השתלת שיניים – מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך?

רופאי כללית סמייל

תחום השתלים הדנטליים דורש רמת מקצועיות ומיומנות גבוהה ביותר. מתי חשוב לבצע השתלת שיניים ללא דיחוי, ומה עלול לקרות אם הטיפול לא מתבצע בזמן?

שתלים דנטליים (Dental implants), המוכרים יותר בקרב הציבור כ"השתלת שיניים", הם ללא ספק אחת המהפכות המשמעותיות ביותר שהתרחשו בעשורים האחרונים בתחום רפואת השיניים. בזכותם אפשר לזכות בחיוך מושלם גם אחרי שהשיניים נעקרות או נהרסות, ללא צורך בשימוש בתותבות.

בשונה משיניים תותבות, שתלים דנטליים מהווים את התחליף הקרוב ביותר לשיניים טבעיות – הם מקובעים במקומם, החיבור שלהם לעצם הלסת מאפשר לעיסה ונגיסה גם במזונות קשים, ועבודה נכונה ומדויקת של רופא השיניים יוצרת מראה של שיניים לגמרי טבעיות. מיותר לומר שיש לכך לא רק השפעה תפקודית, אלא גם השפעה רגשית וחברתית.

בדומה לטיפולי שיניים רבים אחרים, גם השתלת שיניים אינה מסתכמת רק בגילוי המדעי פורץ הדרך – אלא בעיקר ביישום שלו, שדורש רמת מקצועיות ומיומנות גבוהה ביותר.

על פי החוק בישראל, כל רופא שיניים יכול לבצע את הטיפול הכירורגי של השתלת שתלים, גם אם הוא לא מומחה בתחום, ואפילו אם הוא מעולם לא עבר הכשרה מיוחדת. זאת על אף שמבקר המדינה הזהיר בשנת 2015 שביצוע השתלת שיניים על ידי רופא מומחה עשויה למנוע מהמטופל נזקים קשים, ואף בלתי הפיכים.

בכללית סמייל מכירים היטב בחשיבות הרמה המקצועית הבלתי מתפשרת לצורך קבלת תוצאות מיטביות לאחר השתלת שיניים, ולכן אך ורק רופא מומחה מבצע אותן – מומחה לפריודונטיה או מומחה לכירורגיית פה ולסתות.

איך מבצעים השתלת שיניים?

שתלים דנטליים מהווים תחליף לשורשי השיניים החסרות, ולכן לא ניתן לראות אותם לאחר ההשתלה – הם מוברגים אל תוך עצם הלסת. החלק אותו ניתן לראות לאחר השתלת שיניים נקרא "כתר" – כלומר התחליף לכותרת השן – החלק החשוף של השן.

לאחר הברגת השתלים הדנטליים לתוך עצם הלסת, מבצעים באזור תפירה תוך כיסוי אזור השתלים הדנטליים באמצעות רקמת החניכיים.

לאחר מספר חודשים של ריפוי וצמיחת העצם סביב השיניים, מרכיבים על גבי השתל כיפת מתכת, וכעבור כמה שבועות מותקן הכתר – הדומה לשן טבעית ועשוי מחרסינה.

מדובר כאמור בהליך טיפולי האורך מספר חודשים, אולם כיום יש רופאי שיניים שמבצעים את הטיפול כולו בניתוח אחד בודד.
כתר חרסינה, ברגים עמידים – על החומרים הרפואיים בהם אנחנו משתמשים בכללית סמייל

שיעור ההצלחה של הטיפול

שתלים דנטליים עשויים מטיטניום, שמשקלו יחסית קל והוא לא נדחה על ידי הגוף. שיעור ההצלחה הגבוה ביותר של תחליפים המושתלים בגוף הוא – ניחשתם נכון – בתחום השתלת שיניים, והוא מגיע ל-95% הצלחה.

בהקשר זה חשוב לציין שעישון בהקשר השתלת שיניים מהווה גורם המכפיל את כמות הכישלונות של הטיפול, ממש כך. לכן קיימת חשיבות רבה להיגמל לחלוטין מעישון לפחות חודש לפני וגם אחרי השתלת שיניים.

גורמים נוספים בעלי השפעה שלילית על הצלחת השתלת שיניים הם: סוכרת שאינה מבוקרת, אלכוהול, וכן מחלת חניכיים שאינה בטיפול. וכמו תמיד, גם היגיינת פה לקויה שיכולים להשפיע על בריאות השיניים – גם, ובעיקר, כאשר מדובר בשתלים דנטליים.

