יישור שיניים בילדים ונערים: תשובות לשאלות נפוצות

ד"ר מהרן חכמתי

אורתודנטיה או יישור שיניים חשובים לא רק מבחינה אסתטית, אלא גם לתפקוד ולבריאות השיניים. מה פחות מזיק לילד - אצבע או מוצץ? מתי כדאי להכניס אורתודנט לתמונה? כללית סמייל עונה לכם על השאלות הבערות

כולנו רוצים חיוך יפה בעבור הילדים שלנו. אורתודנטיה או "יישור שיניים" הוא כבר מזמן לא עניין נדיר, להיפך – מדובר בטיפול שפותר בעיות אסתטיות ורפואיות רבות בחלל הפה ובמצבים מסוימים טיפול יותר מוקדם, מבטיח תוצאה טובה יותר.

אספנו את כל התשובות לשאלות הנפוצות של הורים בנוגע לתחום יישור השיניים.

מוצץ או אצבע - מי האשם האמיתי?

מקובל לחשוב שמציצת מוצץ פחות מזיקה וזאת משום שבשלב מסוים הילד יפסיק למצוץ מוצץ באופן עצמאי מסיבות חברתיות, אבל האצבע תמיד שם ותמיד זמינה להמשיך בהרגל עד גיל מאוחר. אלא שישנם פרמטרים רבים אחרים שיכולים לשנות את התמונה. בעיקרון מידת הנזק שההרגל גורם תלוי בעוצמה, משך ותדירות ההרגל. מציצת אצבע בעוצמה ולאורך שעות, עלולה לגרום לשיניים עליונות בולטות ויצירת מנשך פתוח. עם זאת, שימוש במוצץ גדול או כבד לאורך שעות, עלול לגרום לנזק חמור אף הוא.

הטיפ שלנו: בחרו לתינוק שלכם מוצץ אורתודנטי שמותאם לצורת הפה והלסת ואינו גורם לנזק בשיניים, הקפידו על התאמה טובה בהתאם לגיל התינוק והשתדלו לסיים את ההרגל עד גיל 4. בכל מקרה לא לאפשר לילד למצוץ אצבע בשום שלב ולתת לילד מוצץ אורתודנטי כתחליף.

הילדים שלכם כבר מתקרבים לגיל 6 ועדיין מוצצים אצבע?

אם ההרגל נמשך מעבר לגיל שש, כדאי להתייעץ עם אורתודונט. קיימות דרכים שונות לתקן את הנזק שנוצר בעקבות המציצה ולמנוע נזק עתידי. הטיפ שלנו: קבלו מהילד או הילדה הסכמה לטיפול, כדי שיהיה יעיל ומוצלח.

מתי מומלץ לפנות לאורתודונט?

חשבתם שכדאי להגיע לאורתודונט רק אחרי שכל השיניים הקבועות בפה בקעו? לעיתים זו יכולה להיות טעות ומשום שרק אורתודונט יכול לקבוע באיזה שלב כדאי להתחיל בטיפול רצוי לתאם פגישת יעוץ עם האורתודונט כבר בתקופת "המשנן המעורב" – לפני שהילד החליף את כל השיניים הראשוניות ("שיני החלב"), בין הגילים 10-8 וזאת כדי למנוע את אחד או יותר מהמצבים הבאים:

 • מנשך פתוח – מצב שבו השיניים העליונות והתחתונות, אינן נפגשות בעת סגירת הלסתות ונותר חלל ביניהן. מנשך פתוח יכול להתקיים באזור קדמי או אחורי של חלל הפה.
 • מצב של בליטת שיניים עליונות גדולה שלמעשה לא מאפשר לשפתיים לסגור ולהגן עליהן וחושף אותן לשברים ונזקים אחרים בעת נפילה או חבלות אחרות.
 • קיום הרגלים כמו מציצת אצבע והצורך להפסיק אותם בהקדם.
 • תיקון מצב של חוסר שיניים מולד.
 • שיניים צפופות המביאות למצב של משנן עקום ו"שן על שן".
 • מנשך צלבי – כשהשיניים הקדמיות או האחוריות העליונות סוגרות בתוך השיניים התחתונות ולא מקיפות אותן מבחוץ כמצופה בסגירה הנורמלית.

בתקופתנו יש סיבות אישיות וחברתיות רבות לטפל במראה השיניים והחיוך. לקראת גיל ההתבגרות ועוד הרבה קודם, קיימת התעסקות מוגברת במראה החיצוני של הילד או הילדה ורגישות רבה לביקורת – עצמית או חיצונית. ילדים רבים חשים מבוכה כשהם עומדים לצחוק ומסתירים את הפה שלהם כשהם מחייכים.

היום, שלא כמו בעבר, יישור שיניים הוא עניין שגרתי, יותר ויותר ילדים ובני נוער עוברים טיפולים אורתודונטים לשיפור האסתטיקה, התפקוד ובריאות השיניים. הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת היום לבצע טיפולים אסתטיים יותר על-ידי סמכים או קוביות. רוב האנשים מכירים את הטיפול הזה כגשר שקוף או מחרסינה אבל גם טיפולים בלתי נראים לחלוטין עם פלטות שקופות נשלפות כמעט בלתי נראות.

מה המשמעות של חוסר מולד בשיניים?

לכולנו כמעט יש 28 שיניים קבועות. לרובנו בנוסף יש עוד 4 שיניים טוחנות שלישיות (שיני הבינה). חוסר של שיני בינה הוא תופעה די שכיחה אך חסר נוסף של שיניים הוא די נדיר וקיים ב-1% עד 3% מהאוכלוסייה. השיניים הקבועות בוקעות לרוב עד גיל 14. לעיתים יש איחור בהחלפת השיניים אך אין זה מעיד עדיין על חוסר מולד של שיניים. חוסר מולד מתגלה באופן ודאי אך ורק אחרי תצלום רנטגן מתאים שמראה את אזור שורשי השיניים והנבטים שטרם בקעו לחלל הפה וזה נעשה כשישנו חשד לחסר שיניים.

אל דאגה. האורתודונטיה בפרט ורפואת השיניים המודרנית בכלל יודעות להציע פתרונות מתאימים למצבם אלו. במקרה של חוסר שיניים חותכות צדדיות עליונות למשל, ניתן להעתיק את הניבים העליונים אל המקום החסר ולשוות להם צורה של שיניים חותכות, פעולה הנעשית לרוב כבר בגיל 13-11. פתרונות אחרים לחסר שיניים יכולים לכלול שמירת מקום והשתלות שיניים להשלמת החסר. כל פתרון אורתודנטי מבוסס על שיקול הדעת וניסיונו של הרופא, תוך שהוא מתחשב בהיבטים האסתטיים והבריאותיים של הילד או הילדה. במקרים מורכבים ניתן תמיד להיעזר בייעוץ וניסיון של עמיתים נוספים למקצוע.

אגב, לכשליש מהאוכלוסייה חסרות שיני בינה, דבר שאינו מהווה לרוב בעיה ביישור שיניים.

האם יש "מאוחר מדי" ביישור שיניים?

הורים – ניתן ליישר שיניים גם בגילים מתקדמים יותר, אך מדובר בטיפול מעט מורכב יותר. בגילים בוגרים, כדאי להתייעץ גם עם מומחים נוספים בתחום רפואת השיניים, כמו רופא חניכיים (פריודונט) ורופא מומחה לשיקום הפה, כדי להבטיח תוצאה טובה שתישאר לאורך זמן. אף פעם לא מאוחר מדי לחייך מכל הלב לסובבים אותנו. בעיתונות דווח על מטופל שהחליט לבצע יישור שיניים במרפאות כללית סמייל בשנות השבעים לחייו אחרי שחוסר הסדירות בחיוך הטריד אותו כל חייו

ד"ר מהרן חכמתי הוא מומחה ביישור שיניים ולסתות בכללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • עששת

  עששת אצל ילדים

  קראו עוד arrow icon
 • בריאות הפה אצל ילדים

  קשר מפתיע: איך בריאות הפה משפיעה על ביצועי הילדים בלימודים?

  קראו עוד arrow icon
 • יישור שיניים

  אורתודונטיה (יישור שיניים) – למי נדרשת ומה חשיבותה

  קראו עוד arrow icon