עששת אצל ילדים

שיני הילד סוף סוף צמחו, אבל הן נראות רקובות? עששת אצל ילדים, המכונה גם "עששת הבקבוק", תוקפת כ-50% מהילדים עד גיל 6. מדובר במחלה שלא פוגעת רק במראה השיניים, אלא גם עלולה לגרום לבעיות אכילה, לבעיות התפתחות, ואף להפרעות בתפקוד היומיומי ובשינה | החדשות הטובות: אפשר למנוע עששת אצל ילדים, ואפילו בקלות

ד"ר רולי ברקוביץ, מומחית ברפואת שיניים לילדים, אחראית תחום רפואת השיניים לילדים כללית סמייל

עששת ילדים

נו? אז איך הוא? ילד טוב? נותן לכם לישון בלילה?נו? אז איך הוא? ילד טוב? נותן לכם לישון בלילה? תינוק חדש, כולם מברכים ואז מגיעות השאלות המעניינות… וכמעט תמיד, כשמגיעים לנושא השינה, התשובה די כואבת. לא פשוט. בין אם זה הילד הראשון, השני וגם הרביעי. קשה להרגיע, קשה להרדים וגם קשה לעבור לילה שלם בלי בכי. וזה קשה עוד יותר כשחופשת הלידה נגמרת ולמחרת צריך ללכת לעבודה.

אבל מה יותר מרגיע מלהניק את התינוק? פעולה כל כך חשובה, כל כך טבעית וגם אין ספק הכי מרגיעה. ובנוסף, כאשר פעולת ההנקה כבר לא כל כך הולכת, יש תחליפים לא רעים, כמו הבקבוק, שמשמש תחליף נהדר כשלא רוצים לקום באמצע הלילה ולהתחיל לטייל, לנדנד ולחפש פתרונות נואשים אחרים כדי להרגיע.

"עששת הבקבוק"

רק שאז מגיעה הפליאה מצד ההורים – השיניים רק צמחו והן כבר רקובות, איך זה יכול להיות? אז כן, זה יכול מאוד להיות. זאת עששת הילדות המוקדמת (ECC) ולא בכדי בעבר נקראה "עששת הבקבוק".

עששת הילדות המוקדמת היא המחלה הכרונית הכי נפוצה בכל העולם. הנתונים בארץ מראים על שכיחות של כ- 50% (בקרב ילדים עד גיל 6) ושכיחות של 15% בקרב ילדים הקטנים מגיל 3.

התופעה מתרחשת כתוצאה משילוב של מספר גורמים: פחמימות המצטברות על משטחי השיניים, המצאות חיידקים אשר יכולים לפרק אותן, חוסר צחצוח וכו'. התמונה הידועה והבולטת שממנה נבע השם הישן היא הרס נרחב של השיניים הקדמיות. הנקה או שתיית כל משקה שאינו מים (שתייה ממותקת, חלב ותחליפיו) הם הגורמים העיקריים לתופעה בגיל הינקות.

בעיקר מדובר על הנקה ושתייה מבקבוק במשך הלילה, כאשר זרימת הרוק פחותה ואין יכולת ניקוי טובה. גם שתייה ממושכת מבקבוק במשך היום של משקה שאינו מים יכולה לגרום לתופעה.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

הסימנים לעששת אצל ילדים

הסימנים הראשונים הנם כתמים קלים לבנים על המשטחים החיצוניים של השיניים הקדמיות. העששת מתקדמת ויכולה להגיע במהירות לשכבות השן הפנימיות ולהתקדם עד מוך השן. בתחילה עלולה להיווצר רגישות לקור, חום או מתוק, ועם ההתקדמות, מעורבות המוך עלולה לגרום לכאבים עזים.

אם העששת אינה מטופלת עלול להתפתח זיהום בקצה השורש בתוך עצם הלסת, המתבטא בנפיחות, ניידות והפרשת מוגלה. זיהום שכזה עלול להתפשט לחללים אחרים באזור הראש והצוואר ולהוות סיכון חמור.

מלבד העובדה שהעששת מהווה בעיה אסתטית חמורה הפוגעת במראה ועלולה לפגוע בביטחון העצמי של הילד, היא גורמת להפרעות באכילה, בעיות בהתפתחות, הפרעות בתפקוד היומיומי ובשינה.

העששת מתקדמת במהירות ופוגעת גם בשיניים סמוכות ועלולה גם לפגוע בנבטי השיניים הקבועות שנמצאים בתוך הלסת בסמוך לשורשי השיניים הנשירות.

אז מה חשוב לדעת ומה כדאי לעשות?

  • חשוב להימנע מהנקה במשך הלילה מהרגע שהשיניים מתחילות לבקוע
  • חשוב לא להרדים את התינוק עם בקבוק המכיל כל משקה אחר מלבד מים
  • את ההנקה או תחליפי החלב יש לתת בתור ארוחה בלבד ובין הארוחות חשוב לשתות רק מים
  • חשוב להמעיט באכילת פחמימות (חטיפים, ממתקים או משקאות ממותקים)
  • חשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום (בבוקר ובערב) כבר החל מבקיעת השן הראשונה
  • החל מגיל שנתיים חשוב להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד (ובמקרים של סיכון גבוה לעששת אף לפניכן אך זאת בהמלצת רופא השיניים)
  • חשוב להגיע לבדיקה ראשונית אצל רופא שיניים המטפל בילדים כבר בגיל שנה (לקבל המלצות להרגלי אכילה ושמירה על היגיינה אוראלית נכונים וכמובן לאבחן בעיות באם ישנן). חשוב להמשיך בביקורות שגרתיות כל חצי שנה
  • אם מתעורר חשד לבעיה, חשוב לבדוק ולטפל כבר עם הופעת הסימנים הראשונים (בשלבים ההתחלתיים מדובר בטיפול מניעתי, ובעת הצורך ישנן אפשרויות טיפול בדרכים שונות כמו טשטוש או הרדמה כללית, לפי מידת ההרס וכמובן גיל הילד ושתוף הפעולה).

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.