פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?

ד"ר אדר מן

ביקור במרפאת שיניים מרתיע לא רק ילדים, וגורם לרבים מאיתנו לדחות שוב ושוב טיפולי שיניים חשובים, וכך להעמיק את הנזק. חיידקים בחלל הפה עלולים לגרום לדלקות ולזיהומים בגוף כולו. אז איך אפשר להתמודד עם פחד מרופא שיניים? קבלו כמה טיפים

פחד מרופא שיניים הוא בעיה מוכרת ונפוצה. השאלה היא איך מתמודדים איתו. כיום כולם כבר מבינים כי בריאות שיניים טובה משפיעה על הבריאות הכללית של הגוף ועל המראה האסתטי. הפה הוא השער לגוף כולו וחניכיים ושיניים בריאות הן מדד לבריאות תקינה והרגשה כללית טובה.

השיניים שנחשפות בשעת חיוך, אכילה או דיבור, משפיעות על המראה החיצוני ובאופן טבעי, גם על הביטחון העצמי. רוב בני האדם מודעים להשפעת השיניים על הבריאות ועל המראה ומטפלים בשיניהם כהלכה, ועדיין, בקרב 10%-20% מהאוכלוסייה, מבוגרים וילדים, קיים פחד עצום מהמחשבה על הטיפול העתידי ואפילו מהבדיקה המקדימה. בשל אותו פחד נורא, חלק מהמטופלים מגיעים לרופא השיניים כשהמצב בפה כבר גרוע מאוד. לעתים הם מרגישים שלא בנוח על שלא טיפלו בעצמם לעיתים לאורך שנים ומתנצלים בפני רופא השיניים על ההזנחה. "פשוט מאוד", הם מסבירים, "פחדנו לבוא".

כאן נוצר אבסורד – במקום להגיע לטיפול "קל" ולבצע תחזוקה הפחד מונע מאנשים לבוא לרופא השיניים, ולבסוף הם חייבים להגיע כי המצב הדרדר וכעת הם זקוקים לטיפול "רציני" וכואב יותר…

מהו פחד מרופא שיניים ומדוע הוא קיים?

פחד מרופא שיניים נקרא בשפה המקצועית "דנטופוביה", והוא מבוסס על פחד חסר פרופורציה שהופך לעיתים למצוקה של ממש רק מעצם המחשבה על הביקור אצל רופא השיניים והמחשבה על החדר הלבן, הכיסא המתרומם , רעש "המקדחה", ומגש המכשירים. פחדים רבים אנו "סוחבים" מהעבר בשל טיפולים כואבים או לא נעימים שעברנו כילדים והותירו בנו טראומה ולעתים  אנו אף מנחילים את הפחדים לילדינו.

לעיתים מדובר בפחד מהכירורגיה הכרוכה בעבודת הרופא – שחזור (סתימה), ביצוע עקירה או טיפול מורכב יותר. המחשבה על טיפול כירורגי, עלולה לעורר פחד בשל מגע באזור הכואב והרגיש באמצעות מכשירי הקדיחה, שכשלעצמם, משמיעים רעשים מאיימים ולא נעימים.

נושא ההרדמה אף הוא מאיים בעיקר בשל המחשבה שהשן לא תהיה רדומה דיה והכאב יורגש. אכן, קיימים מצבים דלקתיים בשן שמקשים על ההרדמה אולם ברוב המקרים, האזור מורדם והטיפול מתבצע כהלכה.

ומה באשר לחדירה לפה? גם היא מסתבר, מפחידה כמו גם תחושת איבוד השליטה על מה שהרופא עושה "שם" מבלי שנוכל לראות והשימוש במכשירים לא מוכרים.

כיצד ניתן להתמודד עם פחד?

יש כל מיני שיטות, נסו להסתמך על המידע כי רפואת השיניים כיום מתקדמת מאוד, מאמצת טכנולוגיות חדישות ומכשירים בטוחים לשימוש. טיפולים רבים מתבצעים תחת הרדמה ולא כואבים. כאן באתר שלנו אנחנו משתדלים להסביר על כל טיפול וטיפול, ידע זה כוח, למדו על הטיפול שאתם עומדים לעבור וכך תוכלו לדעת למה לצפות במהלך הטיפול, וחשוב יותר – לאיזו תוצאה משופרת אחריו.

גישה וטכנולוגיה:
לאורך השנים, בעקבות שיפור משמעותי הן בטכנולוגיה והן בגישה – חל שינוי משמעותי בטיפולי השיניים, המשפר את תוצאת הטיפול לאורך שנים ומיטיב עבור המטופלים את חווית הביקור במרפאה.

