6 דרכים לטיפול בהפרעות במערכת הלעיסה

פרופ' אפרים וינוקור

מתמודדים עם הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה? לרפואת השיניים יש יותר מדרך אחת לטפל בכאבים ובנזקים שהן גורמות. המומחה שלנו מסביר מה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן

מהן הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה? הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה, הן למעשה מונח אחד לתיאור קבוצה של הפרעות ובעיות קליניות בשרירים האחראים על הלעיסה ובמפרק הלסת ובסמוך אליו. קבוצת ההפרעות האלה נקראת באנגלית TMD (Temporomandibular Disorders), ומי שסובל ממנה מרגיש בעיקר כאבים באזור הצוואר, הפנים והראש ולאו דווקא בפה או בשיניים.

הכאבים האלה שמכונים אצל רופאי השיניים "כאבי פנים ולסתות" הם כרוניים ולכן יכולים לפגוע משמעותית באיכות החיים של בני האדם שמתמודדים איתם. אם לא מטפלים כמו שצריך אז הכאב הכרוני הזה יכול גם להביא להפרעות נוספות כמו חרדה ודיכאון. למעבר למדריך המלא על הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה אצל ילדים ונוער.

אז איך מטפלים בהן?

ברוב המקרים הגורמים להתפתחות ההפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה הם רבים ופועלים בו-זמנית, לכן הרופאים נוטים להעדיף להציע טיפול רב-תחומי מבין השיטות הבאות.

הדרכה לטיפול עצמי

הרופא משתף את החולה בממצאים שמצא, באבחנה שקבע, בשיטות הטיפול הקיימות ובהחלמה המשוערת, תוך שהוא יוצר עם החולה מערכת יחסים של אמון ושיתוף פעולה – ההצלחה של שיטת הטיפול הזאת תלויה מאוד במוטיבציה של המטופל ובשיתוף הפעולה שלו.

תוכנית הטיפול העצמי נועדה לאפשר ריפוי ולמנוע נזק נוסף למערכת הלעיסה. במקרים שאינם קשים, התוכנית העצמית מספיקה להשתלט על הבעיה וסילוק התסמינים. התוכנית כוללת:

 1. הגבלה של פעילות הלסת כדי לתת מנוחה למערכת.
 2. יצירת מודעות להרגלים אוראליים מזיקים והימנעות מהם.
 3. טיפול פיזיותרפי עצמי הכולל תרגילי מתיחת שרירים בטווח תנועה מוגבל, טיפול בעזרת רטיות לחות קרות או חמות על השריר הכואב ועיסוי מקומי של השרירים הכואבים.

טיפול באמצעות סדים

סדים סגריים (סדי לילה) הם מתקנים עשויים אקריל אותם מתקינים הרופאים באחת הלסתות. הסד בנוי להתאים לשיניים של הלסת הנגדית בזמן סגירת הפה או למנוע חיכוך של השיניים בסד. הסד הוא הטיפול הנפוץ ביותר לטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה (בארה"ב בלבד נמסרים כ-3 מיליון סדים מדי שנה). הסדים יכולים לפתור מגוון בעיות ותסמינים, אך הם יעילים יותר מכל בהפחתת ומניעת כאבים בשרירי הלעיסה, במיוחד במטופלים שחורקים שיניים בשינה (ברוקסיזם). כדי לוודא שהטיפול בסד יהיה מוצלח חשוב להקפיד על שלושה כללים:

 1. לבחור את הסד המתאים למצב הספציפי.
 2. להכין ולאזן היטב את הסד בפה המטופל.
 3. המטופל חייב לשתף פעולה עם הוראות הרופא בהרכבת הסד.

לטיפול בסד לילה יש יתרונות רבים שהופכים אותו לטיפול יעיל:

 1. הטיפול הפיך והוא לא חודרני.
 2. הסד יכול לשמש במידה מסוימת ומוגבלת ככלי אבחנתי בידי הרופא.
 3. מסיכום של מחקרים רבים על יעילות סדים, עולה שהטיפול בסד מקל על התסמינים ב-70% עד 90% מהמקרים.

קיימים סוגים רבים של סדים טיפוליים, ויש לנו כתבה שמסבירה מה ההבדל ביניהם.

סד דנטלי

טיפול תרופתי

ניסיון קליני יחד עם ניסויים מבוקרים הוכיחו כי טיפול תרופתי, אם הוא מוצע כחלק מתוכנית טיפול מלאה בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה עשוי לתרום להקלת הסבל של המטופל והשיקום שלו.

טיפול תרופתי מומלץ בעיקר במצבים של כאב חריף כדי לרפא את המבנה הכואב ולמנוע ממנו להפוך לכאב כרוני. אם מציעים טיפול תרופתי לכאב כרוני, אז כאן הכוונה היא להקל על הכאב בלבד ולא להשיג ריפוי. טיפול כזה ניתן לתקופה ממושכת ביותר, אין תרופה אחת מועדפת והטיפול הוא פרטני לכל מקרה ומקרה.

חשוב מאוד להימנע מנטילת תרופה בלי להתייעץ עם הרופא המומחה בתחום וכך תוכלו להימנע מנזקים ומתופעות הלוואי של התרופות, ומהנזקים היכולים להיגרם כתוצאה מחוסר טיפול מקצועי בשורש הבעיה.

טיפול פיזיותרפי

טיפול כזה מנסה להחזיר את השריר לאורך הנורמלי שלו, לשפר את היציבה, ולהחזיר את טווח התנועה התקין של הלסת. את הטיפול הזה מציעים בכמה שיטות שהנפוצות ביניהן הן:

שיטות בלתי חודרניות: עיסוי מקומי, לחיצות, אולטרסאונד וריסוס – התזת תרסיס קירור על השריר יחד עם פעולת מתיחה פסיבית סימולטנית שלו.

שיטות חשמליות: גירויים חשמליים ישירים לשריר, אלקטרו-אקופונקטורה, גירויים חשמליים בתדר נמוך (Trans Electrical Nerve Stimulation).

שיטות טיפול נוספות

דיקור סיני, הזרקות של חומרי אלחוש או תרופות שונות ושטיפה של המפרק.

טיפולים כירורגיים

הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה ניתנות לטיפול בדרך כלל באמצעים הפיכים ואפילו לא חודרניים. לכן האקדמיה האמריקאית לכאבי פנים ולסתות ממליצה למטופלים שהופנו לניתוח או טיפול כירורגי לפנות ולקבל חוות דעת נוספת לפני שייגשו לבצע את הטיפול.

מי מוסמך לטפל בהפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה?

תחום כאבי הפנים והלסתות, הכולל בתוכו את ההפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה טרם הוכר על ידי המועצה האקדמית של ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל כתחום התמחות רשמית. אנשים שסובלים מההפרעות האלו לא יודעים למי לפנות. לרוב טיפול כזה מגיע רק אחרי ביקורים רבים אצל אנשי מקצוע שונים: מומחי אף-אוזן-גרון, נוירולוגים, פסיכיאטרים, כירורגים מומחים לפה וללסתות, מומחים ליישור שיניים ועוד. התוצאה היא הפסד כפול – גם בזבוז כסף וזמן של המטופל וגם סיכוי להחמרה במצב עקב הזמן שעובר ללא טיפול.

אם אתם חושבים שאתם סובלים מאחת ההפרעות האלו פנו לרופאי שיניים שעברו הכשרה נאותה במוסד מוכר (אוניברסיטה) ועוסקים בתחום ההפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה.

פרופ' אפרים וינוקור הוא אחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • פראפונקציות

  הרגלים אוראליים מזיקים – פראפונקציות

  קראו עוד arrow icon
 • דום נשימה בשינה

  דום נשימה בשינה – למה זה קורה ואיך מטפלים?

  קראו עוד arrow icon
 • הידוק או חריקת שיניים – כל מה שצריך לדעת

  הידוק או חריקת שיניים – כל מה שצריך לדעת

  קראו עוד arrow icon
 • הפרעות במערכת הלעיסה

  הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה – מידע וטיפולים

  קראו עוד arrow icon