אפטה או סרטן הפה – איך מבדילים?

ד"ר חגי סלוצקי

איך אפשר לדעת אם פצעים בפה הם נגע חולף, או שהם דורשים התייחסות רפואית מיוחדת? כך תוכלו להבדיל ולטפל

פצע פתוח, קטן ומטריד בחלל הפה – זהו אינו רק התיאור של אפטה, ממנה סובלים כ-60% מהאוכלוסייה לפחות פעם אחת בחייהם, אלא זה עלול להיות גם אחד התסמינים של סרטן הפה. זו גם הסיבה לקושי בגילוי מוקדם של סרטן הפה, שכן פעמים רבות הנגעים הממאירים נחזים להיות פצעים בפה, ואפשר לחיות איתם בשלום למשך זמן ממושך. זאת בשונה ממחלות אחרות שמשפיעות על התפקוד שלנו, כמו למשל דלקת גרון, שגוררת אותנו לביקור אצל הרופא ומאלצת אותנו לטפל בה ללא דיחוי.

מהי אפטה?

אפטות הם כיבים קטנים ועגולים בחלל הפה שמכוסים בשכבה דקה לבנה-צהובה ומוקפים בהילה אדומה מסביב. הן גורמות לאי נוחות, הגבלה באכילה וכאבים רבים. הסבל הזה שמתלווה לאפטה מטריד אחד מכל ארבעה אנשים – 25% מהאוכלוסייה. גם בתוך הסובלים יש כאלו שסובלים יותר, יותר מחצי מהם מתמודדים עם "אפטות חוזרות", מדי שלושה חודשים. לפי הרפואה, אפטה יכולה להופיע בשלושה אופנים:

 1. מיינור: כיבים קטנים עד סנטימטר אחד, הנוטים לעבור תוך 14-10 ימים ולא מותירים צלקת.
 2. מייג'ור: כיבים גדולים יותר שנמשכים שבועות ואף חודשים ומותירים צלקת.
 3. הרפטיפורם: מקבץ גדול וצפוף של כיבים קטנים הדומים למחלת ההרפס.
  כך מטפלים באפטות ובפצעים בפה

מהם הגורמים לאפטה?

יש הרבה גורמים להיווצרות הכיבים האלה בחלל הפה. חלק מייחסים את הופעת האפטות לחוסר בתזונה, חוסר בשעות שינה, חולשה של המערכת החיסונית, חוסר איזון הורמונלי, או גורמים  גנטיים. אך מחקר חדש  חושף כי אפטות חוזרות ונשנות או בשם המקצועי של המחלה, אפטוס סטומטיטיס חוזרת (Recurrent Aphthous Stomatitis- RAS), הנחשבת למחלה רירית נפוצה מאוד, עלולה להוות סימן מוקדם או גורם סיכון לסוגים שונים של מחלות סרטן.

חשוב לדעת שהופעת פצעים בפה אינה תמיד תוצר ישיר של סרטן הפה. לעתים פצעים בפה נגרמים כתוצאה מחבלה, מנשיכה עצמית לא זהירה, ולא פעם גם מסטרס. כאשר הגוף בריא – הם מגלידים במהירות ונעלמים. לעומת זאת, כאשר פצעים בפה אינם מבריאים והופכים לכרוניים, הדבר עלול להעיד במקרים חריגים על קיומו של סרטן הפה.

גורמי סיכון לסרטן הפה

על אף שרבים אינם מודעים לכך, סרטן הפה מופיע בשכיחות גבוהה בקרב האוכלוסייה ונמצא גבוה בעשירייה הראשונה. לעיתים מדובר בגידול שנוצר על גבי שכבת הרירית הפנימית בחלל הפה או על בלוטות רוק סמוכות, ולעתים מדובר בגרורה שמקורה באיבר אחר בגוף.

בקרב כ-25% ממטופלים שלקו בסרטן הפה לא זוהה גורם סיכון ברור. עם זאת, ביתר המקרים המטופלים סבלו ממערכת חיסונית נמוכה, או סיגלו לעצמם אורח חיים לא בריא שכלל צריכת סיגריות ואלכוהול (כולל גם עישון נרגילה). סרטן בשפתיים נגרם פעמים רבות כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת לשמש והימנעות מהגנה על הפנים בעזרת כובע למשל.

איך מזהים את סרטן הפה?

סרטן הפה גורם להופעת גידול ממאיר, אחד או יותר, בחלל הפה – בדרך כלל ברצפת הפה ובצדי הלשון. לעתים מופיעים גידולים ממאירים גם על גבי הצד הפנימי של הלחיים, על החך, על עצמות הלסת, וגם על השפתיים והחניכיים.

הנגע הממאיר עלול להופיע בצבעים שונים – לבן, אדום או מעורב. פצעים בפה כתוצאה מסרטן הפה לא בהכרח גורמים לכאב, ולעתים הם יוצרים דימום, או מביאים לתזוזת שיניים ולקושי בפתיחת הפה. לא פעם נגרמת כתוצאה מסרטן הפה הפרעה בלעיסה או בבליעה.

עם זאת, קורה לא פעם – וזוהי הסכנה הגדולה ביותר – שסרטן הפה כלל לא יוצר סימני אזהרה אלא מתחזה לעודף רקמה, גוש או לכיב "תמים" בחלל הפה שלא ממש מציק אבל גם לא מתרפא לאורך זמן.

גילוי מוקדם – ריפוי מוקדם

בדומה לכל סוגי הסרטן – גם לגילוי מוקדם של סרטן הפה עשויות להיות השלכות דרמטיות על יכולת הריפוי. עם זאת, בשל הקושי האמור בזיהוי סרטן הפה בשלביו המוקדמים בעזרת עין לא מקצועית, קיימת חשיבות רבה לביקור קבוע אצל רופא השיניים.

רופא השיניים יוכל לבדוק את צִדי הלשון ורצפת הפה ולזהות נגעים ממאירים אם קיימים. בנוסף מומלץ לבצע בדיקה גם באזור הפנים והצוואר, השפתיים והלחיים הפנימיות, בלוטות הלימפה והחך. עדכנו את רופא השיניים אם קיימים פצעים בפה או אפטה, והביאו לידיעתו כל שינוי – ולו הקטן ביותר – שזיהיתם בחלל הפה, בהם כאבים ונפיחות.
לזימון תור לבדיקת רופא שיניים

איך מטפלים בסרטן הפה?

טיפול בסרטן הפה משתנה ממטופל למטופל, ותלוי בגורמים רבים בהם גיל המטופל, מצבו הבריאותי, וכן דרגת החומרה של המחלה. לרוב מבצעים הסרה של הגידול בפה בניתוח, וכאמור, ככל שהמחלה נמצאת בשלב מוקדם יותר – הסרת הנגע הממאיר תהיה פחות מורכבת, ותהליך ההחלמה יהיה יותר פשוט.

אם מגלים את המחלה בשלב מתקדם, ייתכן כי בנוסף לניתוח יהיה צורך גם בטיפולים כימותרפיים, בהקרנות ובטיפול תרופתי.

הופיעו פצעים בפה או אפטה ואינם חולפים תוך כשבועיים?
יש להגיע בדחיפות למרפאת השיניים, ורופא השיניים שלכם יוודא שאין מדובר בעניין רפואי הדורש טיפול מיוחד.

ולסיום, גלולת הרגעה:
רובם המכריע של פצעים בפה, אפטה ונגעים שונים בחלל הפה הם תוצר ישיר של היגיינת פה לקויה ומחלות חניכיים. במקרה כזה לרוב יש צורך רק בטיפול שיניים פשוט, וחזרה מהירה לשגרה.

ד"ר חגי סלוצקי הוא הרופא ראשי של רשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • קטן אבל כואב: כך תנצחו את הפצעים המציקים בחלל הפה

  קטן אבל כואב: כך תנצחו אפטות ופצעים מציקים בחלל הפה

  קראו עוד arrow icon
 • גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  קראו עוד arrow icon
 • ריח רע מהפה

  ריח רע מהפה: סיבות, גורמים וטיפול בבאשת הפה - הליטוזיס

  קראו עוד arrow icon
 • המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  קראו עוד arrow icon