שיניים בריאות בגיל השלישי

ד"ר אורון שמואלי

שיני זהב כבר מזמן הפכו להיסטוריה מאובקת. רפואת השיניים המודרנית מציעה לאוכלוסייה הבוגרת שתלי טיטניום, טיפולי שיניים משקמים ופתרונות דנטליים מתקדמים | אסתטיקה דנטלית בגיל השלישי

העולם שייך לצעירים? לא רק, העלייה בתוחלת החיים מביאה עמה גידול משמעותי באוכלוסיית המבוגרים ובני הגיל השלישי, כאשר למעשה, עד שנת 2040, מספרם של בני ה-65 עתיד להכפיל את עצמו.

האתגר המרכזי העומד בפני רופאי השיניים בטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי הוא שמירה על מִשנן (שלמות השיניים בפה) ומתן מענה לצורך בטיפול שיקומי – תותבות, שתלים וכדומה. המטרה היא לשמר הן את יכולת הלעיסה והן את המראה האסתטי, על מנת לאפשר איכות חיים ודימוי עצמי נאות בצד שמירה על הבריאות הכללית.

כ-50% מבני ה-65 סובלים ממחלות רקע שונות, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, המחייבות אותם ליטול תרופות כשגרה. מחלות אלה והתרופות השכיחות לטיפול בהן, עלולות לגרום לתופעות לוואי שונות, המשפיעות בין השאר על בריאות השיניים וחלל הפה. גם דלקת חניכיים כרונית יכולה להשפיע על הבריאות הכללית של האדם בתחומים שונים כגון פגיעה באיזון סוכרת, נטייה מוגברת למחלות כלליות ולפגיעה במסתמי הלב ואף משפיעה על מחלת השיטיון (דמנציה).

התקדמות הידע והטכנולוגיה מעניקה כיום "ארגז כלים" מגוון לפתרון בעיות שיניים האופייניות לגיל השלישי ובהן נסיגת חניכיים, שחיקה, יובש בפה ואובדן מִשנן. מעבר למיומנות הנדרשת מרופא השיניים, חשובה מאוד מודעות המטופל להקפדה על היגיינה אוראלית.

גם אם המטופל צחצח שיניים היטב לאורך השנים, נעזר בחוט דנטלי ולא חסך ביקורים אצל השיננית, הרי שהיגיינת הפה עלולה להיפגע בגיל השלישי, הן בשל בעיות קוגניטיביות, האופייניות בקרב חלק מהקשישים, והן לאור ירידה ביכולת המוטורית כתוצאה ממחלות שונות, מבעיות מפרקים ועד אלצהיימר.

הקפדה רבה על היגיינה אוראלית נאותה גם בגיל המתקדם, בשילוב עם ביקורים סדירים אצל רופא השיניים, תסייע להקטין את תחלואת השיניים ואת השפעתה על איכות החיים הכללית.

במה חשוב לטפל?

יובש פה
תופעת היובש בפה מכונה קסרוסטומיה ונפוצה בכשליש מאוכלוסיית המטופלים מעל גיל 65. הרוק, המיוצר על ידי בלוטות בחלל בפה, משמש להגנה טבעית על שלמות רקמות השן. הוא מסייע בפירוק המזון באמצעות אנזימים המצויים בו, קוטל חיידקים על ידי נוגדנים, שוטף את שאריות המזון ועוזר בלעיסה ובבליעה. תרופות מסוימות עלולות לגרור ירידה בהפרשת הרוק, בעיקר תרופות ליתר לחץ דם ולטיפול בדיכאון כמו גם עישון וצריכת אלכוהול, טיפולים כימותרפיים והקרנות, כל זאת מעבר לירידה טבעית באיכות וכמות הרוק עם הגיל.

מה עושים? הפסקת עישון, הימנעות ממשקאות חריפים והפחתה או הפסקה של צריכת קפאין יכולים לסייע וכן – הגברת כמות השתייה, לעיסת מסטיק ללא סוכר לפרק זמן קצר אחרי הארוחות ושמירה על היגיינה אוראלית. ניתן גם להשתמש בתחליפי רוק, אותם ניתן להשיג בשטיפות פה או כג'ל לצחצוח.

נסיגת חניכיים
בשלב הראשון גורמת נסיגת החניכיים לחשיפתם של שורשי השן לשאריות המזון ולרובד החיידקים. כתוצאה מכך, עלולים להתגלות נגעים עששתיים ב"צווארי השיניים" – חלק השן המצוי בקרבה לחניכיים. האצת הנסיגה יכולה לגרום לאובדן "רכס העצם" ולאיבוד שיניים. התהליך מואץ בגיל המתקדם ויכול לנבוע ממחלות כרוניות כגון סוכרת.

