הבהרה על הלבנת שיניים

רופאי כללית סמייל

הלבנת שיניים הפכה לטרנד לוהט, ולא סתם - אין כמו חיוך הוליוודי. מהן 3 השיטות הפופולריות להבהרת שיניים ואיך תעשו זאת נכון. מדריך

חיוך שחושף שיניים יפות ובהירות לא רק מעניק לנו מראה מצוֹדד, אלא גם מחזק את הביטחון העצמי שלנו. בעבר הלבנת שיניים הייתה כרוכה בהוצאה לא מבוטלת, אך במהלך השנים האחרונות עלות הלבנת שיניים פחתה בצורה ניכרת – וכך הפכה לטרנד לוהט. הוליווד זה כאן.

אבל לפני הכל – הבהרה קטנה וחשובה: המונח "הלבנת שיניים" הפך לפופולרי בקרב הציבור הרחב, אבל בשפה המקצועית של רופאי השיניים המונח הנכון והמדויק הוא "הבהרת שיניים".

מה בעצם ההבדל? הבהרת שיניים לא מלבינה את השיניים, אלא רק מבהירה אותן. כלומר, בניגוד להבטחות בפרסומות הנוצצות – הבהרת שיניים באמצעות שימוש חומר פעיל לא תמיד מאפשרת להגיע לשיניים לבנות לחלוטין, והכל תלוי בצבע השיניים הטבעי. איך זה בדיוק מתבצע? על כך בהמשך.

לעומת הלבנת שיניים, אפשר לבחור באפשרות היקרה והמורכבת יותר של ציפוי לשיניים, שבה מדביקים ציפוי חרסינה על גבי השן, וכך היא יכול להיות לבנה לחלוטין – ללא כל קשר לצבע הטבעי שלה.

מה גורם לשינוי צבע השן?

החלק החיצוני של השן מכונה "אמייל", והוא שקוף ברובו. החלק הפנימי של השן מכונה "דנטין" (שנהב השן), וצבעו צהבהב. לאורך השנים האמייל נשחק ושכבת הדנטין מתעבה, וכך השיניים מצהיבות.

גורמים נוספים לשינוי צבע השן הם עישון סיגריות, אכילת מזונות חומציים, וכן שתיית משקאות המכילים פיגמנט כדוגמת קפה, תה וקולה. הפיגמנט "נלכד" בשכבת החיידקים שמצויה על גבי השן, וגורם לשינוי צבעה. ניתן למנוע את השפעת הפיגמנט על צבע השן באמצעות שימוש בקשית שמעבירה את הנוזל ישירות אל הלוע, וכך היעדר מגע הנוזלים עם השיניים מונע את שינוי הצבע שלהן.

מחלות שונות, כמו גם שימוש בתרופות בגיל צעיר מקבוצת האנטיביוטיקה טטראציקלין, עלולים לגרום להכתמת המשנן הקבוע בזמן היווצרות השן, עוד לפני בקיעתה. מחלת חום קשה לילד עלולה במקרים מסוימים לגרום לחוסר מינרל בשן, שיוצר כתמים לבנים בדומה לכך פגיעה בהתפתחות השיניים יכולה להיגרם גם בעת ההריון כאשר האם חולה וסובלת מחום גבוה.

סוגי תרופות מסוימים שנוטלת האימא במהלך הריון עלולות לגרום להופעת פסים חומים על השיניים. לכן כיום נמנעים מלתת לנשים הרות תרופות שונות, בהן טטרציקלין ומינוציקלין.

במקרה בו יש כתמים ופיגמנטציה על השיניים, בדרך כלל בעקבות צריכה קבועה של קפה ותה, לפני שרצים לבצע הלבנת שיניים מומלץ קודם לבקר אצל השיננית, שכן ייתכן שדי בכך כדי להיפרד לשלום מהכתמים. אצל השיננית מתבצע גם סילוק רובד החיידקים, המכונה "פלאק", שעלול גם הוא לגרום לשיניים להצהיב.

השיטות הפופולריות להבהרת שיניים

אז מה קורה בהבהרת שיניים? ג'ל שמכותר, בה רופא השיניים יוצר סד בתוכו מונח החומר הפעיל. המטופל נדרש להרכיב את הסד על גבי השיניים, כך שיהיה מגע הדוק בין החומר לשן, למשך מספר שעות ביום, או במהלך הלילה. ניתן לבצע את התהליך לכל לסת בנפרד, וכך ניתן יהיה לזהות את שינוי הצבע על פי הפער בין גוון השיניים העליונות והתחתונות. החומר הפעיל לשימוש ביתי הוא בריכוז נמוך יותר, ולכן דורש טיפול ממושך יותר. מומלץ לרכוש את החומר הפעיל במרפאת שיניים, בהשגחת רופא שיניים ובמרפאה שנמצאת תחת פיקוח משרד הבריאות.

  • הלבנת שיניים במרפאה. "הפעלת" החומר הפעיל באמצעות מקור אור או לייזר, מחמם את אזור הטיפול ומאיץ את פעולת הבהרת השיניים. מדובר בריכוז חומר פעיל גבוה יחסית, ולכן נדרש בידוד מוקפד של אזור החניכיים על מנת להגן עליו. קיימת חשיבות רבה לטיפול על ידי רופא שיניים מנוסה, שעושה שימוש בחומרים דנטליים איכותיים המצויים תחת פיקוח משרד הבריאות. היתרון בביצוע הלבנת שיניים במרפאה הוא השגחתו של רופא השיניים, וכן שימוש בחומר בריכוז גבוה יותר – מה שמקצר את זמן הטיפול.
  • הלבנת שיניים פנימית. מדובר בטיפול המיועד למצבים בהם השיניים איבדו את חיותן כתוצאה מטראומה או מטיפול שורש קודם, וכך צבען השתנה. במהלך הטיפול, מוחדר החומר הפעיל אל תוך השן, ונאטם עם שחזור לפרקי זמן שונים בהתאם לצורך.

הלבנת שיניים - מה חשוב לדעת?

  • החומר הפעיל שגורם ללבנת שיניים לא משפיע על הצבע של סתימות וכתרים בשיניים קדמיות, וכך עלולים להיווצר פערים בגווני השיניים הסמוכות זו לזו. חשוב להתייעץ עם רופא השיניים בנושא לפני תחילת הטיפול.
  • יש להקפיד על הוראות רופא השיניים, שכן שימוש בכמות מוגזמת של החומר הפעיל עלול לגרום לרגישות ולחוסר נוחות.
  • החומר הפעיל עלול לגרום לרגישות בשיניים כאשר יש בהן חורים או סדקים. לכן חשוב לטפל בהם לפני הלבנת השיניים.
  • מטופלים רבים מדווחים על רגישות חולפת בשיניים במהלך הימים הראשונים.
  • ככל שמתבגרים – יש לחזור על הלבנת השיניים לעתים תכופות יותר, בשל שחיקת האמייל ועיבוי הדנטין.
  • הלבנת שיניים אינה מומלצת מתחת לגיל 17, מאחר שְמוֹך השן המכיל כלי דם ועצבים – עודנו רחב. כך קיים חשש גבוה יותר לרגישות בשן.

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים