המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

שרה ליבנה-ישינובסקי

מה זה פלואוריד ולמי כדאי להשתמש בו? איך אפשר לדעת אם הילד בשל להשתמש במשחה של "גדולים"? והאם משחות שיניים מלבינות באמת מלבינות? כך תוכלו לבחור את המשחה שבאמת תשפר את בריאות הפה

מדפי הסופרמרקטים ורשתות הפארם מלאים בסוגים שונים של משחות שיניים המכילות חומרים שונים שמתאימים למגוון מטרות הקשורות בשיפור בריאות הפה. המגוון הגדול נתפס אומנם כדבר חיובי – אך הוא גם עלול לבלבל ולהקשות עלינו לבחור במשחה שבאמת מתאימה לנו ולילדים שלנו. אז כדי לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת שתשפר את בריאות הפה – הנה ארבעה נושאים חיוניים שכדאי להכיר על כמה ממשחות השיניים הפופולריות ביותר:

משחות שיניים עם פלואוריד

פלואוריד הוא חומר שנחשב חיוני ביותר לתחזוקת השיניים. הוא חודר לאמייל -זגוגית השן – השכבה החיצונית והחזקה ביותר בשן ובגוף כולו, שמקנה לשן את צבעה הלבן ואת החוזק שלה. בשימוש במשחה מסוג הזה, הפלואוריד הנמצא בה מחזק את האמייל והופך אותו לעמיד יותר בפני החומצות שיוצרים החיידקים.

מחקרים מראים ששימוש במשחה המכילה פלואוריד מסייע לאנשים שסובלים מנסיגת חניכיים שגורמת לחשיפת שורשי השן ולרגישות מוגברת לחום או לקור. לסיכום, הפלואוריד עוזר למנוע עששת ו"חורים" בשיניים ואף מפחית את הסיכון לדלקות חניכיים. גם בניקוי הפה אצל השיננית לעיתים קרובות מורחים פלואוריד על השיניים כדי לחזק אותן ולשפר את תוצאות הטיפול.

עם זאת, חשוב לזכור כי כמו בכל דבר בחיים – גם במקרה הזה – יותר מדי מהחומר הזה גם עלול להזיק. עודף של פלואוריד עלול לגרום לבעיה בשם פלואורוזיס – מצב שבו החומר דווקא משפיע לרעה על הרכב האמייל – בצורה שמשנה את ההרכב הכימי של האמייל ועלול לגרום להופעת כתמים לבנים על גבי השן.

משחות שיניים לילדים

משחות שיניים רבות שמותאמות לילדים אינן מכילות פלואוריד מכיוון שילדים נוטים לבלוע את משחות השיניים, דבר שמגביר את הסיכון לפלואורוזיס. לילדים שמתקשים לירוק את המשחה או שנוטים לבלוע אותה לאחר הצחצוח, רצוי לתת משחות שיניים שמתאימות לילדים קטנים – עם רמות נמוכות של פלואוריד או עד גיל שנתיים ללא פלואוריד.

בדרך כלל, ילדים מגיל 10 ומעלה כבר יכולים להשתמש במשחות שיניים רגילות של מבוגרים.

לילדים קטנים מאוד ניתן גם לצחצח את השיניים ללא משחת שיניים – רק באמצעות מברשת שיניים רכה ומים. הפעולה המכנית הזאת עובדת מצוין גם ללא משחה והיא חיונית כדי לפתח שגרת צחצוח בריאה – גם אצל פעוטות וילדים קטנים.

טיפולי שיניים לילדים

משחות שיניים להלבנה

המשחות האלו הפכו בשנים האחרונות ללהיט גדול בכל רחבי העולם מהסיבה הפשוטה שכולנו רוצים חיוך לבן, נוצץ ואסתטי – כמו זה של הכוכבים שאנחנו רואים על מסכי הקולנוע והטלוויזיה. החלום על שיניים לבנות הוא מובן ונפוץ ביותר – אך הוא גם עלול להיות מסוכן אם לא מקפידים לשמור על הזהירות הנדרשת בתהליך הזה.

רוב משחות השיניים להלבנה מכילות מינרל בשם סיליקה. זהו חומר מגורגר – כלומר כזה שמכיל גרגירים קטנטנים שמשייפים את השן כמו נייר זכוכית. הפעולה הזאת לא משפיעה על גוון השן עצמו – אך כן מסייעת להסיר כתמים שנדבקים אליה עם הזמן ונגרמים כתוצאה מעישון, שתיית קפה או תה וכן הרגלים אחרים ורבים שנחשבים לחלק בלתי נפרד מהשגרה של רבים מאיתנו.

בשימוש ממושך במשחות שיניים אלו, בייחוד עם מצחצחים את השיניים באופן אגרסיבי מדי – לא רק שהן לא ילבינו את השיניים – אלא שהן עלולות גם לגרום להשפעה הפוכה.

החיכוך הרב עם השן יכול לפגוע בשכבת האמייל, נזכיר, השכבה החזקה ביותר בה שגם מקנה לה את הגוון הלבן. במצב כזה, תיחשף שכבת הדנטין בשן, שהיא בעלת גוון צהבהב יותר. לכן, כדאי להשתמש במשחות האלו במידה, להקפיד על צחצוח עדין של השיניים וכמובן להיוועץ עם רופא שיניים כדי לוודא שאתם לא פוגעים בשיניים ולמצוא את האסטרטגיה הטובה ביותר להבהרת השיניים.

כיום קיימות שיטות מגוונות ויעילות ביותר להלבנת שיניים – בין היתר באמצעות הבהרת שיניים מקצועית במרפאת השיניים או בעזרת ערכות ביתיות להבהרה.

האם מי פה יעילים כמו משחת שיניים?

רבים משתמשים במי פה כדי לשפר את ההיגיינה הדנטלית – גהות הפה, אך חשוב שהפעולה הזאת תבוא בנוסף להקפדה על צחצוח שיניים וניקיון של האזורים שבין השיניים – ולא במקום הפעולות החיוניות האלו. שימוש במי פה בלבד משול לשימוש בדאודורנט במקום רחצה במקלחת. זה אולי מרגיש כמו דרך מהירה וקלה לרענן את הפה – אך זו לא הדרך הנכונה לשפר את ההיגיינה הדנטלית.

את הניקוי היסודי של חלל הפה מומלץ לבצע פעמיים בכל יום – ואז אם רוצים, ניתן להשלים את הפעולה עם שטיפת פה. כדי להשלים את התהליך יש להגיע לניקוי מקצועי אצל שיננית לפחות פעמיים בשנה.

שרה ליבנה-ישינובסקי היא שיננית מוסמכת ברשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים