעבדת שינה שם ינסו לבדוק אם מדובר בהפרעת שינה חסימתית.

כדי לאבחן חריקת שיניים מנסים לשלול קודם תופעות אחרות שהביטוי שלהן יכול להיות גם חריקת שיניים: תחילה מומלץ לערוך לילד הערכה פסיכולוגית בה מנסים לשלול אירועים טראומתיים שאולי לא ידועים להורים (בגן או בבית הספר), אחר כך יש לפנות לבדיקה של מומחה אף-אוזן-גרון כדי לשלול הפרעה בדרכי האוויר, ולבסוף בדיקה ואבחון של פיזיותרפיסט שיבדוק את היציבה של הילד.

 

סד דנטלי לילדים

איך מטפלים בחריקת שיניים בילדים?

לפני הכל מומלץ ללמד את הילד לשלוט במתח הנפשי. כבר הסברנו כי לחץ וסטרס הם מהגורמים לתופעה. הטיפול בברוקסיזם אצל ילדים נחוץ רק בעבור ילדים עם הפרעה חמורה במנשך השיניים, שחיקה מסיבית של השיניים וחשש מפגיעה במשנן הקבוע או בילדים שסובלים מבעיות רפואיות מקבילות.

הטיפול המומלץ לילדים בגיל המשנן המעורב (גיל 12-6) וילדים בעלי משנן קבוע (מגיל 12 ומעלה) הוא סד רך להגנה על המשנן. בעבור ילדים קטנים יותר להם שיניים ראשוניות בלבד (שיני חלב) יש לפנות להתייעצות עם רופא השיניים שלכם.

רופאי השיניים מקדישים תשומת לב רבה ונוקטים באמצעי זהירות רבים בטיפול בחריקת שיניים כדי לא לפגוע בהתפתות הנורמלית של המשנן והלסתות של הילדים.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

מידע נוסף בנושא

  1. סד לילה – נושמים לרווחה וישנים במנוחה
  2. כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?
  3. סמייל לילדים – כל הכתבות

 

מרפאות כללית סמייל ממשיכות לפעול כרגיל

כל טיפולי השיניים במרפאות מתקיימים כסדרם.

שימו לב: אין להגיע למרפאה ללא תיאום תור מסודר.

לרשימת המרפאות >>