עשור אחרי עשור: ככה שומרים על בריאות השיניים והפה בכל גיל

ד" חגי סלוצקי

מהעששת בילדות, דרך דלקות החניכיים בבגרות ועד להיחלשות השיניים או אפילו אובדן שלהן בגיל השלישי – כך נימנע מהבעיות הכי נפוצות בכל שלב בחיים ונשמור על שיניים בריאות בכל עשור בחיים

הקדמה

שיניים בריאות וחיוך בריא ואסתטי משפיעים כמעט על כל היבט בהתנהלות שלנו –הדיבור, על עיבוד המזון, הרושם שאנחנו מותירים על הסביבה, הקשרים החברתיים שלנו, קבלה לעבודה ודברים נוספים שאנחנו בדרך כלל אפילו לא מודעים אליהם. אנחנו רוצים להאמין שאנחנו יודעים מה צריך לעשות כדי לשמור על שיניים בריאות ואסתטיות, אבל לא תמיד מבינים שהמשימה הזאת משתנה קצת ככל שחולפות השנים. אז כדי לעזור להבטיח שיהיו לכם את הכלים המתאימים לנצח במלחמה האינסופית הזאת, הנה העצות הכי טובות לשמירה על הבריאות הדנטלית בכל עשור בחייכם ובחיי הילדים שלכם:

0 עד 10

מפתחים שגרה בריאה ונלחמים בעששת: בקיעת השיניים מתחילה להתרחש בסביבות גיל חצי שנה ונמשכת עד גיל שנתיים או שלוש. בתקופה הזאת בוקעות 20 שיניים זמניות. במקרים מסוימים, התהליך עובר חלק ובאחרים הוא עלול להיות כרוך בכאבים או אי-נוחות. לאורך השנים התפתחו לא מעט "אגדות אורבניות" באשר לדרך הנכונה להתגבר על הכאב. כדי לעשות זאת ביעילות, חשוב להבדיל בין עצות מבוססות לאלו שלא יעזרו ואף עלולות לעשות נזק. את כל המידע שחשוב לדעת בנושא הזה ריכזנו לכם במדריך ייעודי.

בעשור הראשון לחיים, חשוב יותר מכל לסגל לילדים הרגלים בריאים לשמירה על בריאות הפה. זוהי תקופה שבה השיניים צומחות ומתחלפות ורבים מהילדים סובלים מעששת, כלומר "חורים בשיניים". חשוב להקפיד לצחצח להם שיניים מיום בקיעתן וללמד אותם לעשות זאת בעצמם כמו שצריך כשהם בוגרים מספיק, והגיעו ליכולת זאת מבחינת השליטה במוטוריקה עדינה וגסה. השלב הזה די משיק ליכולת לשרוך שרוכים בעצמם למשל.

בנוסף, מומלץ מאוד להגיע לביקורות שגרתיות אצל רופא השיניים – גם כדי לעקוב אחר התקדמות צמיחת השיניים ולזהות מראש מחלות לפני שיחמירו, אבל גם כדי שהילדים לא יחששו מביקורים אלה. אם תביאו אותם למרפאה רק בשביל טיפולים כואבים, הם יקשרו את המקום עם החוויה הטראומתית ועלולים לפתח פחד שילווה אותם גם בגיל מבוגר ולעיתים אף ימנע מהם לבקש טיפול.

10 עד 20

יישור שיניים ובדיקות תקופתיות: גיל ההתבגרות הוא הזמן האידאלי לבצע תהליך יישור שיניים. אלו שנים של גדילה, התפתחות ושינויים פיזיולוגיים רבים – ולכן זו תקופה מצוינת גם לבצע יישור שיניים. חשוב להבין שבעבור בני נוער רבים, גיל ההתבגרות הוא תקופה מטלטלת ואמוציונלית שבה חלקם מתקשים לשמור על שגרה בריאה שכוללת גם טיפול יסודי בבריאות הפה. הבעיה עשויה אף להחמיר בשירות הצבאי, שמאופיין בעייפות ולחץ נפשי שמקשים עוד יותר לשפר את ההיגיינה הדנטלית. לכן, בשנים אלו חשוב לשים לב במיוחד לבעיות כמו דלקות חניכיים ועששת שעלולות לסכן מאוד את הבריאות ולהחמיר עם הזמן בהיעדר טיפול. בשנות העשרה, יש להקפיד על ביקורות תקופתיות אצל רופא שיניים כדי לזהות מבעוד מועד בעיות דנטליות, וכן לבצע ניקוי יסודי של חלל הפה אצל שיננית אחת לכמה חודשים. הפעולות הפשוטות האלו יכולות להשפיע בצורה דרמטית על בריאות הפה בעשור הזה ובאלו שעוד יבואו אחריו.
אלו טיפולי השיניים שכדאי לעשות בחופש הגדול
טיפולי שיניים בחופש הגדול

20 עד 30

ניצנים ראשונים של מחלות חניכיים: דלקת חניכיים היא המחלה הכרונית הנפוצה בעולם. היא יכולה להופיע כבר אצל מתבגרים, אך השכיחות שלה עולה במידה ניכרת בקרב אנשים בשנות ה-20 לחייהם. זוהי תקופה שבה רבים יוצאים מבית ההורים לחיים עצמאיים, דבר שמתבטא לעיתים בלחץ נפשי ובמעבר לתזונה המבוססת על מעכלים מתועשים, עתירי פחמימות ושומנים.

