שלב אחר שלב: המדריך המלא לשמירה על היגיינת הפה

שרה ליבנה-ישינובסקי

איך לבחור במברשת שיניים שבאמת מתאימה לנו? כל כמה זמן כדאי להחליף אותה? כמה באמת חשוב לנקות בין השיניים וכל כמה זמן מומלץ לבקר אצל השיננית? כל מה שחשוב לדעת כדי להבטיח חיוך יפה ובריא – עכשיו ולתמיד

אנשים שמצחצחים שיניים פעמיים ביום בדרך כלל משוכנעים שהם עושים את המרב כדי לשמור על בריאות הפה, אך רבים מהם מופתעים כשהם לפתע נדרשים לעבור טיפולי שיניים בעקבות בעיות שהתפתחו מתחת לפני השטח ללא ידיעתם.

אז למה זה קורה? ובכן, צחצוח שיניים זה לא משהו שלומדים בבית הספר – ורבים עושים זאת בלי להכיר את הטכניקה היעילה ביותר לניקוי הפה. בנוסף, חשוב לזכור שצחצוח השיניים לבדו אינו מספיק כדי לשמור על פה בריא.

על פי מחקרים שונים, רוב האנשים בעולם יסבלו מדלקות חניכיים בשלב כזה או אחר בחייהם. הבעיה הזאת נפוצה בעיקר אצל מבוגרים אבל גם ילדים יכולים לסבול ממנה. אם גם אתם מזהים אצלכם את הסימנים הבולטים ביותר לדלקת – דימום בצחצוח, נפיחות ואדמומיות בחניכיים, זה הזמן לקחת בידיים ולעשות שינוי הרגלים ובדיקה אצל רופא השיניים, טיפול אצל השיננית או כולם גם יחד.

אז איך באמת אפשר לוודא שאנחנו עושים את המקסימום כדי לשמור על בריאות הפה? הנה כל מה שחשוב לדעת כדי להצליח במשימה ולשמור על החיוך לעוד שנים רבות – בכמה שפחות מאמץ:

השלב הראשון: בוחרים במברשת השיניים המתאימה

חשוב לבחור במברשת שתתרום לשיפור המצב ולא תחמיר אותו.

מברשת שיניים קשה או צחצוח אגרסיבי מדי יכולים להחמיר את הדלקת, לגרום לנסיגת חניכיים ולהאריך את משך ההחלמה. לכן, חשוב לבחור במברשת שיניים רכה ויש גם רכה מאוד המותאמות לאנשים שסובלים מבעיות חניכיים.

ומה לגבי מברשת שיניים חשמלית? המברשות האלו שהפכו ללהיט עולמי בשנים האחרונות אכן מצליחות להסיר ביעילות שאריות מזון ואבנית שקשה להסיר בעזרת מברשת ידנית. הן גם מאפשרות צחצוח קל יותר ולכן עוזרות להתמיד בפעולה החיונית הזאת. עם זאת, במקרים של בעיות חניכיים משמעותיות, הצחצוח במברשת חשמלית שאינה עוצרת כאשר מופעל לחץ יכול להיות אגרסיבי מדי ודווקא להחמיר את הבעיה. מברשת חשמלית טובה תעצור כאשר מופעל עליה לחץ מוגבר. עדיף להשתמש במברשת נטענת ולא מברשת עם סוללות שככל שהן מתרוקנות כך פוחתת היעילות של המברשת.

בכל מקרה של חשד לדלקת חניכיים, חשוב גם להיוועץ עם רופא או שיננית כדי להתאים טיפול שימגר את הבעיה וגם כדי לקבל ייעוץ על בחירת מברשת השיניים המתאימה לכם ביותר שגם תמנע נזק בהמשך.

מתי מחליפים את מברשת השיניים? מומלץ להחליף את מברשת השיניים שלכם בכל שלושה חודשים בממוצע או בכל פעם שבה רואים שהשערות שלה כבר בלויות ומפוזרות. אם סיבי המברשת מתבדרים או מתפזרים לכל כיוון אחרי שימוש של חודש או חודשיים זהו סימן להפעלת לחץ גבוה מדי בעת הצחצוח.

מברשת שיניים תקינה ובלויה

השלב השני: מצחצחים ביעילות את השיניים והחניכיים

שינניות רבות, שמדריכות את המטופלים כיצד לנקות ביעילות את חלל הפה, ממליצות לצחצח את השיניים בשיטת Modified Bass. על פי השיטה הזו, מחלקים את חלל הפה לארבעה רבעים ובכל פעם מתמקדים בניקיון של אזור אחד. לניקוי יעיל, יש להחזיק את המברשת בזווית של 45° מעלות לכיוון הגבול שבין החניכיים לשיניים ולנקות היטב את קו החיבור הזה שבו נוטות להצטבר עששת ואבנית. לאחר מכן מומלץ לנקות גם את השיניים בנפרד ואת החלק האחורי שלהן.

במקרים רבים, אנשים שסובלים מדימום בצחצוח נמנעים מניקוי האזורים הכואבים והמדממים, אבל דווקא ההימנעות הזאת מחמירה את הבעיה ומונעת את ההחלמה. חשוב מאוד לצחצח בעיקר את האזורים הדלקתיים בחלל הפה – ואם מתקשים, יש לפנות בהקדם לשיננית לניקוי יסודי יותר כך שננצח ביחד את הדלקת.

השלב השלישי: מנקים גם את האזורים הנסתרים (קיסם או חוט דנטלי)

ניקוי האזורים שבין השיניים הוא פעולה שרבים מוותרים עליה – וזה ממש כמו לנקות את כל הבית אבל בלי להזיז רהיטים כדי להסיר אבק מהאזורים שמתחתם. המרווחים שבין השיניים הם האזורים שבהם יש נטייה לשאריות המזון להיתקע למשך זמן, מה שמעודד היווצרות אבנית ודלקות חניכיים.

לכן מומלץ לנקות את האזורים שבין השיניים לפחות פעם ביום – ואם מתאפשר רצוי גם פעמיים. כיום יש מגוון כלים שיכולים לעזור לכם לעשות זאת – חוט דנטלי, קיסמים דנטליים או אביזרים מסיליקון. ישנם בשוק גם מכשירי זרם סילוני שיכולים לעשות את העבודה אך הם נחשבים מעט פחות יעילים בהשוואה לכלים האחרים ברשימה.

השלב הרביעי: לא מוותרים על טיפול מקצועי

לא משנה כמה נשקיע בצחצוח השיניים ובניקוי חלל הפה – יש דברים שאנחנו פשוט לא יכולים לעשות ללא סיוע מקצועי של שיננית או רופא שיניים. שיננית משתמשת בכלים ייחודיים כדי להסיר שאריות מזון ואבנית מהאזורים שבין השיניים, מקו החניכיים ומאזורים נוספים שאנחנו בדרך כלל לא מצליחים להגיע אליהם בעצמנו. ואם גם הטיפול הזה לא עוזר – יהיה צורך בניקוי מעמיק יותר אצל מומחה לרפואת חניכיים (פריודונט) – טיפול שנקרא הקצעת שורשים.

באופן כללי, גם אם חושבים שאין שום בעיה בבריאות הפה – מומלץ להגיע לניקוי אצל השיננית פעמיים בשנה. ואם סובלים מבעיות חניכיים המתבטאות כאמור בדימום, נפיחות, אדמומיות וריח רע בפה שלא חולף בצחצוח – מומלץ להגביר את תדירות המפגשים, בהתאם להחלטת השיננית או הרופא המטפל.

היגיינת הפה

גם לאנשים שיש להם שחזורים או אביזרים אחרים בחלל הפה – "סתימות", "גשר", כתרים או שתלים, או במהלך טיפול ליישור שיניים – מומלץ להגביר את תדירות הביקורים אצל השיננית. זאת מכיוון שהחומרים האלו נחשבים כגוף זר בתוך הפה ולכן הסיכון שיתפתחו סביבם דלקות חניכיים או בעיות שונות – גבוה מזה של שאר האוכלוסייה. גם לאנשים שהשיניים שלהם לא מיושרות בצורה מושלמת מומלץ להגביר את תדירות הטיפולים – מכיוון שבמרווחים שבין השיניים יש נטייה כאמור להצטברות יתרה של שאריות מזון ואבנית.

שרה ליבנה-ישינובסקי היא שיננית מוסמכת ברשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים