תשעה חודשים של שיניים בריאות

פעילות הורמונלית מוגברת במהלך ההיריון גורמת לפעמים לרגישות יתר בחניכיים, ולהימנעות מצחצוח שיניים מיטבי. היגיינת פה ירודה עלולה לשמש עבור חיידקים כדלת כניסה למערכת הדם - ולגרום לדלקות, לחום ואף ללידה מוקדמת. בהיריון וזקוקה לטיפול שיניים? היכנסי ובדקי מתי מומלץ לבצע אותו

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

פעילות הורמונלית מוגברת במהלך ההיריון עשויה לגרום לרגישות יתר בחניכיים. כיוון שהצחצוח נעים פחות ולעיתים מעורר הקאה, נמנעות חלק מהנשים מלצחצח כראוי את שיניהן.

אלא שכעת, הגוף מגיב באופן חריף יותר לרובד החיידקי וככל שהאם ההרה תמתין שהרגישות תעבור – הנפיחות והאודם יתגברו ועלולים לגרור מחלת חניכיים ועששת. על כן, גם אם זה רגיש, מומלץ לנשים הרות לצחצח את שיניהן באופן קבוע, להשתמש בשטיפות פה עם פלואוריד ולבצע מעקב קבוע אצל רופא שיניים ושיננית.

לטפל לפני

בשל הרגישות בחניכיים וכיוון שבהיריון עדיף להמעיט בשליש הראשון בצילומי רנטגן ובעקירות או בטיפולים מורכבים, כדאי לטפל בשיניים לפני תחילת ההיריון. מאידך, בעת הצורך חשוב מאד לטפל ולא להניח לזיהום להתפשט, כיוון שהיגיינת פה ירודה עלולה לאפשר חדירת חיידקים ומזהמים למערכת הדם ולגרום לדלקות, חום ואף ללידה מוקדמת ולמשקל ולד נמוך. זיהום מסוכן לעובר הרבה יותר מכל טיפול שיניים. 

היריון טיפול שיניים

צילומי רנטגן

בשליש הראשון להיריון משתדלים להימנע עד כמה שאפשר מצילומי רנטגן אולם במקרי חירום כמו זיהום שעלול לגרור חום ודלקת חריפה, אפשר להניח בשליש הראשון להיריון שכבת מגן (לעיתים כפולה) על בטנה של האם ולבצע צילום ללא חשש. בשלישים הבאים, אין כל מניעה לצלם בעזרת המיגון השגרתי. 

מתי הכי נוח ומומלץ לטפל

השליש הראשון להיריון הוא הרגיש מכולם כיוון שבו "מתבסס" ההיריון ומתפתח. אם אין בעיה דחופה, התקופה הנוחה ביותר לטיפול היא בשליש השני והשלישי בין החודשים הרביעי והשביעי.( מהחודש השמיני לעיתים קשה לאם המיועדת הישיבה באופן שמאפשר טיפול נח) 

טיפולים מיוחדים

טיפולים מורכבים כגון כתרים, שתלים וכירורגיית פה ולסת, עדיף לעשות לפני או אחרי ההיריון בשל רגישות ומורכבות הטיפול. טיפולים משמרים כטיפול שורש, סתימה או סילוק אבנית, אפשר לעבור במהלך ההיריון ללא חשש. 

נטילת תרופות

כשעל האישה ההרה לעבור טיפול אינטנסיבי הכולל נטילת אנטיביוטיקה, יש להיוועץ ברופא הנשים וברופא השיניים והם ימליצו על התרופות המתאימות לה.

כללית סמייל – רפואת שיניים מקצוענית. בשבילך.

לקביעת תור אונליין לחצו כאן

חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

עכשיו אפשר לחייך חיוך גדול

כללית סמייל מציעה ללקוחות כללית מושלם פלטינום

טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪!

סתימות, עקירות, טיפולי שורש ועוד

*ללקוחות מעל לגיל 18

לפרטים היכנסו