צעירים רבים גם נמנעים מביקור במרפאת השיניים מכיוון שהם מנסים לחסוך ככל שהם יכולים, דבר אשר מעלה עוד יותר אתה סיכון לדלקות חניכיים ולמחלות אחרות.

חשוב להבין כי בשלביה הראשונים של הדלקת, הסימנים שלה הם לא דרמטיים במיוחד ולכן קל להתעלם מהם. הדלקת לא מלווה בכאבים, אלא בעיקר בנפיחות, דימום וטעם רע בפה שבדרך כלל לא ישפיעו מאוד על השגרה. עם זאת, כשמתעלמים מהבעיה, היא עלולה להפוך למחלת חניכיים כרונית – ואז עלולה להגיע עד אובדן השיניים ולאיים על עצמות הלסת שתומכות בהן.

ובעבור נשים בהריון, הסיכון הזה רק הופך משמעותי יותר. בתקופה זו, הורמונים מציפים את הגוף ומעלים את השכיחות של דלקות חניכיים. לכך מצטרפות גם ההקאות המרובות שמגבירות את החומציות בפה ומחמירות עוד יותר את הבעיה.

לכן, דווקא בגילים אלו ובמיוחד כשאנחנו מאמינים ש"הכול בסדר" בפה שלנו – חשוב להקפיד על בדיקות שגרתיות במרפאת השיניים ולעשות את מרב המאמצים כדי לשמור על בריאות הפה.

30 עד 50

נזקי הזמן מתחילים להופיע: רבים מהאנשים בעשור הרביעי והחמישי לחייהם מתחילים לסבול, לעיתים לראשונה, מבעיות כמו אובדן שיניים, הצהבה משמעותית שלהן או בעיות אסתטיות שמשפיעות מאוד על הביטחון או ההערכה העצמית.

הרגלים נפוצים והשפעות סביבתיות כמו עישון, לחץ נפשי, חוסר שינה, צריכת קפאין מוגברת, וקושי בהקפדה על היגיינת הפה – מגבירים משמעותית את הסיכון הזה. לכן, ככל שמתבגרים כדאי לחשוב כל הזמן איך משפרים את אורח החיים כדי להימנע מהסיכון הזה שרק יהפוך משמעותי יותר ויותר.

בשנים אלו, רבים גם בוחרים להתחיל לבצע טיפולים אסתטיים בחלל הפה – לרבות הלבנת שיניים או ציפוי שלהן בחומר שמחזק, מאריך אותן ומשפר את המראה שלהן. אלו שנים שבהן רבים גם בוחרים לבצע טיפולים לשחזור שיניים פגועות או אבודות בעזרת שתלים וכתרים.

גיל 50 והלאה

לשמר, לשמר, לשמר: גיל 50 אמנם נחשב כיום ל-30 החדש ובעידן המודרני לא באמת חייב להתבטא בתחושה של זקנה, אך חשוב להבין כי בתקופה זו חשוב מאי פעם לבצע פעולות בסיסיות שיבטיחו שתיהנו משיניים בריאות ואסתטיות גם בעשורים הבאים.

לשמירה על בריאות הפה, חשוב להבין, יש השפעה לא רק על השיניים – אלא גם על בעיות נוספות ורבות שאנחנו לא תמיד לוקחים בחשבון. לדוגמה, כמה מחקרים מהשנים האחרונות מצאו קשר בין דלקות חניכיים לבין מחלות מוח כמו דמנציה. מחקרים אחרים מצאו קשר בין בעיות חניכיים לבין שבץ, מחלות לב ואפילו סוכרת.

לכן, אם אתם מזהים אצלכם את תסמיני הדלקת וגם אם לא – חשוב להקפיד להגיע לעיתים תכופות – לפחות פעמיים בשנה – לניקוי יסודי של חלל הפה אצל שיננית וכן לבדיקות שגרתיות אצל רופא שיניים לפחות פעם בשנה. כמו בכל גיל, גם כאן האחריות האישית מהווה מרכיב מרכזי ביכולת לשמור על בריאות הפה ולהבטיח שתמשיכו לחייך גם בשנות הזהב שלכם.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה ברפואת שיניים ציבורית, והרופא הראשי של רשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • זוג מבוגר - רפורמה

  טיפולי שיניים מסובסדים למבוגרים – כל מה שצריך לדעת

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולים משמרים ב-20 ש"ח

  טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪: מחייכים כל הדרך למרפאה

  קראו עוד arrow icon
 • המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים לילדים

  כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?

  קראו עוד arrow icon