אורתודונטיה (יישור שיניים) – למי נדרשת ומה חשיבותה

ד"ר יואב מזור וד"ר נויה אנגל

חיוך יפה הוא מפתח חשוב לשיפור ההופעה החיצונית והביטחון העצמי. אך מעבר לאסתטיקה של החיוך, קיימות בעיות רבות המצריכות יישור שיניים והן רבות ומגוונות

יישור שיניים ולסתות (אורתודונטיה) הוא תחום מומחיות ברפואת השיניים העוסק באבחון, מניעה וטיפול בבעיות הקשורות למיקום השיניים והלסתות, ומבנה הפנים. לפיכך ההתמחות באורתודונטיה נקראת התמחות ביישור שיניים ולסתות.

אין ספק כי חיוך יפה הוא מפתח חשוב לשיפור ההופעה החיצונית והביטחון העצמי. החיוך מושפע רבות לא רק ממראה השיניים, צורתן וצבען, אלא גם ממיקום השיניים ביחס זו לזו, ממיקום השיניים בלסת, ומיקום הלסתות ויחסן זו לזו. הצורך המודגש בחיוך יפה ואסתטי מקבל משנה תוקף בימינו, שכן כל אשר אנו עושים מתועד ומועלה ברשתות החברתיות.

אך מעבר לאסתטיקה של החיוך, שאין צורך להרחיב בה יתר על המידה, קיימות בעיות רבות המצריכות יישור שיניים והן רבות ומגוונות. נסקור להלן כמה מהן:

סגר לא תקין

כאשר הסגר לא תקין ואין מגעים טובים ונכונים בין השיניים, זה עלול ליצור מצב בו הכוחות הפועלים בפה לא מאוזנים. עקב כך יועברו כוחות לא נכונים למפרקי הלסת שיכולים לייצר פגיעה במפרק הלסת וכאבים בזמן תנועות הלסת התחתונה. מצב נפוץ אחר הוא סגירה הפוכה של הלסתות (בניגוד למצב של סגירה תקינה), דבר זה משפיע גם על צמיחת הלסתות ועלול לגרום בנוסף לפגיעה במפרק הלסת, גם לגדילה לא סימטרית של הלסתות ולעיוות במבנה הפנים.

מצב נוסף של סגר לא תקין הוא כאשר שן אחת או יותר סופגת לחץ וכוח מוגזם בעת לעיסה או הידוק שיניים. דבר זה עלול לגרום לאובדן תמיכת השן, לניידותה ואף לקיצור חיי השן. מחלת חניכיים עלולה להאיץ את התהליך.

צפיפות שיניים

מעבר להיבט האסתטי, צפיפות שיניים עלולה להוביל לעששת ולמחלת חניכיים. דבר זה קורה כאשר הצפיפות במשנן מקשה על סילוק הרובד החיידקי במהלך פעולת הצחצוח השגרתית וכך מצטבר רובד. רובד זה מהווה את הגורם למחלת העששת בשן עצמה ותורם למחלת חניכיים הפוגעת באחיזת השן בלסת.

המטרה של טיפולי האורתודנטיה היא לרווח את הצפיפות, ולהביא למשנן מסודר בלסת שיהפוך את פעולת הצחצוח לקלה יותר, ואז יהיה גם קל יותר לסלק את הרובד. כל זה מסייע כאמור בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים.

דחיפת לשון

דחיפת לשון, המתרחשת מסיבות שונות, עלולה ליצור מנשך פתוח או סגר לא תקין, ובכך להשפיע על תפקוד מערכת הלעיסה, הדיבור וכן על הביטחון העצמי. הזיהוי והטיפול המוקדם, טיפול משולב של רופא ליישור שיניים ביחד עם טיפול של קלינאית תקשורת ישפר את סיכוי הצלחת הטיפול האורתודונטי על-ידי מניעת השינוי במשנן שמגיע יחד עם דחיפת הלשון וליקוי הדיבור המתלווה לה לעיתים.

שיניים או לסתות בולטות

ככל שהשיניים והלסתות בולטות יותר כך הסיכוי לחבלות ולשברים בשיניים גבוה יותר. בזמן פעילות ספורטיבית למשל: כדורסל, כדורגל, רכיבה על אופניים או בעת נפילה גם אם יחסית קלה ופשוטה, החבלה תהיה חמורה יותר בשיניים הבולטות. כאשר השיניים בולטות יותר, הדבר עלול להעלות משמעותית את חומרת הפגיעה הפגיעה בשיניים – החל משברים ועד יציאת השיניים ממקומן. מחקרים מוכיחים כי 16% מהילדים עד גיל 18 נחבלו בשיניים. מעבר לכך, לבליטת הלסתות השפעה על צורת האכילה, הדיבור והביטחון הרגשי.

שיניים כלואות

מדובר בשיניים שלא בקעו לחלל הפה. קיימים גם מצבים בהם השיניים בקעו חלקית בלבד, או בקעו בכיוון הלא נכון. שיניים כלואות אילו עלולות לגרום נזק עתידי הן ללסת והן לשיניים הסמוכות לשן הכלואה או שבקעה שלא במקום, ואף לגרום לדלקת חניכיים מכאיבה מסביב לשן או לספיגת שיניים סמוכות מלחץ השן שלא בקעה.

בטיפולים לשיקום הפה

אורתודונטיה יכולה לשמש כלי עזר חשוב בהכנה לשיקום פה. המשקם מבקש מהאורתודונט להזיז שיניים כדי לשפר את תוצאות השיקום או לאפשר שיקום. לדוגמה – במצבי חוסר מולד של שיניים חותכות עליונות צדדיות בהן מבקש המשקם לפתוח את המקום של השיניים החסרות כדי לאפשר מיקום שתל במקום השיניים החסרות, או לחילופין לאפשר ביצוע שיקום כדי ליצור שן משוקמת בגודל טבעי. עוד מצב שבו האורתודונט נחלץ לעזרת המשקם הוא במצב של שיניים שעברו הטייה ולצורך שיקומן יש ליישר אותן לפני השיקום.  למידע נוסף בנושא טיפולים לשיקום הפה לחץ כאן

ביקור ובדיקה ראשונית

לאור כל אלו, יש להדגיש את חשיבות הביקור אצל האורתודונט בגיל מוקדם. מומלץ לעבור בדיקה אורתודונטית ראשונית כבר בגיל 9-8, כאשר יש חשיבות רבה גם לאבחון מוקדם הנעשה על ידי רופא השיניים לילדים, כבר בגיל 5, אם כי, רוב הנבדקים אינם מתחילים טיפול בגיל מוקדם.

בחלק מהמקרים ניתן למנוע התפתחות של בעיות חמורות יותר בעתיד או לקצר ולפשט את תהליך יישור השיניים בהמשך הדרך בעזרת טיפול מוקדם. טיפול מוקדם יכול להתבצע עם מכשירים אורתודונטים העוזרים בהכוונת גדילת העצמות ויוצרים סביבה נכונה יותר עבור השיניים הצומחות. כלומר, הגעה מאוחרת לאורתודונט לצורך טיפול עלולה בחלק מהמקרים להוביל לטיפול מורכב יותר, יקר יותר וממושך יותר.

ד"ר יואב מזור, מומחה ליישור שיניים ולסתות בכללית סמייל ומדריך בתוכנית ההתמחות ליישור שיניים ולסתות בפקולטה לרפואת שיניים של המרכז הרפואי הדסה והאוניברסיטה העברית

ד"ר נויה אנגל היא מומחית לאורתודונטיה ברשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • יישור שיניים ילדים ונוער

  יישור שיניים בילדים ונערים: תשובות לשאלות נפוצות

  קראו עוד arrow icon
 • יישור שיניים בכללית סמייל

  יישור שיניים – מתי אפשר להתחיל ומה חשוב לדעת?

  קראו עוד arrow icon
 • גשר שקוף

  יישור שיניים למבוגרים עם גשר שקוף

  קראו עוד arrow icon
 • ציפוי חרסינה

  רוצה לחייך עוד ועוד? נא להכיר – ציפוי חרסינה לשיניים

  קראו עוד arrow icon