חומר טוב:
התקדמות גדולה נוספת היא באיכות החומרים המשמשים את רופאי השיניים וכחלק מכך בחומרי האלחוש העומדים לרשותם. במטופלים עם סף חרדה נמוך ניתן לטפל כיום בעזרת גז צחוק, זריקות אלחוש וספריי מאלחש או משחה החוסכים את כאב הדקירה. גם המכשור מתקדם יותר. חלק מהמכשור נעים יותר לעין והרעש שמשמיעות המקדחות פחות מאיים.

בעזרת הדמיון:
במקרים מיוחדים של פחד שלא ניתן להתגבר עליו, אפשר להיעזר באמצעים טיפוליים נוספים: טיפול פסיכולוגי, עמעום תחושות הפחד על-ידי חשיפה הדרגתית, שיטות כמו היפנוזה או דמיון מודרך ולפעמים גם טיפול תרופתי.

מרפאות ציבוריות נעימות:
קופות החולים פרשו בשנים האחרונות חסות על מרפאות השיניים, התוצאה היא שכיום יש מרפאות שיניים רבות פרושות בכל רחבי הארץ, והן חלק בלתי נפרד מהרפואה הציבורית. מתוך הבנה כי ביקור אצל רופא שיניים עלול להיות מפחיד או מרתיע, מרפאות השיניים החדישות מעוצבות באופן ידידותי ומזמין ומעניקות חוויה נעימה למבקרים ולמטופלים. יש בהן אזורי המתנה נוחים ומרגיעים, תמונות, פינת קפה, מוסיקה, מסך טלוויזיה. לעתים מותקנים מסכי טלוויזיה אף בחדר הטיפול עצמו, על הקיר ואפילו בתקרה, מעל ראשו של המטופל.

הגישה מתחילה בלימוד:
בבתי הספר לרפואת שיניים ניתן כיום דגש מיוחד ללימוד יחסי הגומלין שבין רופא השיניים למטופל. הגישה הרווחת היום במרפאות היא לתת למטופל תחושת שליטה על הדברים. איך עושים את זה? פשוט מסבירים את התהליך הרפואי שהמטופל עתיד לעבור; נותנים אפשרות לשאול שאלות; שיתוף בתכנית הטיפול – כל אלה תורמים להרגעת המצב. רופאי שיניים רבים מקפידים לייצר שיתוף פעולה ושיח נעים עם המטופלים, עוד לפני שהטיפול מתחיל, כך ששני הצדדים ניגשים לטיפול מתוך אמון הדדי כשהם רגועים ונינוחים.

רפואה מונעת:
כמו בשאר תחומי הרפואה, גם במרפאות השיניים מדברים כיום על תכניות מניעה, טיפול מתחזק ושוטף והגעה למרפאה באופן תדיר כדי לשמור על בריאות טובה של הפה לאורך שנים. בבתי הספר ובגנים מקיימים הדרכות לצחצוח נכון, שימוש במברשת מתאימה, חוט דנטלי (או אמצעי עזר אחר לניקוי בין השיניים) ולשמירה על היגיינת הפה. הורים רבים לומדים כיצד לסייע לילדים לשמור על פיהם, לומדים לאזן את התזונה ולהפיג את הפחדים בקרב ילדיהם מביקור במרפאה.

טיפולי שיניים לילדים

אסור לנו להגיע למצב שבו שפחד יגרום לנו להימנע מטיפול. חיידקים מחלל הפה עלולים לגרום לדלקות וזיהומים ברחבי הגוף ובאזור הלב, להביא לחום ולהרגשה ירודה, לגרור לידות מוקדמות אצל נשים בהריון, ליצור בעיה באכילה, בדיבור.
הזנחת הטיפול בשיניים ובחניכיים יכולה להביא לסוכרת, סרטן, מחלות לב ואפילו דמנציה.

ילדים, מבוגרים, נשים הרות וקשישים – כולם צריכים להקפיד על בריאות הפה. חשוב לזכור שרפואת השיניים מציעה כיום פתרונות טובים ונוחים – לכל מי שפוחדים להגיע לטיפול. שווה אם כן, לקרוא את הדברים, להפנים, להתגבר על הפחד למען בריאות ואיכות חיים טובה יותר ולבוא להיבדק במרפאה. אנשי הצוות שלנו יטפלו בכם ברגישות ובכבוד.

ד"ר אדר מן הוא רופא שיניים במרפאת כללית סמייל במודיעין ובמחלקת בקרה רפואית בכללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • תמרור אזהרה אדום: מטפלים עכשיו בבעיות חניכיים

  דלקות חניכיים ובעיות חניכיים: מטפלים עכשיו בתמרור האזהרה האדום

  קראו עוד arrow icon
 • ריח רע מהפה

  ריח רע מהפה: סיבות, גורמים וטיפול בבאשת הפה - הליטוזיס

  קראו עוד arrow icon
 • עששת

  עששת אצל ילדים

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים בחופש הגדול

  חכם בחופש: טיפולי השיניים שכדאי לבצע בחופש הגדול

  קראו עוד arrow icon