פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?

ביקור במרפאת שיניים מרתיע לא רק ילדים, וגורם לרבים מאיתנו לדחות שוב ושוב טיפולי שיניים חשובים, וכך להעמיק את הנזק. חיידקים בחלל הפה עלולים לגרום לדלקות ולזיהומים בגוף כולו. אז איך אפשר להתמודד עם פחד מרופא שיניים? קבלו כמה טיפים

ד"ר אדר מן, רופא שיניים במרפאת כללית סמייל במודיעין, ובמחלקת בקרה רפואית בכללית סמייל

רפואת שיניים משפיעה על בריאותו הכללית של הגוף ועל המראה האסתטי. כיוון שהפה הוא השער לגוף כולו, חניכיים ושיניים בריאות הן מדד לבריאות תקינה והרגשה כללית טובה, מה גם שמחלות הפה והמשנן משפיעות על הבריאות הכללית.

השיניים, הנחשפות בשעת חיוך, אכילה או דיבור, משפיעות על המראה החיצוני ובאופן טבעי, גם על הביטחון העצמי. רוב בני האדם מודעים להשפעת השיניים על הבריאות ועל המראה ומטפלים בשיניהם כהלכה, ועדיין, בקרב 10-20 אחוז מהאוכלוסייה, מבוגרים וילדים, קיים פחד עצום מהמחשבה על הטיפול העתידי ואפילו מהבדיקה המקדימה.

בשל אותו פחד נורא, חלק מהמטופלים מגיעים לרופא השיניים כשמצב פיהם כבר גרוע מאוד. לעתים הם מרגישים שלא בנוח על שלא טיפלו בעצמם לעיתים לאורך שנים ומתנצלים בפני רופא השיניים על ההזנחה. "פשוט מאוד", הם מסבירים, "פחדנו לבוא".

פחד מרופא שיניים

מדוע קיים פחד מרופא שיניים?

פחד מרופא שיניים ("דנטופוביה" בעגה המקצועית), מבוסס על פחד חסר פרופורציה אשר הופך לעיתים למצוקה של ממש רק מעצם המחשבה על הביקור אצל רופא השיניים והמחשבה על החדר הלבן, הכיסא המתרומם , רעש "המקדחה", ומגש המכשירים. פחדים רבים אנו "סוחבים" מהעבר בשל טיפולים כואבים או לא נעימים שעברנו כילדים והותירו בנו טראומה ולעתים  אנו אף מנחילים את הפחדים לילדינו.

לעיתים מדובר בפחד מהכירורגיה הכרוכה בעבודת הרופא – שחזור (סתימה), ביצוע עקירה או טיפול מורכב יותר. המחשבה על טיפול כירורגי, עלולה לעורר פחד בשל מגע באזור הכואב והרגיש באמצעות מכשירי הקדיחה, שכשלעצמם, משמיעים רעשים מאיימים ולא נעימים.

נושא ההרדמה אף הוא מאיים בעיקר בשל המחשבה שהשן לא תהיה רדומה דיה והכאב יורגש. אכן, קיימים מצבים דלקתיים בשן שמקשים על ההרדמה אולם ברוב המקרים, האזור מורדם והטיפול מתבצע כהלכה.

ומה באשר לחדירה לפה? גם היא מסתבר, מפחידה כמו גם תחושת איבוד השליטה על מה שהרופא עושה "שם" מבלי שנוכל לראות והשימוש במכשירים לא מוכרים.

כיצד ניתן להתמודד עם הפחד?

גישה וטכנולוגיה: לאורך השנים, בעקבות שיפור משמעותי הן בטכנולוגיה והן בגישה – חל שינוי משמעותי בטיפולי השיניים, המשפר את תוצאת הטיפול לאורך שנים ומיטיב עבור המטופלים את חווית הביקור במרפאה.

חומר טוב: התקדמות גדולה חלה בטיב החומרים המשמשים את רופאי השיניים וכחלק מכך בחומרי האלחוש העומדים לרשותם. במטופלים בעלי סף חרדה נמוך ניתן לטפל כיום בעזרת גז צחוק, זריקות אלחוש וספריי מאלחש או משחה החוסכים את כאב הדקירה.
גם המכשור מתקדם יותר. חלק מהמכשור נעים יותר לעין והרעש שמשמיעות המקדחות פחות מאיים.