שתלים

לא רק שיקולים אסתטיים

בשונה מהדעה הרווחת בקרב הציבור, לדחיית ניתוח השתלת שיניים עשויות להיות השלכות כבדות על בריאות הפה והשיניים.

לאחר עקירת שיניים, או אובדן שיניים בעקבות חבלה או מחלה, נפסק למעשה תפקידה של עצם הלסת כתומכת בשן. הגוף שלנו לא אוהב לבזבז אנרגיה, ולכן הוא מפסיק להורות על שיגור "חומרי הבנייה" הביולוגיים הדרושים לשימור עצם הלסת לעבר הפה. כך למעשה מתחילה נסיגה איטית והדרגתית של עצם הלסת – ויש לכך השלכות לא רק אסתטיות, אלא גם תפקודיות.

עם הזמן, ללא טיפול נכון, ניתן לזהות תהליך של "שקיעת" עצם הלסת, שמשפיע על מראה הפנים הכללי, ומשווה לו מראה מבוגר יותר.

במקרה כזה, קיים חשש שלשתל לא תהיה אחיזה איתנה בַּעצם לאורך זמן, ואז יש צורך לבצע הליך כירורגי נוסף – השתלת עצם. ככל שחולף זמן ממושך יותר ממועד אובדן השיניים – כך עולה הסיכוי לצורך לבצע עיבוי של העצם לפני השתלת השיניים, והתהליך צפוי להתעכב מספר חודשים נוספים עד לקליטת העצם המושתלת בפה.

כאשר יש צורך בעיבוי העצם בחלק האחורי של הלסת העליונה, באזור השיניים הטוחנות, מכונה השתלת העצם באזור זה "הרמת סינוס" (Sinus Lift). מחסור בעצם באזור יוצר חשש שהשתלים הדנטליים יחדרו לאזור הסינוסים, שנמצאים ממש מעל, יגרמו לדלקת, ויכשילו את הפרוצדורה הרפואית כולה.

הרדמה מקומית או כללית?

השתלת שיניים נעשית ברוב המקרים לאחר הרדמה מקומית, ולכן מדובר בטיפול שאינו כרוך בכל תחושת כאב במהלכו.

עם זאת, ישנם מצבים בהם נדרשת הרדמה כללית. זאת, כאשר נדרש ניתוח מורכב הכולל פעולות נרחבות באזור הלסת וכן השתלות עצם מורכבות ולעיתים נטילת עצם באזור עצם הירך.

בנוסף נשקלת אפשרות לבצע השתלת שיניים לאחר הרדמה כללית, כאשר המטופל מגלה סימני חרדה. מדובר במקרים חריגים בלבד, כאשר אין אפשרות לווסת את תחושות החרדה באמצעות טיפול תרופתי נוגד חרדה, גז צחוק, או טשטוש הכרתי בנוכחות מרדים.

חזרה לשגרה אחרי הטיפול

השתלת שיניים היא הליך כירורגי לכל דבר ועניין, ולכן לאחר הטיפול יש לחזור לשגרה באופן הדרגתי ומבוקר.

כאבים הם תופעה שכיחה לאחר התפוגגות ההרדמה המקומית, וניתן להקל עליהם באמצעות משככי כאבים שרושם הרופא המטפל. אחרי השתלת שיניים מופיעים לפעמים שטפי דם, דימום וקושי לפתוח את הפה. בנוסף יכולה להופיע נפיחות שמגיעה לשיאהּ כשלושה ימים לאחר השתלת השיניים.

פעילות גופנית גורמת לעלייה בלחץ הדם, והיא עלולה לגרום להגביר את הנפיחות ולגרום לדימום. לכן מומלץ לאחר השתלת שיניים להימנע מפעילות גופנית בין שלושה ימים לשבועיים, בהתאם למורכבות הניתוח ולהוראות הרופא.

לאחר השתלת שיניים, יש צורך בהמשך מעקב ארוך טווח, על מנת לבדוק את תקינות השתלים ובריאות הרקמות העוטפות אותם.

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • טיפולי שיניים אסתטיים

  טיפולי שיניים אסתטיים

  קראו עוד arrow icon
 • ריח רע מהפה

  ריח רע מהפה: סיבות, גורמים וטיפול בבאשת הפה - הליטוזיס

  קראו עוד arrow icon
 • גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  קראו עוד arrow icon
 • אפטה

  אפטה או סרטן הפה – איך מבדילים?

  קראו עוד arrow icon