מה עושים? לפני הטיפול, חשוב שהמטופל והרופא יבחנו ביחד את החלופות לטיפול, תוך התחשבות בתוצאות ושקילה של כל האפשרויות בכל הקשור לתפקוד באכילה ולמראה האסתטי. ניתן לשפר את הבריאות, את איכות החיים ואת הדימוי העצמי באמצעות טיפול משקם, שעליו נרחיב בהמשך.

ריריות ופצעים
בעת השימוש בתותבות נשלפות ובשל תופעת יובש וחוסר בסיכוך מספק בין השן התותבת לרקמות, עלולים להיווצר כיבים ופצעים בריריות ובחלל הפה.

מה עושים? מקפידים על ביקורות סדירות אצל רופא השיניים. אחד מתפקידיו של רופא השיניים, בכל ביקורת תקופתית הוא ביצוע בדיקה מוקפדת של כלל הרקמות בחלל הפה כולל השפתיים והלשון, על מנת לזהות כיבים או נגעים, לאבחן את זהותם ולקבל החלטות באשר לטיפול בהם. אם יש לכם כיב שלא מתרפא לאור עשרה ימים עד שבועיים אנא חושו לבדוק אותו אצל רופא השיניים.

שחיקת שיניים
בלאי, שחיקה והידוק השיניים בחוזקה, גורמים לא אחת לפגיעה אסתטית ולקושי בלעיסה ובעקבות כך גם לשינויים בסגירת השיניים בין שתי הלסתות. הדבר יכול לגרור רגישות יתר בשיניים, פגיעה אסתטית, סדקים ושברים בשן.

מה עושים? מומלץ לפנות לרופא השיניים לייעוץ והתאמת פתרון טיפולי.

טיפולי שיניים משקמים בגיל השלישי

שתלים: השתל הדנטלי שוכלל בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת על ידי הרופא השוודי ד"ר ברנמרק, אורתופד במקצועו, שגילה כי טיטניום מאפשר לעצם לצמוח סביבו באופן הדוק ובכך לתמוך בשתל להשגת יציבות. גילוי זה שינה את פני רפואת השיניים המשקמת.

כיום, אפשר לשקם שיניים חסרות ברמת השן הבודדת כמו גם בהתקנת שתלים לצורך אחיזת תותבות נשלפות והבטחת עיגונן. כשמצב בריאותו של המטופל מאפשר זאת וכמות עצם הלסת נשמרה ברמה מספקת, שתלי הטיטניום מותקנים בעצם הלסת. לפני התקנת כל שתל נהוג לבצע בדיקות הדמיה (CT) על מנת לוודא שממדי העצם הקיימת מאפשרים את ביצוע הפעולה. במקרים מסוימים ממליצים על ביצוע פעולות מקדימות להשתלה, ליצירת עצם נוספת שתאפשר ביצוע שתלים.

תותבות נשלפות: התותבות הנשלפות נחלקות לתותבות חלקיות, המשחזרות חלק מהמִשנן שאבד ולתותבות שלמות המתאימות למטופלים שאיבדו את כל שיניהם. חשוב לציין כי תותבת שלמה ללסת התחתונה אינה מקנה יציבות מושלמת, עקב ניידות הלסת התחתונה, פעילות השרירים סביב הלסת ומיקומה של הלשון בסמיכות לתותבת זו. לצורך כך, ההמלצה היא להתקין בלסת התחתונה בין שניים לארבעה שתלים אשר ישמשו עוגנים ויסייעו ליציבותה של התותבת.

תחזוקה שוטפת: חשוב לבצע בדיקה תקופתית מדי חצי שנה אצל רופא השיניים, טיפולים סדירים על ידי שיננית ושמירה על היגיינה אוראלית, כולל שטיפות ושימוש בג'ל למניעת יובש בפה. כאשר הפעילות המוטורית לקויה, או במקרה שקיימת מגבלה תפקודית אשר מגבילה את צחצוח השיניים במברשת רגילה, רצוי לעבור לשימוש במברשת חשמלית.

ד"ר אורון שמואלי הוא המנהל הרפואי של מרחב מרכז ברשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  קראו עוד arrow icon
 • זוג מבוגר - רפורמה

  טיפולי שיניים מסובסדים למבוגרים – כל מה שצריך לדעת

  קראו עוד arrow icon
 • מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

  מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

  קראו עוד arrow icon
 • גשר שקוף

  יישור שיניים למבוגרים עם גשר שקוף

  קראו עוד arrow icon