בעזרת הדמיון: במקרים מיוחדים של פחד שלא ניתן להתגבר עליו, אפשר להיעזר באמצעים טיפוליים נוספים: טיפול פסיכולוגי, עמעום תחושות הפחד על ידי חשיפה הדרגתית, שיטות כמו היפנוזה או דמיון מודרך ולפעמים גם טיפול תרופתי.

מרפאות ציבוריות נעימות: קופות החולים פרשו בשנים האחרונות חסות על מרפאות השיניים, כלכלית וגיאוגרפית וכיום, רבות מהן הפרושות בכל רחבי הארץ, הן חלק בלתי נפרד מהרפואה הציבורית. מרפאות השיניים החדישות מעוצבות באופן ידידותי ומזמין ומעניקות חוויה נעימה למבקר בהן. יש בהן אזורי המתנה נוחים ומרגיעים, תמונות, פינת קפה, מוסיקה, מסך טלוויזיה. לעתים מותקנים מסכי טלוויזיה אף בחדר הטיפול עצמו, על הקיר ואפילו בתקרה, מעל ראשו של המטופל.

הגישה מתחילה בלימוד: בבתי הספר לרפואת שיניים ניתן כיום דגש מיוחד ללימוד יחסי הגומלין שבין רופא השיניים למטופל. הגישה הרווחת היום במרפאות היא לתת למטופל תחושת שליטה על הדברים שנעשים בתוך פיו. דבר זה נעשה באמצעות הסבר על התהליך הרפואי שהמטופל עתיד לעבור; מתן אפשרות לשאול שאלות; שיתוף בתכנית הטיפול – כל אלה תורמים להרגעתו. רופאי שיניים רבים מקפידים לייצר שיתוף פעולה ושיח נעים עם מטופליהם, טרום הטיפול, כך ששני הצדדים ניגשים לטיפול מתוך אמון הדדי כשהם רגועים ונינוחים.

רפואה מונעת: כמו ביתר תחומי הרפואה, גם במרפאות השיניים מדברים כיום על תכניות מניעה, טיפול מתחזק ושוטף והגעה למרפאה באופן תדיר כדי לשמור על בריאות טובה של הפה לאורך שנים. בבתי הספר ובגנים מתקיימות הדרכות לצחצוח נכון, שימוש במברשת מתאימה, חוט דנטאלי (או אמצעי עזר אחר לניקוי בין שיני) ולשמירה על היגיינת הפה. הורים רבים לומדים כיצד לסייע לילדיהם לשמור על פיהם, לומדים לאזן את התזונה ולהפיג את הפחדים בקרב ילדיהם מביקור במרפאה.

אסור שפחד יגרום  להימנעות מטיפול. חיידקים מחלל הפה עלולים לגרום לדלקות וזיהומים ברחבי הגוף ובאזור הלב, להביא לחום ולהרגשה ירודה, לגרור לידות מוקדמות אצל נשים בהריון, ליצור בעיה באכילה, בדיבור.

ילדים, מבוגרים, נשים הרות וקשישים – כולם צריכים להקפיד על בריאות הפה ויפה שעה אחת קודם. חשוב לזכור שרפואת השיניים מציעה כיום פתרונות טובים ונוחים – לכל מי שפוחדים להגיע לטיפול. שווה אם כן, לקרוא את הדברים, להפנים, להתגבר על הפחד למען בריאות ואיכות חיים טובה יותר ולבוא להיבדק במרפאה!

 

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

 

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

עדכוני פעילות כללית סמייל

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, המרפאות סגורות. ניתן לקבל טיפולי עזרה ראשונה בלבד במרפאות המר"מ (מרכז לרפואה מיידית) ובמרפאות ההסדר.

מטופלים שאובחנו כחולי קורונה או אנשים שחייבים להישאר בבידוד למשך 14 יום יכולים לפנות לייעוץ טלפוני.

לכל הפרטים >>